Skocz do zawartości

arcadiusz

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez arcadiusz

  1. Vernal dokładnie to miałem na myśli, chodzi mi o uproszczenie systemu, po pierwsze ze względu na żonę dla której to wszystko jest na tyle skomplikowane, że najprościej byłoby włączyć i wyłączyć w razie jak było za zimno to sobie odkręci głowiczkę i po sprawie. Po drugie będę chciał to wszystko podłączyć pod zasilanie awaryjne więc jakby nie było prądu przez 12godzin to akurat przez ten czas zdąży się kocioł wypalić. Jak zauważyłeś zrobiłem coś podobnego na zasilanu podłogowym, wstępnie na zaworze mieszajacym mam ustawioną temperaturę na 40 stopni i taką samą na głowicy termostatycznej przy temperaturze kotła 70-80stopni termostat dokonuję nie wielkie poprawki zamykając lub otwierając się, praktycznie temperatura na na podłogówce idzie cały czas taka sama(35-40stopni). Wcześniej miałem siłownik i go ściągnąłem za bardzo obydwa wariowały kręcąc zawór mieszający, strasznie mnie to wkurzało, pozatym sterowanie 4 pompami plus woma siłownikami kosztuje straszne pieniądze. No i te kable kabelki wszędzie masakra. Nie wiem dlaczego wszyscy wyżej piszą że chcę ograniczyć czy zaoszczędzić na prądzie. Ja chcę ograniczyć ilość urządzeń elektronicznych i elektrycznych, jeśli zawory termostatyczne dają mi taką możliwość to wolę to niż elektronikę, która jest bardziej podatna na uszkodzenia. Nie używam sterowania pogodówką bo nie mam takiej opcji w sterowniku. automatyk piszesz bzdury - instalacje mam zrobiona jak mam i działa to idealnie, podobnie digitrax według ciebie zawór jest źle zamontowany, a ja mówie, że jest dobrze zamontowany, najważniejsze że wszystko działa tak jak powinno działać.
  2. Digitrax:Nie muszą być tak jak mówisz, zawory są tam gdzie powinny, zawór z kapilarą też jest potrzebny, pisz na w/w temat inne opinie mnie nie intersują. Mak: chcę ograniczyć, a nie zaoszczędzić rozumierz? np. po to żeby z UPS' w przypadku braku prądu wszystkie urządzenia w kotłowni działały jak najdłużej. Po co mi podłogówka i sterowanie temperaturą - bez komentarza..nalejpiej zburzyć kotłownie i wybudować wielkie palenisko które ogrzewałoby cały dom.. :). Zero rur, zero sterowników, siłowników i pomp, a bufor nie kosztował kilka tys. zł. Proszę wypowadać się tylko konkretnie na temat podany wyżej, opinie na inne tematy mnie nie interesują.
  3. Witam Myślę nad zamianą siłownika na zaworze trójdrożnym na sterowanie za pomocą termostatu mechanicznego na zasilaniu kaloryferów. Tutaj na zdjęciach nie ma siłownika- stare zdjęcie. Siłownik wraz ze sterownikiem utrzymuję stałą temperaturę na wyjściu, ale chciałbym ograniczyć ilość urządzeń elektrycznych do minimum w kotłowni.(dodatkowe z życie prądu, specialny sterownik, kable itp..) Zasilanie podłogowe jest ustawione zaworem trójdrożnym oraz zaworem termostatycznym z głowicą z kapilarą, kapilarę mam zamontowaną na zasilaniu. Chciałbym osiągnąć podobny efekt co do zasialania kaloryferów na wyjściu. 1. Opcja pierwsza: tak jak z podłogówką dokładam zawór termostatyczny wraz głowicą z kapilarą Herz 40-70stopni 2. Opcja druga: zakładam na trójniku zawór trójdrożny termostatyczny wywalem ten na powrocie. np: tzm vta312- Esbe. 35-60stopni. Ogólnie to bez znaczenia którą opcje zastosuję to pytanie jest: czy może ktoś ma zrobione zasilanie na kaloryfery sterowane przez zawór termostatyczny, trochę się obawiam tego czy taki zawór termostatyczny przy wachaniach temperatury między 70-95stopnie nie będzie się zbyt bardzo otwierał lub całkowicie zamykał. Termostaty działają w dużym opóźnieniem natomiast siłownik wraz ze sterownikiem radzi sobie z tym dosyć dobrze utrzymując stałą temperaturę na wyjśćiu. Zaoszczędzona gorąca woda ma iść w bufor co ma docelowo wydłużyć czas po między dokładaniem opału do kotła
  4. Czyli zupełnie nie opłaca się podgrzewać takiego zbiornika wody grzałką elektryczną, za duże koszty.
  5. Witam ja mam zbiornika akumulacyjny 1000l. Tak z ciekawości, taka grzałka elektryczna 6kw lub 4,5kw ze strony atmosa - ile potrzebowałaby godzin do nagrzania i do jakiej temperatury takiego zbiornika. Jak policzyć koszt takiego grzania, np. w taryfie nocnej. Czy byłoby to np: 6kw x 10h=60kwh 60kwh x 0,1942 zł/kWh = 11,652 x30 dni = 349,56zł, czy ja to dobrze policzyłem?
  6. arcadiusz

    Atmos

    Witam wracając do oznaczeń to jak mam Atmosa DC25 tzn. że jest na drewno i węgiel brunatny? A w ogóle to ktoś próbował palić w tyn typie kotła właśnie takim węglem?
  7. Instalacja to Atmos DC32, Laddomat, bufor 1000l Mam pytanie o zawory trójdrogowe są one podłączone na powrocie od odbiorników (kaloryferów i podgłogówki), proszę powiedzieć czy lepiej byłoby podłączyć na zasilaniu przed pompą co czy tak jak teraz jest dobrze, czy jest to regulacja ilościowa czy jakościowa? bo jest podłączonana na powrocie za odbiornikami??? Czy ma to w ogóle znaczenie w instalacji z laddomatem? Dodam jeszcze, że nie jestem pewny co do sterowania tym układem jeśli temperatura 80 stopni wychodzi z kotła i zawór mam ustawiony na środku w tedy 100% gorącej wody idzie na kaloryfery, czym bardzie przekręcę w prawo następuje mieszanie wody powrotnej z kaloryferów z wodą z kotła wtedy spada temperatura wody wychodzącej na kaloryfery, czy jest to regulacja jakościowa i czy tak powinienem sterować wodą w instalacji. Czy jak będzie coraz bardziej gorąca woda na powrocie z kaloryferów to powinienem bardziej przekręcać zawór żeby na wyjściu utrzymywać stałą temperaturę na wyjściu i przez to reszta gorącej wody będzie nabijać akumulator ciepłą? Myślę o zakupie siłownika do tego zaworu, żeby sam regulował odpowiednią temperaturę na wyjściu.
  8. Mam pytanie o zawory trójdrogowe są one podłączone na powrocie od odbiorników (kaloryferów i podgłogówki), proszę powiedzieć czy lepiej byłoby podłączyć na zasilaniu przed pompą co czy tak jak teraz jest dobrze, czy jest to regulacja ilościowa? bo jest podłączonana na powrocie za obiornikami??? Tak się zastanawiam czy jest to poprawnie zrobiona instalacja. Instalacja to Atmos DC32, Laddomat, bufor 1000l
  9. Co do kotłów Arcisz, wygląda interesująco jednak nie ma praktycznie nigdzie informacji na jego temat. Z obrazka widać, że jest to dolniak posiada szamot no i dużą komorę załadowczą. Dzwoniłem do producenta podał mi jeszcze dodatkowe dane do tego kotła 1. Rozmiary otworu zasypowego w kotle w 1,3m2 (15 kw) to: 27/18 cm w 1,6 m2(18 kw): 27/23 cm w 2m2 (23 kw): 27/27 cm w 2,5m2 (29 kw): 27/32 cm w 3 m2 : 27/37 cm Są to wymiary zasobnika u góry kotła. 2. Wysokość komory załadunkowej to 97 cm w każdym standardowym kotle. 3. Można wkładać drewno do długości 97 cm (długie można tylko od góry) 4. do dodatkowych zasobników rozwartych nie powinno się stosować długiego drewna ze względu na ryzyko zawieszenia. 5.Czopuch zaczyna się na wysokości 70-90 cm. Średnice są od 20 cm do 26 cm (zależy od wielkości pieca). 6. Wysokość komina: od 7 m 7. Pojemność wodna kotła wynosi od 30 l do 70 l. trochę mnie martwi ta komora zasypowa z jednej strony fajnie bo można palić zrębkami trocinami i innymi odpadami drzewnymi z drugiej strony wydaje się za mała, żeby palić klockami ale w pozycji poziomej długość 97cm dotyczy załadunku pionowego, a z tego co gdzieś czytałem to palenie w pozycji pionowej jest gorsze od palenia w pozycji poziomej. Może ktoś się wypowie w tej kwestii?
  10. Witam Czy jak podłącze do instalacji bufor 1000l nie ocieplony(koszt 2tys), umieszczę go na dworze za ścianą kotłowni, obłoże wełną mineralną oraz zabuduję to wszystko rigipsem lub jakimś pustakiem powiedzmy 5cm-12cm to czy taki bufor będzie "działał" np: w mroźne dni czy raczej nie poleca się takiego rozwiązania?
  11. Dzięki rafallle, za pomoc chyba wezmę tego Dakona na 99% dorzucę resztę na bufor, podrukowałem sobie te schematy co mi podałeś linka na stronie atmosa, pokarze swojemu hydraulikowi i zobaczymy jak on to widzi. ewentualnie jeszcze jest pomoc na forum, co do kolegi "guitar" to wszelkich informacji udzieli ale odpłatnie także narazie będę polegał na radach innych użytkownikach
  12. Witam, zdecydowałbym się na kocioł kalivis, jednak cena trochę za wysoka, tym bardziej jak obecnie jesteśmy na etapie wykończania domu, chyba jednak zdecyduje sie na Dakona DOR32D, można juz go kupic za około 3,5tys. dołoże sobie ze 2 tys do bufora 1000l. Jeszcze tylko pytanie jak to wygląda z tym:( cyt. ze strony): dla mocy znamionowej przystosowany do spalania polan o max.długości 330 mm i średnicy 100 mm -w przypadku pracy grzewczej ze zmniejszoną mocą długości polan do 500 mm. Rafallle ty masz podobny koicioł jesteś z niego zadowolony?
  13. Dzięki rafallle za schematy CO ze strony atmosa. Mam jeszcze pytanie jak to w końcu powinno się liczyć moc kotła niektórzy licząc pow. x wys. x wpółczynnik inni znowu liczą powierzchnie razy współczynnik dodając 30% na CWU. No i jaki przyjmować współczynnik niektórzy dla nowo budowanego ocieplonego domu przyjmują nawet 40W. czy garaż i kotłownie też wliczać ??
  14. Instalacja jest otwarta na głównie plastik, tylko do kominka szła miedź no i oczywiście w kotłowni też jest miedź, kaloryfery były liczone każdy pod dane pomieszczenie, mysle ze wszystko to będzie pracować na instalacji wymuszonej, podłogówka prawie cały dół + kaloryfery natomiast góra same kaloryfery (podłogówka tylko w łazience.
  15. rafallle dzięki za odpowiedzi. Posiadam kominek z płaszczem wodnym i myślałem żeby wpiąć to wszystko w jedną instalacje czyli Kocioł, kominek i bufor i wymiennik ciepła. Często czytam ze osoby mające przewymiarowane kotły borykają się ze smołowaniem kotłów co skraca ich żywotność, ja sobie tak obmyśliłem żeby wziąć taki kocioł na styk a gdyby zaszła potrzeba, że kocioł nie wyrabiałby się to dogrzewałbym kominkiem-dlatego tutaj też pomyślałem o buforze. Nie jestem specjalistą dopiero się uczę co jak ma chodzić w kotłowni. Ale szybko się uczę (tylko czasami szkoda że na własnych błędach). Na allegro bufor nie ocieplony mogę zakupić już za 2tys. zł i ocieplić go samemu np: wełną mineralną lub zlecić ślusarzowi aby taki bufor pospawał.
  16. Witam zgadzam sie z tobą że drewno powinno być sezonowane to o 35% to jest napisane na stronie Dakona cyt."Verze DOR D, určena pro spalování dřeva, je doplněna o žáruvzdorné segmenty a šamotové desky sloužící jako katalyzátor. Výhodou těchto kotlů je možnost spalování dřeva s vlhkostí až 35%" - Praca kotłów nie wymaga energii elektrycznej, a ich regulację przeprowadza się za pomocą bezpośredniego regulatora ciągu przez nastawianie temperatury wody grzewczej. Zaletą tych kotłów jest, że można w nich spalać drewno o wilgotności do 35%." Co do Cichewicza to to nie odpowiada mi czopuch gdyż trochę za wysoki w stosunku do mojego wlotu w kominie systemowym no chyba ze możliwe byłoby przerobić tak żeby od razu wychodził pod kontem 45'. Ale cenowo wychodzi troche taniej w stosunku do dakona no i nie wiem czy 21kw by starczyło bo mam okazje kupić poniżej 2tys. Czy do tych piecy byłoby wskazane zamontować zwór 4d + bufor 1000l ?
  17. Witam, zastanawiam się na kotłem DAKON DOR32D 28 kW, to ponoć bardziej przystosowana wersja dla drewna 30-35% wilgotności, mam powierzchni podłóg około 250m2 w domu ocieplonym styropianem 12cm. Powierzchnia użytkowa będzie mniejsza ze względu na poddasze użytkowe. Tak się zastanawiam czy nie będzie ten kocioł przewymiarowany. Palenie głównie drewnem. \ Zastanawiam się nad kotłem Ultima II Cichewicza 24KW lub 21KW. Sprzedawca polecił mi jako lepszą alternatywę od Dakona. Może ktoś analizował już ten kocioł. pozdrawiam
  18. Witam, mam zamiar nie długo zakupić kocioł dolniaka głownie na drewno myślałem nad typem Dakon DOR32d, jednak słyszałem o problemach z kopceniem podczas rozpalania i dokładania opału, drugi to kocioł Ultima II Cichewicz koleś w sklepie polecał go, że jest lepszy od KDU i tańszy, zauważyłem że kocioł ma trochę zbyt wysoki czopuch w stosunku do mojego wlotu ( trójnik, komin systemowy), kocioł ten ma wysokość 970mm jednak czopuch wychodzi od górnej strony, ma 180mm i jego górna krawędź jest na poziomie dolnej krawędzi otworu wlotu, trzecim moim typem jest właśnie KDU Zębca tutaj czopuch wychodzi poniżej wlotu do komina także byłby idealny pod względem rozmiarów. Czytając Twoje posty dowiedziałem się co nie co na temat tego kociołka jednak minęło już trochę czasu, czy byłbyś opisać jak do tej pory spisuje się kocioł czy dokonałeś jakiś przeróbek ile mniej więcej w tym sezonie poszło materiału opałowego. Ja mam powierzchnie użytkową około 160m2 z poddaszem użytkowym (skosy) a podłóg powierzchni 240m2(w tym garaż 40m2), Komin fi160 TONA komin około 8mb. Myślałem o zastosowaniu dodatkowego bufora zbiornika akumulacyjnego, żeby ewentualnie nadwyżki energii oddawał do tego bufora.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.