Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie.

 

Ponownie kieruję do was pytanie, tym razem co do wyboru optymalnego opału. Dom ma ok. 130m2 ogrzewanej powierzchni, parter i poddasze. Ściany ze styropianem w środku (7cm), okna plastik. Komin ma wysokość prawie 10m i wykonany jest z kominówki o średnicy ~14,5cm. Na kominie założony jest kierunek wiatrowy (bardzo dobry ciąg). Posiadam kielar ECO 2 o mocy 29.2kW (żeliwo)

Kielar_eco.jpg

Automatyka wbudowana. Chodzi mi o to żeby maksymalnie ograniczyć konieczność dozoru pieca.

Palę drewnem nie za bardzo wysuszonym i po przyłożeniu do pełna wytrzymuje ok 2,5-3h przy zadanej temperaturze 50 stopni.

Kieruję się też takim aspektem żeby wykorzystany opał miał jak najmniejszy wpływ na żywotność kotła.

Czym ogrzewać dom żeby jak najmniej doglądać pieca?

Opublikowano

Witam. Widzisz, czasami trzeba troche poczekać.. Ja mam ekocenter 24 kW i ogrzewam 156 m2 plus garaż i zasobnik 100 l c.w.u. Na drewnie mieszanym z wycinek - trochę owocowego, jakaś wierzba, osina, topola, itp. przy pełnym załadunku i minus 5 stopni na dworze przy 22 w domu ciepło mam 12 -15 godzin przy paleniu od dołu. Ostatnio palę zrębki, tj. zmielone gałęzie z wycinek, mokre, to cały zasyp pieca - palenie od góry, jak miałem wystarcza na spokojnie 7 - 8 godzin palenia, chociaż jak spadła temp do minus 12 na dworze to "poszło" mi to w 6 godzin. Wczoraj wieczorem wsypałem troszkę ponad dwa wiaderka wilgotnego miału - palenie od góry, jest 17.15, na dworze minus 4 st C a grzejniki nadal ciepłe a w domu 22 st C.... Węgiel lepszy, nawet nie wiem jaki sort, bo używałem go do doświadczeń w swoim piecu szukając najbardziej optymalnego opału pali się u mnie czasowo tak samo jak miał. Na piecu mam ustawione 75 stponi C a temp w domu utrzymuje mi sterownik TCZ 32 z pogodówką ( poprzednio testowałem bardzo długo TCZ 25, bez pogodówki ) zaworu mieszającego z PID. Nie wiem dlaczego twój piec trzyma tak koszmarnie krótko. Musisz podesłać zdjęcia instalacji z piecem, będzie nam łatwiej ustalić przyczynę tak krótkiego czasu pracy Twojego kotła.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Instalacja jest w układzie zamkniętym, piec ogrzewa też zbiornik z wężownicą 150L. Podczas używania automatyki i pełnym załadunku drewna (śliwa, buk - w miare suche) i temp na piecu 50C trzymało mi ok 3h. Teraz tata palił bez dmuchawy tylko sterował ciągiem na kominie to tak niecałe 5h. Nie mam żadnych zaworów czterodrożnych itd tylko pompka i naczynie przeponowe :/ Zastanawialem się i czytałem całe to forum czym można by było rozwiązać ten problem, żeby utrzymywać na piecu 65C żeby piecyk nie korodował itp a zarazem w domu utrzymać max 22C.

Załączam zdjęcie.

Jakieś sugestie? :)

post-530-1198600778_thumb.jpg

Opublikowano

Drewno krótko "trzyma" i do ekonomicznego spalenia potrzebuje dużo powietrza.Rozwiazaniem w takim przypadku jest tylko bufor plus automatyka sterujaca temp. w mieszkaniu.Wszelkie próby zastosowań automatyki do sterowania kotłów spalających drewno to wyrzucanie pieniędzy w błoto,nie mówiąc o tym jak wybuchowy jest gaz drzewny

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

kolego pierwsza modernizacja jakiej dokonaj to zmien to naczynie przeponowe bo one nie sa zbyt trwale a jak pusci membrama to powodzenia. pamieta o zaworze bezpieczenstwa maks 3,5 bar pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.