Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy komin, problem ze wstecznym ciagiem


Sparda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Mam następujący problem , w związku z rozszczelnieniem starego komina zmuszony byłem jesienią wybudować nowo kotłownie. Postawiłem komin Shidla o wysokości około 8-9 m. Piec posiadam na ekogroszek kolton 19kw.

I tu nasuwa się problem, po przełączeniu na tryb letni czasem dym jest cofany z komina. Wydobywa się z wentylatora kotła a czasami z rury łączącej pięć z kominem (zdjęcia tylko już bez dymu).

Zauważyłem, że dzieje się to częściej jak są wiatry. I teraz pomóżcie mi co z tym fantem zrobić. Czy na mój problem zadziała generator ciągu kominowego czy strażak na czopuch komina czy jakieś inne rozwiązanie, bo nie mam już sił z tym walczyć i non stop wietrzyć kotłownie.cf9c53500d3cf57f83c980b5b0d25561.jpg46da9951506109fa0b6033133ca4d45d.jpg3532b69a7b6a7e20c3528cba0825a5a3.jpg

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad kalenice nie da rady bo za bardzo będzie odstawał Konin i może go wiatr wywalić, a u mnie bardzo mocne wiatry sa.

Dodam że podczas budowy zasiegalem opinie kominiarzy i powiedzieli że taki komin powinien wystarczyć, badany był ciąg kominowy po wybudowaniu i był prawidlowy

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego masz problem jak @Digitrax pisze. U znajomego miałem podobny problem, wiatry z zachodu robiły mu cofkę właśnie przez to że komin nie wystaje ponad kalenicę. Było coś jak u Ciebie, dodatkowo chłopak mieszka na skraju lasu, robiły się zawirowania i do komina. Długo się wzbraniałem ale nie było wyjścia i poszedł porządny łożyskowany strażak Darco. Teraz jest ok. Jeśli nie masz opcji przedłużenia komina, to ja innej opcji nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten strażak to konkretny model czy dowolny?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim komin powinien mieć odpowiednią wysokości, na rysunku jest opisane jak powinno się to mierzyć.

Clipboard05.jpg.5491a115e9d0c4678150610d06c6c54e.jpg

Jeśli komin spełnia te warunki i nadal jest problem, to koniecznością może się okazać jego podwyższenie powyżej kalenicy, przerabiałem coś takiego, pierwszy dom od pola, komin od zachodu. Dopiero przemurowanie komina 50cm powyżej kalenicy rozwiązało problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko że u mnie w rejonie są bardzo strome dachy i ponad kalenice musiałbym z 5 metrów wywoływać komin więc przy większym podmuchu pewnie by się przewrócił

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni widziałeś ile mu brakuje do wyjścia nad kalenicę? To jest nie do zrobienia.

6 godzin temu, Sparda napisał:

A ten strażak to konkretny model czy dowolny?

Jak już chcesz kupić strażaka to kup coś pewnego ze sprytnym łożyskowaniem. Darco Rotowent. Ja to brałem przez Allegro i po kontakcie gość nawet dorobił mi przejściówkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, ale nie raz nie ma wyjścia i trzeba komin podnieść, byle nie samą stalową rurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o regulatorach ciągu?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz doprecyzować pytanie bo RCK są 2 rodzaje jeden montuje się w ścianie komina i służy do ustabilizowania ciągu, to raczej nie to.

Clipboard02.thumb.jpg.83946a7cef599c0309cde47152ee0132.jpg

Drugi to nadstawka nad komin.

Clipboard01.jpg.b70a39f860d126f171bc5a240637aa8f.jpg

Tego nie polecam, ten regulator jest zamknięty od góry i dym musi wydostawać się bokami, montowałem takie 2, ale do kominków i mam wrażenie, że on mocno dławi ciąg przy słabym wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten drugi chodzi...

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego do kotła nie polecam lepiej założyć strażaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś komin przesuwano na stropie żeby spaliny zwolnić. Miałem tak u siebie, gość od wkładu mówił że całe nasze osiedle tak ma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Sparda napisał:

Właśnie o ten drugi chodzi...

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
 

Nie polecam, a mam taki... sadza zatyka między talerzami. Teraz palę peletem, nic się nie dzieje.. klapę, która od góry zamykała i rozprowadzała dym miedzy talerzami, usunąłem...

20200521_165747.jpg

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

Kolego @Sparda istnieje w lecie jeszcze taki mechanizm. 

Komin w długim podtrzymaniu kotła się wychłodził, rusza dmuchawa rozpala węgiel ale te ciepłe spaliny wchodzą do zimnego komina co skutkuje powstaniem pary wodnej w postaci aerozolu który działa chwilowo jak korek i dymi z kotła bądź komina. Po jakimś czasie dmuchawa ten aerozol wodny wypchnie i przestaje dymić. rozwiązaniem jest uszczelnienie połączeń komina ewentualnie częstsza praca w podtrzymaniu by komin nie wystygł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam poniżej kalenicy i jest ok problem pojawia przywysokich temperatur na zewnątrz jak komin jest nagrzany od slonca też mi się cofka dymu robi masz dopływ świeżego powietrza w kotłowni tkz. Z ?

Edytowane przez reeich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.