Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie w piecu kaflowym


amandzia3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie palenia w piecu kaflowym. Słyszałam, że trzeba utrzymywać ciepły piec, żeby kafle nie pękły. Teraz jest taka pogoda, że najrozsądniej byłoby przepalać co dwa dni. Wiadomo, że co drugi dzień piec będzie zimny - i z uwagi na to , co usłyszałam boję się, że mogę rozwalić piec. Mogę co dwa dni palić w piecu, czy lepiej żebym paliła codziennie po trochę, by nie dopuścić do zimnych kafli na drugi dzień?
To samo tyczy się przepalanie przed sezonem grzewczym- ponoć nie można od razu rozpalić normalnie w piecu, tylko przez kilka dni po troszeczku przepalać, żeby piec był letni, a nie gorący bo rozsadzę go. I dopiero potem można zacząć normalnie w nim palić.

Mógłby mi ktoś pomóc? Nigdy nie miałam pieca kaflowego i nie wiem jak postępować.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przed sezonem wygrzewasz piec, aby pozbyc się wilgoci, rozłożone na kilka dni. 

Gdy komin i piec jest wygrzany przez sezon zimowy, nic sie nie stanie, gdy np w marcu i kwietniu zapalisz co 2 dni. 

Wrogiem tradycyjnego pieca kaflowego jest wilgoć, ktora się gromadzi w jego wnetrzu, gdy jest nieużywany  długi czas np w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panstan

Taki piec jest cały czas wentylowany,jak i komin gdy drzwi nie są szczelne a raczej nie są:)

Przyznam szczerze,że rodzice nigdy nie wygrzewali kaflaka i palili na zawołanie a mimo to nadal stoi a ma przeszło 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, dawne czasy z kaflowymi piecami....

Takie palenie ostrożne dotyczy pieca nowego, świeżo postawionego ale potem nikt się tym nie przejmuje.

Na takie temperatury jak dziś wsadzałem w drzwiczki pieca taką specjalną grzałkę elektryczną aby temperaturę w mieszkaniu utrzymać.

Były takie produkowane kiedyś, ta moja jeszcze leży w piwnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepalanie kilkukrotne przed sezonem 2-3 razy nic nie kosztuje ;)

Generalnie autorce chodziło o to, czy może palić co 2 dni - może, nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.