Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Izolacja i remont dachu


KKTS

Rekomendowane odpowiedzi

Temat planowanych przeze mnie prac jest dość rozległy, dlatego zacznę może od krótkiego opisu. Na domu mam dach jednospadowy, pokryty blachą - łączone kwadratowe kawałki blachy - nie wiem jak się to fachowo nazywa. Pod blachą dość gęsto deski i wszystko oczywiście na drewnianej konstrukcji. Na podłodze strychu 5cm wełny między legarami a na to płyty mdf więc można wszędzie chodzić bez żadnego problemu. Na strychu przechowuję różne rzeczy, są sznurki do suszenia prania. Zależy mi na pozostawieniu tej funkcjonalności.

Temat właściwy: zaczynając od góry myślę przede wszystkim o uszczelnieniu dachu. Obecny już w wielu miejscach przecieka, przy większych ulewach po prostu kapie woda i trzeba podstawiać wiadra itp. Ponadto myślę o ociepleniu dachu a może ewentualnie poprawieniu izolacji podłogi bo 5cm wełny to bardzo mało.Jak się do tego zabrać? Warto coś kombinować z folią w płynie na tę blachę albo jakiś lepik na zimno czy papa termozgrzewalna? Nie znam się na tym a chciałbym rozeznać temat i sens ewentualnych prac. Może jedynym wyjściem jest totalna rozbiórka wszystkiego i po prostu nowa konstrukcja dachu z nową blachą i folią pod nią tak jak to powinno wyglądać. Jednak ogrom pracy przy tym i koszta powodują że szukam jakiejś alternatywy. Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakieś zdjecia tego pokrycia z blachy, i konstrukcji dachu, może wystarczy blachę pomalować gumą w płynie (masa bitumiczna o bardzo dużej rozciągliwości).

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni Wrzucę jakieś fotki dziś lub jutro.

@Jasiek11, czemu byś nie polecał? Jak możesz napisz co jest nie tak z tym sposobem i jak mogę prosić to jakie rozwiązanie się sprawdziło, co zastosowałeś osobiście? Opinia kogoś kto już przechodził przez podobną sytuację byłaby dla mnie bardzo pomocna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/blacha-t-18-trapezowa-trapez-kolor-transport-cala-pl-CID628-IDx6Ez4.html#939fe8f7f5;promoted

Zadzwoń zapytaj.Przy tej cenie nie warto "lichwić" 3 dni słońca i z żoną sami zmienicie. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem coś takiego na dach garaży, krokwie, dechy i stare warstwy papy. Dach przeciekał choć dziur nie było widać, solidnie jak dla siebie, położyłem 2 lub 3 warstwy bitumicznego szuwaksu, przeznaczonego specjalnie do tego celu, czyli uszczelnienia starego pokrycia. Nic to nie dało, ciekło dalej, położona została przez fachowca papa termozgrzewalna, gruba i nietania. Od tej pory nie cieknie. Na domu mam położoną blachodachówkę, ma kilka lat, niestety są miejsca, gdzie są przecieki. Mniej mnie to boli, bo jest folia dachowa, która wyłapuje wodę, poddasze nieużytkowe, dach nieocieplony. Tu fachowiec się chyba nie spisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam kilka fotek.

 

IMG_6578.JPG

IMG_6579.JPG

IMG_6580.JPG

IMG_6581.JPG

IMG_6582.JPG

IMG_6583.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zięcia tego pokrycia trzeba powiedzieć, ze czasy swojej świetność ma już dawno za sobą, w dodatku dach jest dość płaski (mały spadek), aż dziwne, że ktoś zdecydował się na pokrycie takiego dachu blachą, tu aż prosi się o pape i od wymiany pokrycia będziesz musiał zacząć, jakakolwiek naprawa tej blachy nie ma sensu.

Docieplenie samego dachu też będzie kłopotliwe, wełny pomiędzy krokwie zmieści się około 8-10cm, do tego trzeba będzie zapewnić wentylacje tej przestrzeni (pomiędzy wełną, a deskowaniem) robiąc otwory wentylacyjne w ścianach lub w samym dachu, wydaje mi się, że lepiej skupić się na dociepleniu samej podłogi i ew. ścian zewnętrznych od środka, ale to nie jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się że dach czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, w końcu 40 lat robi swoje... Tak, dobrze zauważyłeś że jest dość płaski. Generalnie też myślałem o papie. Rozpocząłem temat, aby zapytać czy może coś innego da się zrobić bo ja nie siedzę w temacie i nie znam różnych możliwości, które tutaj na forum ktoś może już przerabiał.

Mieliśmy wieczne problemy z tarasem pokrytym płytkami, cały czas przeciekał mimo różnych prób uszczelnienia. Po położeniu papy i pomalowaniu jakąś specjalną srebrną farbą do dachów jest spokój i tym sposobem chyba trzeba będzie zrobić na tym dachu. Chcę zacząć od góry żeby nic nie kapało i było sucho, wtedy będę myślał co dalej z ociepleniem.

Jakieś dodatkowe rady jak kłaść tę papę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z papą daj sobie na razie spokój. Uszczelnij połączenia blachy czymś co da się malować np akryl, dobrze go wetrzej w połączenia blach( nie używaj bitumów bo one zwijają się pod  farbą) dach pomaluj, w tym stanie co jest po oczyszczeniu z rdzy i pomalowaniu wytrzyma kolejne 40 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak płaskim dachu próba naprawy takiego pokrycia to walka z wiatrakami, żeby naprawa była skuteczna trzeba by otworzyć wyczyścić i od nowa uszczelnić wszystkie połączenia, tam przez lata nazbierało się pył, a cześć połączeń na pewno zardzewiała i albo całkowicie straciły szczelność, albo podciągają wodę kapilarnie. Niemniej pomalowanie tej blachy na pewno wydłużyło by je życie jeszcze na wiele lat, jednak w ten sposób nie uda się rozwiązać najważniejszego problemu, czyli szczelności połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wywal to coś i kup nową blachę trapezową -  wyniesie cie to 5-7 tyś blacha (zalezy ile m2) + jakis fachiowiec aby zrobił obróbki boczne i spokój na lata. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pchać się w nowa blachę przy tak małym spadku dachu, to proszenie się o kłopoty, wszystkie łączenia blachy będą potencjalnymi miejscami przecieku, nie wspominając o dziurach na kominy, czy wyłaz. Cena blach i cena papy za m² będzie podobna, tak samo trwałość, blachy mają gwarancje 15-25 lat, papy podobnie do 25 lat. Dobrze położona pap stworzy na dachy szczelna membranę i o dachu można zapomnieć na wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli położysz papę termo, to musi być odpowiednio gruba a ta skolei kosztuje tyle co blacha trapezowa, o ile się orientuje to na deskowaniu papy się nie daje bo dach cały czas pracuje, pod blachę dasz łaty i Ci się spadek dachu podniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dachy deskowane od lat kryje się papą, kiedyś było to problematyczne ze wzgledu na osnowę papy wykonywana z welonu szklanego (60g/m²) lub tektury, w tej chwili najlepsze papy wykonuje się na osnowie z tkaniny szklanej, albo poliestrowej (250g/m²), które zapewnienia jej dużo większą trwałość do 25 lat, do tego dochodzą jeszcze dodatki do masy bitumicznej.

Blachę należało by ułożyć na łatach lub foli strukturalnej, do tego należało by zapewnić odprowadzenie skroplin, lub przesiąków przez pokrycie odpowiednią membraną, które są rzeczą normalną uwzględniona również w normie i pozostaje jeszcze problem odprowadzenia wody z nad komina, przy blasze trapezowej w takim miejscu trzeba wykonać przewyższenie o wysokości równej wysokości fali blachy i jednocześnie zachować odpowiedni spadek dla odprowadzenia wody. Dlatego właśnie pokrycia na łatach wykonuje się na dachach o nachyleniu większym od 10% jeżeli nie jest zapewniona ciągłość pokrycia (kominy, wyłazy).

Dach płaski bo o takim tu mówimy można pokryć papą, membraną PCW, albo pianą PIR, tylko tu trzeba wykonać krycie wstępne papą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i zainteresowanie wątkiem. Cały czas go czytam i analizuję i mam nadzieje dzięki tej wiedzy zebranej między innymi tutaj będę mógł to w tym roku zrealizować :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się zdecydował na uszczelnianie tej blachy to dla przykładu uszczelniacz dekarski akrylowy, myślę, że te 25 sztuk trzeba by kupić https://www.noxan.pl/pokrycia-dachowe/uszczelniacz-dekarski-akrylowy.html

Edycja

Stare dachy niekoniecznie są złe były często robione przez większych fachowców niż można spotkać dzisiaj ale jak zdecydujesz się na zerwanie blachy i położenie papy to to deskowanie co na zdjęciach jest dobre pod papę.

Edytowane przez jacek61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2020 o 10:39, Ryni napisał:

Po co pchać się w nowa blachę przy tak małym spadku dachu, to proszenie się o kłopoty, wszystkie łączenia blachy będą potencjalnymi miejscami przecieku, nie wspominając o dziurach na kominy, czy wyłaz. Cena blach i cena papy za m² będzie podobna, tak samo trwałość, blachy mają gwarancje 15-25 lat, papy podobnie do 25 lat

blacha przy płaskim dachu to nie żadne kłopoty - tu dach nie jest wcale taki płaski jest ok - coś jak na garażach blaszakach  - sam układałem blachę na własnoręcznie zrobionym blaszaku gdzie spadek był jeszcze mniejszy niż tu - podstawa to tylko dać wiecej blachy na zakładkę a nie tylko  2 cm ...  i nic nie cieknie nawet w czasie oberwania chmury.  Także to teoria nietrafiona całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo muszę się zgodzić, że blach a na dachu płaskim to nie zawsze kłopoty, jednak pod pewnymi warunkami, nie będzie większego problemy z pokryciem, jeżeli blacha będzie w całości, oczywiście blachę, w arkuszach można też układać na dachach płaskich, ale wtedy trzeba pamiętać o podciąganiu kapilarnym, które może wynosić 14cm przy szczelinie 0,1mm, ale przy szczelinie 0,01mm to podciąganie może już dochodzić do 1,4m, więc takie połączenia trzeba dodatkowo uszczelnić klejem, albo wykonać je na rąbek leżący przy blachach płaskich. Kolejny problem to wciskanie wody pod blachy przez wiatr szczególnie kłopotliwe przy połączeniach blach trapezowych czy falistych ze ściana czy w kalenicy, w takich miejscach trzeba stosować dodatkowe uszczelki wykonane najczęściej z jakiego rodzaju pianki i dopasowane dokształtem blachy. Na pewne problemy można też natrafić przy wszelkich otworach w dachu takich jako kominy, czy wyłazy dachowe i pokryciu z blachy tłoczonej falistej czy trapezowej, tutaj musimy pamiętać o tym, że wodę z nad przeszkody komina ,czy wyłazu musimy odprowadzić z pod przeciętej blachy bokami na jej powierzchnie za przeszkodą i zachować odpowiedni spadek, by woda się nie piętrzyła, czy wręcz spływała w przeciwnym kierunku, do tego kołnierz nad przeszkodą (pod blachą) musi być na tyle długi, a więc i wysoki, żeby woda nie przelewała się do środka nawet przy największych ulewach kiedy dochodzi do spiętrzenia spływającej wody w takich miejscach.

Tak więc, wiedząc to wszystko można przystąpić do krycia blachą dachu płaskiego unikając błędów, którego nachylenie w tym przypadku szacuje na około 3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.