Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej. Jestem na etapie wykańczania pomieszczenia pod nieduży warsztacik stolarski. Z racji tego, że produkuję trochę trocin w sezonie, to chcę wstawić do pomieszczenia piec na trociny ("trociniak") i tym ogrzewać (dogrzewać) pomieszczenie.

Problem w tym że pomieszczenie jest dość długie i wąskie (ok. 12m x 3,8m), a miejsce na trociniak mam praktycznie na jednym z końców, więc szukam sposobu na skuteczne rozprowadzenie ciepłego powietrza.

Zastanawiam się nad wykonaniem jakiejś obudowy na trociniak (np. z płyt Varmsel) z której "łapałbym" gorące powietrze u góry i rurami rozprowadzał do dalszej części pomieszczenia.

Popełniłem w sketchupie poglądowy rysunek. Żółta rura to doprowadzenie powietrza z zewnątrz przez ścianę. Niebieskie rury to miałoby być rozprowadzenie powietrza. Czarna to oczywiście komin. Co sądzicie o takim pomyśle?

Trociniak z DGP.jpg

Opublikowano

Byłem we wtorek w podobnym pomieszczeniu, jakąś maszyną przeciążyli instalację elektryczną. Stojąc na drabinie przeżywałem horror stopy marzły , a z górnych partii ciała kapał pot i to bez przesady. Nie miałem pirometru ale na moje ręce temperatura w szczycie zwieńczenia była powyżej 40 C na dole niewiele cieplej niż na polu. Co prawda nie jestem fachowcem  od DGP ale w takim pomieszczeniu dałbym wyloty gorącego  na dole pomieszczenia a rury rozprowadzające izolował. Żółta tylko do paleniska i spaliny w komin, a powietrze ogrzewane czerpane pod sufitem a rozsyłane dołem przeciwprądowo do spalin. Pozdrawiam Hermogenes

Ps. Wpadnie ktoś od DGP to może rozwieje  moje i Twoje wątpliwości.

Opublikowano

Cześć Hermogenes. Dzięki za odpowiedź. Budynek sam w sobie jest całkiem nieźle zaizolowany (izolowana płyta fundamentowa + w ścianach 15cm wełny skalnej), natomiast jest faktycznie wysokie pomieszczenie. Bo jest to budynek parterowy z dwuspadowym dachem i pomieszczenia otwarte aż do dachu. W najwyższym punkcie ok 4.5 metra. Więc na pewno będzie problem z tym że większość ciepłego powietrza będzie uciekała pod sufit.

Też myślałem nad tym, żeby wyloty gorącego powietrza umieścić w związku z tym bliżej podłogi.

Pytanie czy izolowane rury są konieczne. Czy powietrze przepływając przez taką rurę aż tak mocno się wyziębi? Zakładam że rury będą leciały naściennie wewnątrz pomieszczenia. 

Opublikowano

Rury przesyłowe izolowane żeby grzać tam gdzie jest to potrzebne a nie na chybił trafił jak w LOTTO. Prędkość nawiewu trzeba dobrać tak aby nie było przeciągów. Pewnie masz wyciągi trocin to tam też trzeba eksperymentalnie dobrać nadmuch aby ciepło nie uciekało na pole. Czeka cię kawał roboty ale życzę udanego projektu. Pozdrawiam Hermogenes

Opublikowano

Dodatkowo dospawaj do trociniarka i do rury dymnej takie blaszki / radiatory ( coś takiego jak tu: https://m.ceneo.pl/10901045;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&gclid=CjwKCAiAqJn9BRB0EiwAJ1SzteRhd25Y2QdO60h_-7h0xihTLrR6xOgKmJpzQcIEclDI6tF9rQVKSRoC0YQQAvD_BwE#tab=click&shop=147420184 ) 

Bardzo to zwiększy powierzchnię grzewczą Twojego urządzenia, a tym samym jego skuteczność.

Opublikowano

Jak będziesz miał wyciąg centralny na zewnątrz bez powrotu powietrza to zapomnij o jakimkolwiek piecu w wewnątrz bo będzie cofać spalinami ,piec z dmuchawą widziałem u kolegi zrobionego ze starego kopciucha dmuchawa w montowana w płaszcz wodny robi super ciepło tylko kolega narzeka na hałas zapylenia tam nie ma po to płyciarz  .Najlepiej zdaje egzamin co z możliwością zasypania pieca na noc przychodzisz rano do cieplutkiego pomieszczenia co przy drewnie jest bardzo ważne ale nie od razu Kraków zbudowano ,trociniak też można zmodyfikować dla czyściejszego spalania niewielkim nakładem.

Opublikowano

Jak zrobi tak jak napisałem / zamknięta komora spalania/ to nic się nie będzie cofać; bo chyba jest taki wymóg że w stolarni nie wolno stosować otwartego ognia. Pozdrawiam Hermogenes

Opublikowano

Jeśli chodzi o odciąg trocin to ten znajduje się w tym samym pomieszczeniu więc powietrze krąży w układzie zamkniętym.

 

Zastanawia mnie jakie modyfikacje można przeprowadzić dla czystszego palenia w trociniaku?

Opublikowano

Podczas palenia trociniakiem zawsze denerwował mnie ciężki dym opadający na dach i snujący się po ziemi świadczyło to o nie właściwie spalonym opale a właściwie o braku dotlenienia płomienia wydobywającego się z otworu ubitych trocin , zastosowałem rurę calową zawieszoną na górze sięgającą komory popielnika , orna część jest sklepana a na wysokości wydobywającego płomienia są nawiercone otwory ,zasysany tlen z popielnika tymi otworami dotlenia jakby komorę spalania płomień jest bardziej niebieski a dym o wiele mniejszy lżejszy strzelający w górę ,w pokrywie z boku mam wywiercony otwór fi 8 którędy mogę obserwować co dzieje się w środku a po włożeniu tam śrubki mam pewność że nie zrzuci pokrywy .Za tydzień wrzucę fotki w razie zainteresowania ,co do nadmuchu  to już sam musisz wymyślić najlepiej dołem jak wcześniej kolega zauważył i z regulacją nadmuchu .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.