Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod pompę ciepła z zaworem przełączającym czy bez ?


kons18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przygotowuję instalację hydrauliczną do pompy ciepła z klimatyzatora.Całość niezbyt skomplikowana : w kotłowni stoi bojler 250l a całość domu to ogrzewanie podłogowe 1 rozdzielacz na parterze drugi na poddaszu. Piony z podłogówki  puszczone osobno na poddasze i piętro schodzą się w kotłowni.Instalacja oparta na wymienniku płytowym.Pierwszym pomysłem było zastosowanie zaworu przełączającego CWU/Podłogówka z 1 pompą obiegową.Naczytałem się jednak o awaryjności tych zaworów.Zrodził się więc drugi pomysł aby zastosować 2 pompy obiegowe osobno dal podłogówki i CWU oraz za każdą pompą dać zawór zwrotny.Zakupiłem zawory zwrotne grzybkowe (środek mosiężny) jednak nie przekonuje mnie ich przekrój.Tzn. jestem zdania że będą w znacznym stopniu tłumiły przepływ.Proszę więc o radę co zastosować,czy może nie bać się zaworu przełączającego,czy też zastosować jakieś inne zawory zwrotne ?Czy istnieją zawory "pełnoprzelotowe " ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Z tego co wiem to w tego typu przerabianych PC dają te zawory przełaczające , a taki mały buforek 30-50 litrów też dołożyłeś ? on dużo daje w czasie odmrażania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Digitrax napisał:

Wymiennik płytowy do pompy ciepła ?

Co to za dziwny układ pomiędzy ogrzewaniem podłogowy a pompą ciepła.

Dlaczego dziwny ?

10 godzin temu, berthold61 napisał:

Z tego co wiem to w tego typu przerabianych PC dają te zawory przełaczające , a taki mały buforek 30-50 litrów też dołożyłeś ? on dużo daje w czasie odmrażania .

 

Bufor wydaje się zbędny przy 100% podłogówki oraz pompie typu inverer.Aczkolwiek może ktoś ma inne zdanie ?

Wracając do sedna lepsze zawory zwrotne czy przełączający ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Pompa ciepła pracuje w układzie zamkniętym, podłogówka także, więc łączenie tych obiegów za pomocą wymiennika to zbędny pomysł. Tu powinno być sprzęgło hydrauliczne jeżeli pompa obiegowa w pompie ciepła ma niską wydajność i bezpośrednio nie będzie w stale zapewnić wymaganych przepływów w pętlach podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
3 godziny temu, Digitrax napisał:

Wymiennik płytowy do pompy ciepła ?

Co to za dziwny układ pomiędzy ogrzewaniem podłogowy a pompą ciepła.

Bo tak się robi aby przypadkiem w bojlerze nie doszło do wymiany cieczy tzn glikolu i dlatego zakłada się wymiennik cieczowo gazowy i to działa , a co do buforka 30-60 litrów to po to aby w czasie defrostu starczało bez wychładzania podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
17 godzin temu, sambor napisał:

Ale wtedy masz na całej instalacji glikol CO i tu pytanie po co ?

Miałem na myśli wymiennik cieczowo gazowy a glikol mi się popitolił z innym tematem , w tym przypadku wystarczy wymiennik cieczowo gazowy ale buforek malutki ok 50 litrów też by się przydał w czasie defrostów ,reszta to pikuś .sorki za babole .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.