Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry wszystkim!

Piszę ten temat z prośbą o rozjaśnienie pewnego tematu.

Mianowicie dostałem na studiach zadanie polegające na  zaprogramowaniu tudzież stworzenie własnego sterownika pieca połączonego z systemem klimatyzacji. Jako, że natknąłem się na temat klimakonwektora spiętego z piecem gazowym to chciałbym zapytać was o zasadę działania tego systemu. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć to klimakonwektory z reguły działają z pompami ciepła a u mnie ciepło w klimakonwektorach miałoby być pobierane z pieca gazowego CO. Może jeśli pomysł pieca gazowego z klimakonwektorem jest kiepski to może jest inne rozwiązanie? 

Zadanie polega na tym aby czujnik temperatury po odczycie temperatury w zależności od jej wartości schładzał pomieszczenie bądź dogrzewał je piecem gazowym.  

Wiem jak działa standardowy sterownik pieca na ekogroszek bo w sumie na co dzień taki obsługuję w swoim domu z piecem Defro także już jakieś podstawy sądzę, że znam. 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Opublikowano (edytowane)

@motoman12 witaj na forum info ogrzewanie.

Godzinę temu, motoman12 napisał:

 ,,, Zadanie polega na tym aby czujnik temperatury po odczycie temperatury w zależności od jej wartości schładzał pomieszczenie bądź dogrzewał je piecem gazowym.  ,,,


Kocioł gazowy służy do wytwarzania ciepła.
Wiec podłączając go do klimakonwektorów, nie schłodzisz nim pomieszczeń w upalne lato.

Owszem są klimakonwektory z  dwoma wymiennikami ciepła, ale wtenczas do drugiego wymiennika podłączasz agregat wody lodowej.

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Opublikowano

Czyli rozumiem, że mam klimakonwektor przez, który będzie przepływać czynnik schłodzony w agregacie wody lodowej w momencie gdy będę chciał chłodzić budynek, a momencie gdy będzie potrzeba ogrzania w chwili gdy temperatura spadnie poniżej zadanej np. o dwa stopnie to zawór odetnie dopływ wody lodowej, agregat się wyłączy i wtedy zacznie działać piec gazowy a pompa obiegowa ruszy czynnik grzewczy do klimakonwektora? Czy dobrze to rozumiem? 

Ponadto mam pytanie odnośnie czynników grzewczo/chłodniczych. Czy w takim układzie wspólnym czynnikiem może być np. roztwór wody z glikolem? 

Opublikowano

Na wstępie chciałem napomknąć i wyjaśnić, że ja z instalacjami HAVAC nie mam nic wspólnego, oraz  na tych zagadnieniach znam się tylko bardzo ogólnikowo.

 

W dniu 4.11.2020 o 21:17, motoman12 napisał:

,,, Ponadto mam pytanie odnośnie czynników grzewczo/chłodniczych. Czy w takim układzie wspólnym czynnikiem może być np. roztwór wody z glikolem? 

Musiałbyś sprawdzić to, w DTR kotła gazowego, wybranych klimakonwektorach i agregacie wody chłodniczej.
Roztwory wody z glikolem, mają przede wszystkim gorszy współczynnik przewodnictwa ciepła w stosunku do czystej wody, oraz nie są obojętne w stosunku do metali.


Zacznę od wentylatorów w klimakonwektorach (bo one są nieco bliższe mej profesji).

Służą do wymuszenia przepływu powietrza przez klimakonwektor, przez co pozyskują ciepło/chłód z nagrzewnicy lub chłodnicy urządzenia.
Poprzez regulację obrotów wentylatora uzyskujemy, różne ilości przepływającego powietrza, a tym samym różne wydajności cieplne/chłodnicze klimakonwektora. Jest to tak zwana regulacja ilościowa.

W klimakonwektorach tzw. podokiennych jest także możliwość zasysania powietrza zewnętrznego.

Co napędza te wentylatory.
1 - Najprostsze, mało efektywne silniki AC, z przeważnie trzema odczepami służącymi do regulacji obrotów.
2 - Silniki DC, z regulacją obrotów napięciowo.
3- Silniki bezszczotkowe prądu stałego (BLDC), bardzo sprawne elektrycznie, lecz wymagające nieco skomplikowanego sterowania.


cdn.
Niestety, w ostatnim czasie do moich obowiązków należy także opieka nad WIRUSKIEM.   

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

instalacja  tego  typu  to 2   niezależne układy  nie  trzeba   żadnych   zaworów  zamykających itp..   sterownik  załącza lub  wyłącza  agregat  lub  kocioł        choć   jest   możliwe  podłączenie   na   wspólny układzie z glikolem  wymagało  by  to  montażu wymiennika  po  stronie   agregatu  dość  kłopotliwa  instalacja  trudniejsza   do  wysterowania

typ  instalacji  najlepiej   rozpoznać po  ilości  krućców podłączeniowych

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.