Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Piec Do 8 Letniej Instalacji


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie.

Chciałbym prosić o pomoc w doborze nowego kotła. Po krótce opiszę swoją sytuację a może trafi się jakaś dobra rada.

 

Kolejny sezon grzewczy za mną. 2 lata temu spec zamontował sterownik do kotła. Następnie zabrał cały kocioł, rozmontował i ponoć przeczyścił. Rachunki z ponad 400zł spadły o ok 1/5. Wciąż wysoko jak na mieszkanie 50m2, grzane w godzinach od 16 do 9 rano, plus oczywiście woda.

Pozwole sobie zaprezentować schemat mieszkania robiony "na kolanie" (akurat nie mam pod ręką nic poza paintem ;/ ).

Mieszkanie na 2 piętrze, cały pion pode mną jest pusty. Mieszkanie obok w remoncie. 3 ściany zew. i strych z dziurawym dachem u góry, nic tylko się wyprowadzać :D

schemat.png

Grzejniki (Zykłe aluminiowe) oznaczone kolorem szarym, zaś piec znajdujący się w kuchni, brązowym. Sterownik z czujnikiem temp. umieszczony jest przy wejściu do kuchni po stronie przedpokoju.

 

Mam nadzieję że rzuci to conieco światła i pomoże w otrzymaniu konkretnej porady na temat instalacji. Nigdy rury i grzejniki nie były "odsyfiane". Nie wiem czego użyć a po 8 lub nawet więcej latach powinno się to raczej zrobić prawda?

 

Wracając do tematu kotła. Ten sam mechanik polecił mi Junkersa Ceraclass. 2-funkcyjny z otwartą komorą spalania. Na allegro najtańszy 2300zł. Jest to znośna kwota. Wolałbym w niej się ograniczyć, może że oczywiście "warto dopłacić".

 

Błagam wręcz o jakieś porady. Już raz mnie nakierowaliście na możliwe problemy. Skutki- sterownik oraz czyszczenie pieca. Ale to były półśrodki. Czas zmodernizować to, bo kolejny sezon po 300zł/m-c mi się nie widzi :lol:

Opublikowano

Zacznę od tego, że Twoje mieszkanie otoczone jest zimnymi pomieszczeniami, czyli grzejesz otoczenie.

Grzanie od 16 do 9 nie oznacza że grzejesz tylko w tych godzinach. W czasie gdy nie grzejesz wyziębiają się ściany (Wokół nie ma ogrzewanych pomieszczeń). Więc aby uzyskać temperaturę w pomieszczeniu kocioł musi nieźle się napracować. Dodatkowo brak ruchu w mieszkaniu od 9 do 16 powoduje, ze brak jest zysku ciepła od ludzi, urządzeń. Stąd tak wysokie a jednocześnie niewysokie zużycie gazu a co za tym idzie koszty ogrzewania. Wymiana kotła może w tym przypadku pomóc niewiele lub wręcz wcale. Jeśli jednak już zdecydujesz się na wymianę to raczej na kocioł z zamknięta komorą spalania. Wybór duży a kotły wiodących prym producentów podobne.

Opublikowano

Zgadzam się guitarem że twój problem leży nie po stronie kotła i instalacji ale izolacyjności ścian i stropów budynku. Jeżeli instalacja ma 8 lat a woda nie ma zbyt dużo kamienia to nie powinno być zbyt dużo osadów w grzejnikach i instalacji (jeżeli będziesz wymieniał kocioł to warto przepłukać instalację) Co do kotła to napewno kotły z zamkniętą komorą spalania (szczególnie kondensujące)zużywają mniej gazu od kotłów z otwartą komorą. Wybór kotła kondensacyjnego wiąże się jednak ze znacznie wyższą ceną. Trochę mógłbyś też pobawić się sterownikiem (nie piszesz tylko jakie funkcje posiada i co można w nim zaprogramować np obnizenie temperatury w nocy i w ciągu dnia), bo praca metodą włącz/wyłącz to najgorsze co można zrobić.

Opublikowano

Miałem stycznośc z tym sterownikiem tlyko, więc założyłem że jego funkcje są jakby standardowe. Mogę stworzyć 8 programów i dla każdego dnia ustawić inny. A praca pieca jest definiowana poprzez tryb dzienny i nocny. Ustawiam poźniej tylko w jakich godzinach ma być 'noc' a w jakich 'dzień'. Przykładowo na dziennej jest grzanie do 20*C a na nocnej (między 9 a 16) podtrzymanie 16*C.

 

Przy odpowietrzaniu grzejników (miałem zawór skierowany w dół bo ktoś spartolił) ciekła rdzawo brązowa i śmierdząca woda. Stąd wniosek że rdza jest. Coś z tym trzeba zrobić nie wiem tylko co. Chyba nie trzeba wymieniać grzejników i rur prawda...? :D

Opublikowano

Odłącz kocioł i przepłucz instalację wodą, można też dostać środki chemiczne do płukania instalacji c.o. w hurtowniach instalacyjnych. Wtedy płukanie trzeba wykonać w obiegu zamkniętym. Zbiornik na czynnik płuczący, pompa, instalacja. A jak sama wodą to kran z zimną wodą wąż do instalacji, z drugiej strony do kanalizacji sanitarnej. Duży przepływ przepłucze instalację z luźnych osadów.

Opublikowano

Dostałem kolejna opinię od fachowca jakoby kocioł niewiele mógł pomóc. Jednak mój ma już 8 lub nawet 9-10lat. I to chyba jak na starego junkersa wystarczy prawda? Chcę zamontować taki z zamkniętą komorą spalania. Czy to prawda że nie trzeba rury z dolotem, że tak powiem, powietrza doprowadzać a będzie mógł sobie zaciągać zwyczajnie z kuchni? Na wylot wystarczy takie podłączenie jak jest obecnie? Aluminiowy kołnierz w ścianę komina jest wprowadzony.

 

@Quitar, dziękuję za radę. Jednak sam jestem zdziwiony swoim gamoństwem. Przecież grzejniki mam aluminowe a rury miedziane. Czy może tam być coś do czyszczenia? Rdza raczej nie, myślę za to o jakiś glonach czy kamieniu. (Woda w kranie jest okropna jakościowo :) )

Opublikowano

Komora zamkniętą dlatego, ze mieszkania szczelne i łatwiej doprowadzić powietrze z zewnątrz, co nie wystudza mieszkania, a doprowadza powietrze bezpośrednio do komory spalania. Można wykorzystać do dostarczania powietrza dolny odcinek komina.

  • 3 lata później...
Opublikowano

j/w powstaje gaz, który wypelnia grzejniki, stąd mniej miejsca dla wody = mniejsza moc grzejników. mogą pomóc automatyczne odpowietrzniki koszt około 10zl/szt montowane na każdym grzejniku

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.