Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Witam wszystkich serdecznie, jestem całkiem nowy i jednocześnie zielony w kwestii ustawień kotła. Pomimo, że kocioł już chodzi dwa lata u rodziców to chciałbym się zabrac za jego optymalną regulację gdyż mam wrażenie że trochę dużo pali. Mam kilka pytań i prosiłbym o pomoc. Miałem juz okazję rozmawiać z kimś kto zna się na pelletach, ale chciałbym to zweryfikować z uzytkowanikami takich samych lub podobnych kotłów. Zgłębiłem trochę temat kotłów, stąd moje pytania. Ciezko bowiem mi się pogodzić z tym, że rodzice płacą teraz więcej niż wcześniej paląc węglem. Niech chociaż będzie tak samo :). Dom o powierzchni 80m/kw , nie jest ocieplony , stare budownictwo.

1/ Czy macie sprawdzony pellet klasy A1, ale do palnika Platinum Bio czyli tego prostego, wymagającego ? Na chwile obecną rodzice używają Pellet Energy Gold, szukam czegos równie dobrego ale tańszego. Za Golda płacimy 16 zł brutto za worek 15kg. Np czy Lava jest dobra do tego palnika, a jesli tak to czy ma znaczenie wybór wielkości pelletu - 6mm czy 8mm?

2/ Czy wszystkie rurki miedziane powinny być zaizolowane otuliną? Powiem szczerze, że nie mamy żadnej zaizolowanej, ale też moi rodzice mogli to zaignorować

3/ Wejście do kotłowni jest bezpośrednio z zewnątrz, ale nie mamy żadnego doprowadzenia powietrza. Czy wystarczy, że będzie uchylone okno, czy przerobić chociaż i dostawić rurę z powietrzem z zewnątrz nad górą pieca ( jaka rura, czy 10 wystarczy? ) ? Czy takie odpowietrzenie powinno się też znaleźć na dole, przy posadzce?

4/ Rodzice używają w pokoju tego regulatora zwykłego z pokrętłem. Jak mamie jest zimno to sobie rozkręca, jak ciepło to zakręca :). Czy jest tez mozliwosć zamontowania Salusa lub innego regulatora, żeby ustawienia były bardziej precyzyjne. Jaki wybrać

5/ Ostatnie pytanie odnośnie ustawień na piecu dla tego typu budynku? Na co zwrócić szczególną uwagę i jakie wartości są najistotniejsze by móc to w miarę optymalnie wyregulować.

Pozdrawiam wszystkich

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Mrv
      Witam bardzo serdecznie. 
      Po przeszukaniu wielu wątków na forum wciąż nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, więc postanowiłem zasięgnąć Państwa porady w temacie regulacji pieca.
      Nazywam się Dorian, jestem posiadaczem pieca Stalmark Eco Silver o mocy 24kW na pellet. Używam go codziennie od kilku miesięcy, natomiast przez ostatnie tygodnie męczę się z regulacją tego potwora, żeby dojść do ładu i składu z ogrzewaniem domu. 
      Na wstępie chciałem zaznaczyć, że ogólnie jestem osobą techniczną - Informatyk, elektronik, programista - więc urządzenia sterujące nie są mi obce. Piszę to, bo spotkałem się z opinią, że niektórych przerasta regulator pokojowy z dwoma przyciskami - to z całą pewnością nie ja. 

Ok, trochę danych technicznych:
      Do ogrzania mam dom dwurodzinny o powierzchni użytkowej jakieś 250m2. Dom na razie nie jest ocieplony - kwestia kilku tygodni - oraz jest postawiony z pustaka a'la poroterm. 
      Piec napędza CO, CWU oraz ogrzewanie podłogowe. Suma obwodów podłogowych nie przekracza 160mb.

Problem z piecem to oczywiście spalanie, które oscyluje w granicy 40 - 50 kg pelletu na dzień ( w zależności od testowanych ustawień ) 
      Parametry sterownika (tech st-978m):
      Temperatura załączenia pomp: 40°
      Histereza CWU: 10°
      Temp. zadana CWU: 55°
      Histereza kotła: 2°
      Temp. zadana CO(kotła): 70°
      Czas podawania: 4 sek.
      Przerwa podawania: 21 sek
      Siła nadmuchu: 75%
      Praca w podtrzymaniu: 5 sek
      Przerwa w podtrzymaniu: 38 sek
      Wentylator w podtrzymaniu: 35%

Piec działa w trybie standard. Czytałem, na tutejszym forum, że modulacja może pomóc. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć w jaki sposób działa opcja modulacji? tj. jak różne parametry na różnych stopniach osiągniętej temperatury mogą się przyczynić do oszczędności?  Załączam wykres pracy kotła. Spadek w okolicy godziny 10:50 z prawej strony wykresu to planowane wyłączenie na czyszczenie. 
      Bardzo proszę o opinie odnośnie powyższych ustawień. Wiem, że piec wymaga pracy i testów, ale może ktoś z Państwa widzi jakieś rażące błędy, lub coś, co rzuca się w oczy od razu? 
      Na chwilę obecną nie stosuję tygodniówki, pogodówki itp. Oczywiście chcę to ustawić, jednak najpierw muszę dość "do ładu" z piecem działającym cały czas. Na pewno wiele pytań jeszcze przyjdzie mi do głowy podczas dyskusji. Z góry dziękuję za poświęcony czas.

• Przez Pawełoel
      Witam wszystkich posiadam pięć dwufunkcyjny beretta ciao green w mieszkaniu 35m jak polecacie go ustawić by było jego użytkowanie jak. Najtańsze w sezonie grzewczym
    • Przez Arcticbil
      Witam mam pytanie ustawień jak prawidłowo ustawic bo strasznie woda na sciankach się skrapla i do tego kapie z rury kominowej w kotłowni i smierdzi jniemożliwie.Do tego nie wypala pelletu .
      W popielniku zostaje cały pellet koloru czarnego.I tak mam od 3 dni .Wczesniej paliliśmy tym samym pelletem i było OK.  Ewentualnie mogę zrobić zdjecie.
    • Przez gregoris
      Witam serdecznie. Jestem nowy na forum. Nigdzie nie znalezłem tematu o tym konkretnym modelu więc zakładam.
      Na początek kilka rzeczy, które szczególnie mnie dręczą. Mam wersję 10kw.
      1. Jaka histereza? Serwisant ustawił 5C, ale wahania temp. na kotle są dosyć spore. Zadaną ustawiłem na 60, przy 65 odpala postój, a później rośnie prawie do 80.
      2. Temp. na CWU mocno rośnie. Zadaną ustawiłem na 50C, a dogrzewa nawet ponad 60. Histeraza 5C
      3. Fuzy logic czy standard?
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.