Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak sprawdzić kaloryczność ekogroszku ?


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Cena nie ma związku z kalorycznością jedynie niska cena zakupu wyrównuje się z mocą drogiego , kupując słaby stabek 24 mj  za powiedzmy 700 zł a drogi 28mj za 1000 to wyjdzie że ten tańszy mimo wszystko taniej wychodzi . 

Ja stale palę Chwałowicami 28mj i ostatnio syn mi przytachał 3 wory bobrka 28mj bo przez Bytom przejeżdżał i po zasypaniu zasobnika okazało się że kopczyk zniknął pojawiła się dziura i sterownik podawał większe dawki paliwa efekt tego taki że ok 60kg zamiast wystarczyć mi miało na 6-7 dni tak jak na Chwałowickim to wystarczył na 5 dni nadmienię że mocowo to to samo oba mają niby ale Chwałowice kosztują u mnie na składzie 700 zł latem a ten Bobrek teraz chyba 900 zł i co się lepiej opłaca ?? jak zamkną kopalnię Chwałowice to chyba przejdę na PC bo inne węgle są po prostu nieopłacalne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwalowice tam na składzie co kupujesz to 700zl za workowany?

Ten sklad ma sklep internetowy albo jaka opcje z dostawą czy tylko zakup na miejscu?

Czyli wniosek taki, że drogiego groszku nie opłaca się kupować bo to nie idzie za tym żadna pewna jakość i dodatkowe korzyści jak mniej popiołu,  mniej czyszczenia w piecu, mniejsze zużycie, mniej spieków ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie prawie nigdy nie wiesz co dostaniesz w workach. Trzeba patrzyć na to tak jak napisał @berthold61. Musisz sobie przeliczyć czy ten droższy się w ogóle opłaci. Ja do niedawna paliłem ekogroszkiem 26MJ, teraz przy niższych temperaturach wrzucam 28MJ. Spala mniej, dużo droższy nie był więc myślę że się to opłacało. Jednak przy tanim 26MJ powiedzmy za 700zł a droższym 28MJ za 1000zł to bym się nawet nie zastanawiał. Lepiej sypać tańszy. Tyle tylko że częściej musisz dosypywać i zapewne więcej popiołu wybierać...

Na dniach będę wsypywał KGM 29MJ i zobaczę jak będzie się palił. Po otwarciu worków na pewno jest dużo bardziej suchy, raczej mniej miału i wydaje się lepszy jakościowo niż te tańsze grochy z KGM... Wszystko zweryfikuje kocioł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się koledzy, że cena za kWh jest z reguły korzystniejsza dla ekogroszków słabszych. Przykładem jest Czarna Perła, której cena za kWh jest praktycznie zawsze (bo nie pamiętam okresu kiedy było inaczej) najkorzystniejsza. Tylko ilość popiołu jaka jest przy CP dla mnie dyskwalifikuje ten opał. Dlatego w cenie droższych ekogroszków płacimy też za wygodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KKTS napisał:

Generalnie prawie nigdy nie wiesz co dostaniesz w workach. Trzeba patrzyć na to tak jak napisał @berthold61. Musisz sobie przeliczyć czy ten droższy się w ogóle opłaci. Ja do niedawna paliłem ekogroszkiem 26MJ, teraz przy niższych temperaturach wrzucam 28MJ. Spala mniej, dużo droższy nie był więc myślę że się to opłacało. Jednak przy tanim 26MJ powiedzmy za 700zł a droższym 28MJ za 1000zł to bym się nawet nie zastanawiał. Lepiej sypać tańszy. Tyle tylko że częściej musisz dosypywać i zapewne więcej popiołu wybierać...

Na dniach będę wsypywał KGM 29MJ i zobaczę jak będzie się palił. Po otwarciu worków na pewno jest dużo bardziej suchy, raczej mniej miału i wydaje się lepszy jakościowo niż te tańsze grochy z KGM... Wszystko zweryfikuje kocioł :)

Ja kupiłem KGM 29 na ten rok. 1T we wrześniu a 2T w listopadzie. 

Ten z września suchy, miału niewiele chociaż trochę iskry idą jak podajnik dorzuca. Popiołu wagowo 6% bo sprawdziłem z ciekawości.  Spieków nie ma. Generalnie to nie mogę narzekać ale jestem nowocjuszem więc nie mam porównania do innych.

Ten z listopada podobnie z tym , że juz nie byl suchy a wilgotny. Nie mokry, że woda płynie ale 2 dni worek trzeba podsuszyć rozsypany w miare cienko na podlodze w kotłowni. 

Kupowałem na 2 razy bo chciałem zobaczyć najpierw jak sie pali .

To mój pierwszy sezon z ekogroszkiem to wyszedłem z założenia, że kupie coś "lepszego" na poczatek żeby mieć mniej problemów z ustawienuem pieca.

Jestem z małopolski więc dostawa gratis , KGM 29 za 900zł przywieźli do domu. Wydawało się nieźle stosunek ceny do mocy.

 

Częstsze dosypywanie nie robi mi problemu. Wolałbym żeby  było mniej wybierania popiołu i bez spieków. 

Teraz trochę kalkuluje i już czynie rozważania na następny sezon. 

Ale dla przykladu na początku myślałem o Karlik 26Mj tylko 3 t z transportem wychodziło 960zł/tona . No to mając do wyboru KGM 29MJ za 900zł z dostawą do domu to się nie zastanawiałem. Lew Sobianek był konkurencja ale juz 950zł wydawało się za dużo. za "lepszy" węgiel. 

Sąsiad namawiał mnie na Bobrek 1025zł za tonę bo ma sprawdzony od dwoch lat ale to już było bez sensu dla mnie. 

Wg matematyki to kupując 29Mj 3tony to groszku 26Mj powinien kupić jakies 330kg więcej.  Teraz kwestia ceny tego drozszego i tańszego oraz wiarygodności w te Mj bo tu matematyka nie dopuszcza "oszukiwania".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.