Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dakon Dor32d


arcadiusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się na kotłem DAKON DOR32D 28 kW, to ponoć bardziej przystosowana wersja dla drewna 30-35% wilgotności, mam powierzchni podłóg około 250m2 w domu ocieplonym styropianem 12cm. Powierzchnia użytkowa będzie mniejsza ze względu na poddasze użytkowe. Tak się zastanawiam czy nie będzie ten kocioł przewymiarowany. Palenie głównie drewnem.

\

Zastanawiam się nad kotłem Ultima II Cichewicza 24KW lub 21KW. Sprzedawca polecił mi jako lepszą alternatywę od Dakona. Może ktoś analizował już ten kocioł.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten kociol tylko ze w kolorze zoltym i z logo Junkersa na przedzie. Liczac te twoje 250m razy 2,6 razy 40 wat na m3 wychodzi jakies 26 kW-dla mnie wyglada OK, ktos gdzies na forum mowil ze ten piec ma takie naciagane 28 kW wiec raczej przewymiarowany nie bedzie. Co do wilg opalu-nie wiem kto ci takich glupot nagadal ale zaden piec nie jest przystosowany do spalania drewna o wilg 35 proc. Spalanie opalu o tej wilgotnosci jest co najmniej nierozsadne-kalorycznosc spada o ile? 50 proc?-nie wiem dokladnie ale mokrym drewnem sie NIE PALI, tylko sezonowanym co najmniej rok. Moim zdaniem smialo mozesz brac Dakona. Co do Cichewicza to sie nie wypowiem bo nie znam kotla-ale z drugiej strony powinno sie wspierac polskie miejsca pracy. Cichewicz to raczej dobra marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wilg opalu-nie wiem kto ci takich glupot nagadal ale zaden piec nie jest przystosowany do spalania drewna o wilg 35 proc. Spalanie opalu o tej wilgotnosci jest co najmniej nierozsadne-kalorycznosc spada o ile? 50 proc?-nie wiem dokladnie ale mokrym drewnem sie NIE PALI, tylko sezonowanym co najmniej rok.

 

Witam zgadzam sie z tobą że drewno powinno być sezonowane to o 35% to jest napisane na stronie Dakona cyt."Verze DOR D, určena pro spalování dřeva, je doplněna o žáruvzdorné segmenty a šamotové desky sloužící jako katalyzátor. Výhodou těchto kotlů je možnost spalování dřeva s vlhkostí až 35%" - Praca kotłów nie wymaga energii elektrycznej, a ich regulację przeprowadza się za pomocą bezpośredniego regulatora ciągu przez nastawianie temperatury wody grzewczej. Zaletą tych kotłów jest, że można w nich spalać drewno o wilgotności do 35%."

 

Co do Cichewicza to to nie odpowiada mi czopuch gdyż trochę za wysoki w stosunku do mojego wlotu w kominie systemowym no chyba ze możliwe byłoby przerobić tak żeby od razu wychodził pod kontem 45'. Ale cenowo wychodzi troche taniej w stosunku do dakona no i nie wiem czy 21kw by starczyło bo mam okazje kupić poniżej 2tys.

 

Czy do tych piecy byłoby wskazane zamontować zwór 4d + bufor 1000l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaworu 4d i bufora to zalezy od kilku czynnikow. Po pierwsze jesli niedowymiarujesz kociol to nie ma sensu wstawiac bufora bo ciezko ci go bedzie naladowac.Wiec pozytek bedzie maly a koszt, hm, jesli bufor fabryczny a nie samoroba, plus osprzet-koszt bedzie moim zdaniem bardzo wysoki. Bufor bez wezownic, ocieplony to wydatek conajmniej 3000 zl. Co do zaworu 4d to rozwiazanie wzbudza wiele kontrowersji. Jesli masz duzo pieniedzy to spoko, rozwiazanie fajne, poprawia spalanie, zabezpiecza kociol przed korozja niskotemperaturowa. Znajomy hydraulik powiedzial mi ze wstawia zawor 4 d " gdy podejrzewa ze kociol moze byc niedogrzewany, ale jesli 4d to i od razu silownik, wiec razem koszt ze 700 zl a tyle to nie kazdy chce doplacac." Wiec wybor zalezy od inwestora. Mozliwosci jest duzo-zalezy jakie to ogrzewanie chcesz-jesli pojdziesz w alupexy, podlogowki i inne cuda wianki-bo cie na to stac-to mozesz atakowac rowniez bufor oraz jakis laddomat do ladowania tego bufora. Przepraszam za ta krytyke z tym drewnem - producenci tez niestety lubia konfabulowac, a czlowiek nie zawsze sie orientuje a wiedza przychodzi z czasem.Napisz moze wiecej konkretow jaka chcesz instalacje i za ile to bedzie latwiej cos podpowiedziec, takze innym bo akurat ja nie jestem expertem a raczej pasjonatem, z racji chocby tego ze dopiero skonczylem sam swoja instalacje, i robilem troche rozpoznania przes rozpoczeciem inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafallle dzięki za odpowiedzi. Posiadam kominek z płaszczem wodnym i myślałem żeby wpiąć to wszystko w jedną instalacje czyli Kocioł, kominek i bufor i wymiennik ciepła. Często czytam ze osoby mające przewymiarowane kotły borykają się ze smołowaniem kotłów co skraca ich żywotność, ja sobie tak obmyśliłem żeby wziąć taki kocioł na styk a gdyby zaszła potrzeba, że kocioł nie wyrabiałby się to dogrzewałbym kominkiem-dlatego tutaj też pomyślałem o buforze. Nie jestem specjalistą dopiero się uczę co jak ma chodzić w kotłowni. Ale szybko się uczę (tylko czasami szkoda że na własnych błędach). Na allegro bufor nie ocieplony mogę zakupić już za 2tys. zł i ocieplić go samemu np: wełną mineralną lub zlecić ślusarzowi aby taki bufor pospawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest otwarta na głównie plastik, tylko do kominka szła miedź no i oczywiście w kotłowni też jest miedź, kaloryfery były liczone każdy pod dane pomieszczenie, mysle ze wszystko to będzie pracować na instalacji wymuszonej, podłogówka prawie cały dół + kaloryfery natomiast góra same kaloryfery (podłogówka tylko w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Twoja instalacja az sie prosi o bufor. Dzieki buforowi twoje plastiki beda chronione przed wysoka temp, a podlogowka wyssie z bufora cala energie. Tylko zamiast zaworu 4d dalbym cos innego w stylu laddomatu albo laddomat rozlozony na czynniki pierwsze, zeby bylo taniej, a zeby ladowalo to bufor i zabezpieczalo kociol.Bufor podniesie komfort i w domu i komfort korzystania z instalacji grzewczej-mniej latania do kotla, palenie krocej ale ostro.

Przykladowe schematy z roznych instalacji znajdziesz tu:

 

http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu...poruce-zapojeni

 

dotycza one co prawda kotlow zgazujacych ale nie ma to zadnego znaczenia, kociol to kociol. Moze wsrod tych schematow znajdzie pan cos dla siebie. Powinien Pan znalezc.

Prosze jednak pamietac ze to nie sa tanie rzeczy, i to ze zaoszczedzi pan na kotle, tysiac albo dwa, to w skali calej inwestycji to bedzie troche jak kropla w wiadrze. Nie chce Pana zniechecac, bo sam jestem wielkim fanem takich rozwiazan i mialem zamiar osobiscie zaatakowac bufor itp ale ze skarbowy mnie okradl to dalem sobie spokoj.

Teraz to tylko musi Pan znalezc dobrego hydraulika co to panu zlozy wszystko do kupy, uprzedzam ze latwo nie bedzie.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki rafallle za schematy CO ze strony atmosa.

Mam jeszcze pytanie jak to w końcu powinno się liczyć moc kotła niektórzy licząc pow. x wys. x wpółczynnik inni znowu liczą powierzchnie razy współczynnik dodając 30% na CWU. No i jaki przyjmować współczynnik niektórzy dla nowo budowanego ocieplonego domu przyjmują nawet 40W. czy garaż i kotłownie też wliczać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na obliczenie mocy kotła

Orientacyjną moc kotła najprościej można dobrać na podstawie wskaźnika odnoszącego się do kubatury ogrzewanych pomieszczeń. Wartość tego wskaźnika zależy od stopnia izolacji termicznej budynku. W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej zakładamy moc 40 W/m3, zaś w przypadku budynków pozbawionych izolacji termicznej korzystamy ze współczynnika 60 W/m3.

 

Dla przykładu policzmy moc kotła dla kamienicy bez izolacji termicznej. Budynek ma powierzchnię 300 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 3 m, kocioł powinien więc mieć moc:

Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 60 [W] = 300m2 * 3m * 60W = 54000W czyli 54 kW.

Innym sposobem jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku jako sumy mocy poszczególnych grzejników. Warto do wyliczonej mocy dodać 10-20% zapasu, aby eksploatacja kotła nie odbywała się przy maksymalnych parametrach grzewczych.

 

 

To tyle teorii, ze strony termoeko.

Sa specjalne programy do liczenia zapotrzebowania-ale to musialbys rozmawiac z fachowcami w wyzszej polki na ten temat.

Garazu i kotlowni bym nie uwzglednial, wydaje mi sie ze w twoim przypadku 40 W na m3 na pozostale pomieszczenia powinno wystarczyc, ale ja nie jestem specem, jak chcesz to mecz kogos kto sie na tym zna, na tym forum jest wielu naprawde znajacych sie na rzeczy specow.

Mala dygresja. Rozmawialem z jednym instalatorem i sie go spytalem jak on dobiera moc grzejnikow wzgledem pomieszczen, a on mi mowi...: a o tak o zeby sie pod okno zmiescil, pod parapet :D

Jaki z tego wniosek?

Nie wierzyc fachowcom na slowo, cokolwiek sie robi trzeba posiasc minimum wiedzy zeby sie nie dac no wiecie co.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, zdecydowałbym się na kocioł kalivis, jednak cena trochę za wysoka, tym bardziej jak obecnie jesteśmy na etapie wykończania domu, chyba jednak zdecyduje sie na Dakona DOR32D, można juz go kupic za około 3,5tys. dołoże sobie ze 2 tys do bufora 1000l. Jeszcze tylko pytanie jak to wygląda z tym:( cyt. ze strony): dla mocy znamionowej przystosowany do spalania polan o max.długości 330 mm i średnicy 100 mm -w przypadku pracy grzewczej ze zmniejszoną mocą długości polan do 500 mm. Rafallle ty masz podobny koicioł jesteś z niego zadowolony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowolony jestem bardzo... tylko ze poki co to palilem w nim tylko 1 raz. Slownie-jeden. :) Ale powiem szczerze-zapowiada sie naprawde ciekawie, a zakup nie byl przypadkowy, chociaz bardzo okazyjny cenowo. Zanim go kupilem czytalem bardzo duzo na temat wlasnie tych kotlow, koncepcje zmienialy mi sie kilkukrotnie- a to nie dakon tylko zgazowujacy, potem klimosza ling duo, potem zwykly gorniak a w koncu doszedlem do wniosku ze to jest naprawde to czego szukam. I poki co to jestem pewien ze to jest to czego szukalem. Na forum jest kilku uzytkownikow tych kotlow-jeden z nich "guitar" ma dakona chyba 14 kw na wegiel, wersje te maja duzo mniej szamotu, guitar naprawde kocha swoj kociol :) , jesli masz pytanie kieruj do niego, koles jest superprofesjonalny, na hydraulice sie zna chyba najlepiej na tym forum, a skoro on wybral taki kociol-cos musi byc na rzeczy.

 

Co do KALVISA - wyglada na to ze ulegles czarowi uzytkownika sanitsystem, on od dluzszego czasu podnieca sie tym kotlem, w sumie to slusznie bo konstrukcja wyglada naprawde fajnie, zasada dzialanie opiera sie troszke o zasady zgazowania drewna i dopalania powstalego gazu drzewnego w ceramicznym palniku w wysokiej temperaturze, do czego caly czas nawoluje heso, i ja sie zgadzam z tym sposobem palenia, uwazam ze jest to najefektywniejszy i najekologiczniejszy sposob spalania. Ale badzmy szczerzy. DAKON DOR - JUNKERS SUPRACLAS - BUDERUS LOGANO , to ten sam kociol rozniacy sie praktycznie kolorem farby nie ustepuja pola kalvisowi. Koncepcja jest ta sama-to co napisalem wyzej-na korzysc kalvisa przemawia zwezenie szamotowe nad rusztem, oraz typowy palnik szamotowy, ktory w dakonie nie jest tak "konkretny", ale dakon ma za to sporo wiecej szamotu w komorze dopalania co dla paliw dlugoplomieniowych moze dawac tez korzystne efekty. Dla mnie-technika spalania kalvis vs dakon- oglaszam remis, jakosc wykonania-tez remis, cenowo wygrywa zdecydowanie dakon, jest chyba z polowe tanszy.

Instalujac dakona zostanie ci kesz na bufor i i zawory, zmiescisz sie z tym w cenie kalvisa.

 

Co do spalania roznej dlugosci polan-ja to widze tak- polana do 33 cm ladujesz w komorze poziomo, palac tak masz moc nominalna kotla. Klody 50 cm ladujesz pionowo do komory, drewno nie wypelnia szczelnie komory, warstwa zaru na spodzie pieca ma przedmuchy-klody sa pionowo jak spaghetti w szklance, a mamy spalanie dolne wiec cierpi moc kotla ale rosnie stalopalnosc, jest to chyba fajna sprawa dla okresow przejsciowych, ale pewny to ja bede po zimie , jak to sie sprawdza.

 

Powiem tak

BIERZ DAKONA :)

 

... i rob tak jak mowisz z buforem i malym obiegem kotlowym.

 

Jakby ktos sie pytal- dakonow nie sprzedaje, ale lubie jak sie pali z duza sprawnoscia i w miare eklogicznie, a z tym jest naprawde niefajnie u nas w ojczyznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki rafallle, za pomoc chyba wezmę tego Dakona na 99% dorzucę resztę na bufor, podrukowałem sobie te schematy co mi podałeś linka na stronie atmosa, pokarze swojemu hydraulikowi i zobaczymy jak on to widzi. ewentualnie jeszcze jest pomoc na forum, co do kolegi "guitar" to wszelkich informacji udzieli ale odpłatnie także narazie będę polegał na radach innych użytkownikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca jest to prawda, że wszystkich informacji, cytuję "Potrzebny jest do tego schemat połączenia instalacji , w to można wstawić zawory i armaturę, ewentualnie można zrobić mały projekt z wyliczeniami ale to już odpłatnie."

Zapłata za projekt z obliczeniami a nie za pomoc przy schemacie. Tym zawsze i chętnie się dzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z instrukcji DOR "Pøedepsané palivo pro kotel DOR 32D a 45D je døevo o výhøevnosti 13 MJ/kg s obsahem vody do 20% o maximální

délce 330, resp. 530 mm a maximálním prùmìru 100 mm. V kotli lze topit i jinými druhy pevných paliv, nemusí být ale

zachovány provozní podmínky a parametry kotle jako u pøedepsaného paliva.

 

Czyli nie trzydzieści tylko do 20 % wilgotności.

 

Taką wilgotność ma drewno sezonowane w normalnych warunkach przez 2 do 3 lat. Jeśli chodzi o szamot to w moim Junkersie 20 kW też wyłożyłem komorę spalania szamotem. Bardzo to poprawiło warunki spalania. Warto poczytać moje posty odnośnie kotła nie o przeróbkach ale o uszczelnieniu i innych aspektach eksploatacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy jak podłącze do instalacji bufor 1000l nie ocieplony(koszt 2tys), umieszczę go na dworze za ścianą kotłowni, obłoże wełną mineralną oraz zabuduję to wszystko rigipsem lub jakimś pustakiem powiedzmy 5cm-12cm to czy taki bufor będzie "działał" np: w mroźne dni czy raczej nie poleca się takiego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.