Skocz do zawartości
IGNOROWANY

C.W.U. - jak mądrze wykorzystać nadprodukcję z PV


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich - to jest mój pierwszy post na forum :)

Zdecydowałem się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Przewymiarowałem instalację, ponieważ sprawność paneli będzie malała a poza tym nie wiadomo jak będzie wyglądało rozliczenie nadprodukcji w przyszłości. Tak czy inaczej przez najbliższe lata rocznie będę miał nadprodukcję około 1500 kWh (około, ponieważ wszystko zależy od sytuacji covidowej - praca z domu itp:) ).

Chciałbym jakoś sensownie nadprodukcję spożytkować w domu 150 m2. Ogrzewanie mam gazowe (kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny Vitodens 100-W, zasobnik 100l ) + kominek.

Stanęło na C.W.U.  

Ogrzewanie CWU w okresie wiosenno-letnim oprócz zmniejszenia zużycia gazu  pozwoli mi również przejść z taryfy W3 na W2 a to dodatkowo rocznie da mi oszczędność ok. 250 zł na samych opłatach abonamentowych i przesyłowych. 

Przeanalizowałem wszystkie możliwe opcje i wyszło mi to co w załączniku - część z nich zapewne jest pozbawiona sensu - jestem laikiem w temacie ogrzewania a nie mam sprawdzonego montera instalacji pod ręką...a nie sprawdzonym nie ufam :)

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie grzałki w miejsce anody magnezowej ( o ile jest to wykonalne w sposób bezpieczny - potrzebna przeróbka, ponieważ ten zasobnik nie ma możliwości zamontowania grzałki). Ewentualnie wymiana zasobnika na taki z grzałką tylko boję się zbyt dużych przeróbek w przyłączach.   

Całkiem racjonalne wydaje się również dogrzewanie przepływowe wody powracającej z pompy obiegu lub obiegowe podgrzewanie wody na wejściu do zasobnika.

Bardzo bym prosił o sugestie w którą stronę najlepiej iść :)

 

 

CWU Opcje.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.