Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór mocy nowego kotła 180m2


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Dom z lat 80 ,ok 180 m2 powierzchni grzewczej,wysokość pomieszczen miedzy 2,3-2,1, ściany ok 30cm, nieocieplony, okna drewniane, dwuszybowe. Obecnie jakieś 3 lata temu piec wymieniony na Sas 23 Kw. Taki doradził instalator. Miał grzać wodę i ogrzewać. Wodę jednak grzeje boiler gazowy. Na piecu 45-55 st. przy ok 5-10 st na zewnatrz w pomieszczeniu ciężko wytrzymać przy całkiem otwartych kaloryferach, gdy pali się węglem.

Jaka powinna być maksymalna moc kotła, zakładając że będzie głownie używany do ogrzewania(woda w sytuacjach awaryjnych) oraz będzie raczej drugim awaryjnym źródłem bo planuje założyć gaz?

1) dom nieocieplony

2) dom ocieplony

Patrząc na wzór wychodzi mi 23KW czyli to co mam 

Cytat

Moc kotła = Powierzchnia [m2] x Wysokość pomieszczeń [m] x 60 [W]

 

Edytowane przez ldonut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie audyt:

https://cieplowlasciwie.pl/start

Potem podziel wynik przez dwa, bo zimy są ciepłe i nie potrzeba takiej mocy by grzać tak jak przy -20°C , a w dodatku to ma być kocioł awaryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnym stanie wychodzi mi przeciętna 18,6 kW, a przy 10cm styropian 9,1 kW.  Jak myślicie 17 kW będzie dobre czy lepiej 15kW, raczej będę docieplał bo przy gazie to marnie wyjdzie. Od czasu do czasu zagrzać wodę awaryjnie. Tu liczyłem bez cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji to raczej do 9kW, sam mam 14kW przy zapotrzebowaniu 13kW i staję na uszach, by ograniczyć jego moc do kilku kW by w ogóle dało się palić. Norma na której oparty jest ten kalkulator zakłada, że kocioł dobiera się do najmroźniejszych dni w roku, czyli do średniej dobowej na poziomie -20°C; -25°C, a takich zim w tej chwili niema.

Jeżeli ma być to kocioł awaryjny i do podgrzewania wody to nie powinien mieć zbyt dużej mocy, tym bardziej, że nowoczesne kotły 5klasy są bardzo wymagające i przewymiarowanie wiąże się ze sporymi problemami w czasie spalania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mi wyszło 36 kW i 17,5 kW, przy -20 stopni. 18,6 kW i 9,1 kW to przeciętny dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta informacja trochę zmienia w takim razie celuj w 18kW, oczywiście plus bufor dla świętego spokoju, bo raz, że przepisy są niejasne, a dwa, że bez bufora przy wysokich temp. na zewnątrz, będzie Ci bardzo trudno zapanowując nad kotłem. Piszę o tym teraz dlatego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wymagające są w tej chwili kotły zasypowe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumie o co chodzi z tymi przepisami? Piec będzie używany głównie przy niskich temperaturach, planuje założyć gaz. Obecnie mam 23 kw i to zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przepisani chodzi o to, że kotły zasypowe wprowadzane do obiegu muszą spełniać wymogi normy dla 5klasy przez co producenci do certyfikacji dostarczają kotły z buforem, bo tak najłatwiej uzyskać certyfikat. To też pociąga za sobą pewne konsekwencje, bo kocił projektowany pod bufor nie musi mieć aż tak dużego zakresu modulacji mocy, dlatego, że bufor odbierze ew. nadwyżki ciepła.

Natomiast w ostatnim czasie zostało zniesione rozporządzenie dotyczące eksploatacji takich kotłów , więc teoretycznie można je eksploatować bez bufora, co w przypadku takich kotłów jest bardzo trudne.

Jednak to nie koniec zamieszania bo są jeszcze lokalne uchwały antysmogowe, które dodatkowo określają w jakich warunkach może być użytkowany kocioł i z tymi przepisami też trzeba się zapoznać przed zakupem kotła.

Więc na początek najlepiej zapoznać się z uchwałą antysmogową i sprawdzić jakie kotły można, będzie użytkować, tym bardziej, że piszesz o kotle gazowym, który będzie głównym źródłem ciepła, co może wykluczać możliwość montażu kotła na paliwo stałe.

Tyle jeśli chodzi o zamieszanie z przepisami, a jeśli chodzi o moc kotła to z tego co piszesz to 18 kW też może być za dużo, bo kotły 5 klasy to już zupełnie inna bajka jeśli chodzi o jakość i wydajność spalania, więc realnie z takiej 18 wyciągniesz pewnie tyle samo co ze starego 23KW, oczywiście zawsze można się rotować montując duży bufor, ale czy to będzie wtedy uzasadnione ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.