Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła pod C.O. - jaka?


digitalMode

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Proszę o pomoc w doradztwie jaka PC pod samo C.O. wybrać. Zaznaczam ze interesuje mnie nie droga PC, fajnie by było zmieścić się ze wszystkim w 12-15tyś. Moc jaka z wyliczeń wyszła na zapotrzebowanie mojego domu to 6kW, nowy dom 160 pow. zabudowy, 110m2 użytkowej na parterze + poddasze w przyszłości grzane same grzejniki wiec zatem pewnie będę potrzebował bufora? W tym przedziale cenowym jedynie cenowo odpowiadają typy monobloki ale możne ktoś coś innego był by w stanie polecić. Inwestycja na terenie Podkarpacia. Mile widziane oferty.
PC monoblok Haier? Nie droga a dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega weźmie pod uwagę to że wiekszość pomp traci ok połowę swojej mocy przy dużych mrozach. A napewno już taki Haier. I zwyczajnie zmarzniecie w domu. Do monoblocka trzeba zastosować układ pierwotny z glikolem i wtórny. Ze sprzęgłem. Bo rury CO z wodą wyprowadzone do monobloka mogą po prostu zamarznąć. Rozwiązanie druciarskie i upierdliwe. Sprzęgło samo w sobie może generować już stratę. Można zastosować bufor. Ale najważniejsze jest to jaka temperatura idzie na grzejniki. Jezeli w największe chłody idzie więcej niż  45 stopni to trzeba wymienić grzejniki na o wiele większe. Żeby mozna było je zasilać własnie wodą o niższej temp. Inaczej można pójść finansowo z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie masz wiedzy jaką będziesz musiał puszczać temp wody na grzejniki ( poddasze) aby zapewnić komfort cieplny , to PC sobie odpuść. 

Ewentualnie trzeba by było policzyć jaki jest tam dokładny metraż do ogrzania  i jakiej wielkości masz tam grzejniki, bo rozumiem, że jakieś grzejniki już tam są zamontowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Outsider napisał:

Niech kolega weźmie pod uwagę to że wiekszość pomp traci ok połowę swojej mocy przy dużych mrozach. A napewno już taki Haier. I zwyczajnie zmarzniecie w domu. Do monoblocka trzeba zastosować układ pierwotny z glikolem i wtórny. Ze sprzęgłem. Bo rury CO z wodą wyprowadzone do monobloka mogą po prostu zamarznąć. Rozwiązanie druciarskie i upierdliwe. Sprzęgło samo w sobie może generować już stratę. Można zastosować bufor. Ale najważniejsze jest to jaka temperatura idzie na grzejniki. Jezeli w największe chłody idzie więcej niż  45 stopni to trzeba wymienić grzejniki na o wiele większe. Żeby mozna było je zasilać własnie wodą o niższej temp. Inaczej można pójść finansowo z torbami.

Ale warte aby zaoszczędzić tak z 10 tys zł no chyba że ktoś leży na forsie to 10 tysi w tą czy tamtą  a co tam , ludzie to tylko kilka litrów glikolu i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze nie jest użytkowe puki co i nie wiem kiedy będzie a powierzchnia to jakieś 35m3 użytkowego i jest tylko sama instalacja wypuszczona na grzejniki nie duza powierzchnia wiec temp 45C wystarczy na grzejniki. Miałem palić kotłem zasypowym ale zrezygnowałem stad decyzja na PC i będzie ona współgrała z FV 4.2kw na takie rozwiązanie się zdecydowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłeś dobrą decyzję. PV da ci ponad 4000 kWh rocznie. Trzeba odliczyć zużycie prądu w domu  a pozostałością pomniejszoną o 20 procent będzie można zasilić PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierając oferty na PC jednak będę musiał zwiększyć budżet do około 23tys. Monobloka bym kupił taniej z robocizna ale nie polecają mi sprzedawcy nie wiem dla czemu skoro jest prostszy w montażu a jedynie co to zabawy z glikolem. Puki co mam najlepszą oferte na splita 7kw Panasonica seri J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.