Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa mini bio 10kW


karas804

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem taj całkowicie nowy. Mam kilka pytań i moze ktoś mi pomoże, bo nie wiem czy uda mi się przed świętami ogarnąć serwisanta. Kocioł jak w tytule - zrobiona prosta instalacja na dwóch pompa. Jedna od Co a druga CWU. Poustawialem harmonoram załączen i nie działa to tak jak powinno. Pompa c.O. Wyłącza się po uzyskaniu zadanej temp. A pompa CWU nie włącza się w automacie w ogóle. Tylko jak włączę test.

Problem jest jeszcze w tym, że czujnik Tcwu pokazuje odwrotnie. Temp maleje po podgrzaniu a rośnie jak się chłodzi.

Piec jest używany i pracował w domku jednorodzinnym.

Palnik 16kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RedEd zmienił(a) tytuł na Kostrzewa minibio 10kW
Godzinę temu, karas804 napisał:

...czujnik Tcwu pokazuje odwrotnie. Temp maleje po podgrzaniu a rośnie jak się chłodzi.

Piec jest używany i pracował w domku jednorodzinnym.

Palnik 16kw

Prawdopodobnie niewłaściwy czujnik, zapytaj poprzedniego właściciela czy tak było. Wyszukaj instrukcję sterownika, będzie pomocna, może jest nowsze oprogramowanie poprawiające błędy?

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja do sterownika i sprawdzić czy nie ma wyboru typu czujnika, może przez lata zmienili typ czujników, wtedy błąd po stronie sprzedawcy...

Zapamiętaj / zdjęcie zrób jak są podłączone

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karas804 Po pierwsze czujnik Kotła , powrotu, CWU , palnika to wszystko ten sam model , po drugie nie ważne jak podłączysz kolor nie ma znaczenia , po trzecie ten co sprzedawał dołożył czujnik PTC czyli działa odwrotnie, po czwarte nie kupuje się czujników w sklepie Kostrzewy, bo 80 zł + przesyłka to złodziejstwo.

Czujnik pokojowy to też identyczny model tylko zamknięty w pudełku za 4 zł a 90 zł + przesyłka to naprawdę przesada.

Edytowane przez besix
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@besix w Techu I2 mam wybór, a tego sterownika nie znam i nie szukałem nawet instrukcji, a co do ceny itd to się z Tobą zgadzam

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RedEd Tu jest prosty sterownik Estymy i nie ma wodotrysków , ani wyboru czujników oprócz pokojowego , który może być zwykłym czujnikiem , czujnikiem z potencjometrem + -  4 st ale za taki to już Kostrzewa woła 160 zł a to totalne badziewie bo potencjometr mocno przekłamuje i ostatnia wersja bezprzewodowa za 300 zł czujnik z potencjometrem + odbiornik - koszmar cenowy.

Również pozdrawiam i jak tam radio i reszta ? Działa jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, besix napisał:

@karas804 Po pierwsze czujnik Kotła , powrotu, CWU , palnika to wszystko ten sam model , po drugie nie ważne jak podłączysz kolor nie ma znaczenia , po trzecie ten co sprzedawał dołożył czujnik PTC czyli działa odwrotnie, po czwarte nie kupuje się czujników w sklepie Kostrzewy, bo 80 zł + przesyłka to złodziejstwo.

Czujnik pokojowy to też identyczny model tylko zamknięty w pudełku za 4 zł a 90 zł + przesyłka to naprawdę przesada.

Miejże litość !!! Jakby tak wszyscy choc trochę orientowali się tak jak Ty ,czy ja ,ze wiekszość z tych czujników kosztujacych kiladziesiat zł ,ma swoje odpowiedniki za kilka czy max  kilkanascie zł ,to by te serwisy nic nie zarobiły  ,a że utrzymać taki serwis to nie male koszta , vaty ,marże to i "przebitkę " mają kilkuset procentową....jednym słowem czujnik kosztujacy max 15 zł bedzie u nich kosztował x 3 -4

Edytowane przez jurek72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Grzegorz wszystko działa. Wracając do tematu jaki tam czujnik jest KTY 81-210?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku czujników nie widzę podstaw do takich przebitek . Zarabiają na sterownikach i ich obsłudze przez neta a sam wiesz że zwykły KTY81 czy NTC  to grosze i jak można za to krzyczeć takie pieniądze.

@RedEd tam są trochę dokładniejsze termistory NTC 10K   U siebie wymieniłem wszystkie na takie z dokładnością 1% , oryginał ma 5% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, besix napisał:

Akurat w przypadku czujników nie widzę podstaw do takich przebitek . Zarabiają na sterownikach i ich obsłudze przez neta a sam wiesz że zwykły KTY81 czy NTC  to grosze i jak można za to krzyczeć takie pieniądze.

 

Najlepszy zarobek i "przebitka " jest na najtańszych rzeczach ...na sterownikach nie da sie " przyciąć  kilkaset % bo i tak są względnie drogie .goły KTY81 to 2-3 zł ,taki wypasiony w   "gilzie " i z przewodem 2 m to już całe ok 20zeta na znanym serwisie aukcyjnym...ale nie kazdy się zna i ma czas i chęci zeby " się znać " i  tacy ludzie zawsze będą kupować w serwisach.

Edytowane przez jurek72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RedEd zmienił(a) tytuł na Kostrzewa mini bio 10kW
1 godzinę temu, besix napisał:

@karas804 Po pierwsze czujnik Kotła , powrotu, CWU , palnika to wszystko ten sam model , po drugie nie ważne jak podłączysz kolor nie ma znaczenia , po trzecie ten co sprzedawał dołożył czujnik PTC czyli działa odwrotnie, po czwarte nie kupuje się czujników w sklepie Kostrzewy, bo 80 zł + przesyłka to złodziejstwo.

Czujnik pokojowy to też identyczny model tylko zamknięty w pudełku za 4 zł a 90 zł + przesyłka to naprawdę przesada.

To, że nie ma znaczenia jak podłączę termistor to akurat wiem, nie wiedziałem tylko, że montuje się PTC i NTC i bardziej kierowałem się tym, ze to był czujnik od pieca kostrzewy orginalny odkupiony za niewielkie pieniądze od znajomych, którzy instalowali niedawno piec Kostrzewy u siebie. U Kostrzewy pewnie bym się 5 razy zastanowił jaki to model zanim bym zapłacił. Czyli jak kupię odpowiedni typ to też się rozwiąże problem z załączeniem pompki CWU, bo nie załącza się pewnie dlatego, że temp wody CWU na starcie ma 85stopni. Do jutra wyzwolę pompki z testu a może jutro gdzieś dostanę taki czujnik od ręki w Szczecinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najlepiej zarobić na tanich rzeczach , ale trzeba znać umiar , kawałek szamotu "Nakładka na palnik " kosztuje 250 zł. Kupujesz cegłę szamotową tarcza do kamienia na szlifierkę , 30 minut i masz trwalszą nakładkę niż oryginał a koszt  razem z tarczą  25 zł . Cena wspaniałego sterownika gdzie nie mam nawet czujnika powrotu o spalinach nie wspomnę to raptem 900 zł , więc nie opowiadaj tu bajek , że na sterownikach nie zarabiają , znacznie lepszy ster kupisz już za 450 zł a za 600 zł to przyjedzie kolega i wszystko pięknie podłączy i sprawdzi

 

@karas804 ja nie napisałem że potrzebujesz NTC i PTC czytaj uważnie , a jak chcesz  sprawdzić sam ster to wlej do szklanki wrzątku , ustaw harmonogram na załączenie grzania , czujnik do szklanki i już wiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, besix napisał:

 

@karas804 ja nie napisałem że potrzebujesz NTC i PTC czytaj uważnie , a jak chcesz  sprawdzić sam ster to wlej do szklanki wrzątku , ustaw harmonogram na załączenie grzania , czujnik do szklanki i już wiesz

Wiem, że nie pisałeś i wszystko rozumiem. Chodziło mi o to, że skoro od znajomych mam czujnik Kostrzewy PTC to znaczy, że takie też są u nich montowane i naprawdę nie mam żadnego problemu ze zrozumieniem tego co pisałeś. I bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi, bo bardzo mi pomogły.

Poszukałem manuala od tego sterownika i wyboru typu czujnika nie ma ale faktycznie jest tam typ czujników jakie używać.

platinum bio czujnik.PNGJak zmienię czujnik na właściwy to napiszę czy rozwiązał się również problem z załączaniem się pomp ale wydaje mi się, że w ustawieniach coś będę jeszcze musiał pozmieniać.

Edytowane przez karas804
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zamontowałem czujnik i wszystko działa tak jak powinno. Czujnik z przewodem 5m - 15zł. 

Mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli to nie problem. Próbuję ustawić sobie wszystko na tym sterowniku Estyma tak, żeby działało jak u mojego ojca przy oryginalnym sterowniku Kostrzewy. Chodzi o to, żeby włączał się o danej godzinie i utrzymywał zadaną temperaturę tyle czasu ile ustawię w harmonogramie. U mojego ojca rozpala się i bez wygaszania utrzymuje temp zadaną a u mnie rozgrzewa piec do zadanej i wygasza i jak spadnie do min to znowu rozpala i tak na okrągło, aż do końca nastawionego czasu. Chce zminimalizować ilość rozpaleń i żeby zmniejszał sobie palnik moc i tym samym utrzymywał zadaną temperaturę przez kilka godzin.

Czy jest taka opcja w tych sterownikach Estyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozmieniałem moce na minimum i i tak przagrzewa i się wyłącza. Nastawy palnika:

Powietrze min(20%) - 15

Powietrze max(100%)-28

Podawanie max -5

Moc min(FL2)-20

Moc max(FL2)-50

Typ Modulacji -FL2

Ilość paliwa test -9

Wart opalowa -5,3(z worka)

Tlen min -14

Tlen max-8

Dawka startowa paliwa - 30s

Dmuchawa rozpalanie-20

 

DSC_0319.JPG

DSC_0321.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć świadomość, że w kotle zrobi się czarno , bo praca w trybie ciągłym z niską mocą do tego prowadzi i nie pomoże podnoszenie wiatrów.

Ustaw podawanie max na 4 i rozciągnij zakres mocy np 25 - 70 , do tego trzeba skorygować powietrze max i min , najlepiej obserwując płomień przy mocy max . Jak będzie  krótki, poszarpany i wręcz biały to powietrze w dół , długiego jęzora pewnie nie uzyskasz, ale im dłuższy tym lepiej , oby tylko nie wpadał w kolor ciemno żółty ze smugami bo wtedy będzie straszny syf w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.