Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jednofunkcyjny z funkcją c.w.u. Plust sterownik CAR i termostat TYBOX


Konrad162

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam stary model - Victrix 24 X do niego podłączony sterownik CAR.

CAR ogrania mi dół chałupy bez problemu, natomiast mam problem z łazienką na piętrze. Czy jest możliwość aby zainstalować tam TYBOX (łazienka na piętrze) tak aby współpracował z CAR (sterowanie c.w.u. oraz temperatura parter)

 

Pozdrawiam,

Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, WojtuNie napisał:

A na czym polega ten problem z łazienką? 

Bo jeżeli jest tam za zimno to tym Tyboxem nie nagrzejesz ;) 

Jakbym puścił przez niego odpowiednie natężenie prądu to nawet zacząłby świecić :P

 

Ponieważ CAR jest na dole i dół nagrzewa się dosyć szybko i ładnie utrzymuje zadaną temperaturę 21 stopni.

To jak rodzina idzie się kąpać to łazience chciałaby mieć tak z 24 czy ileś tam. No ale ponieważ CAR na dole ma 21 stopni. To nie włączy pieca.

 

Mój zamysł byłby taki aby CAR sterował nadal tym czym steruje i pilnował tych 21 stopni, ale żeby tym Tyboxem z łazienki na żądanie wymusić te 24 stopnie w łazience. 

 

PS. na każdym kaloryferze mam zawory termostatyczne (analogowe) więc dół się nie przegrzeje i pozostałe pomieszczenia też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej trzeba głowicę na grzejniku przestawić aby zawsze w łazience było te 24C.

Ew większy grzejnik w łazience, aby szybciej się nagrzewał podczas żądania wyższej temperatury + głowica elektroniczna programowalna.

Car-a nie zdublujesz Tyboxem - Tybox to tylko sterowanie ON/OFF a CAR współpracuje z kotłem po szynie e-bus.

Tybox może tylko dodatkowo blokować Car-a - jest odpowiedni zestyk w sterowniku Car

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sambor napisał:

Tu raczej trzeba głowicę na grzejniku przestawić aby zawsze w łazience było te 24C.

Car-a nie zdublujesz Tyboxem - Tybox to tylko sterowanie ON/OFF a CAR współpracuje z kotłem po szynie e-bus.

Tybox może tylko dodatkowo blokować Car-a - jest odpowiedni zestyk w sterowniku Car

Jest ustawiona głowica (na 4) przepływ też na max jest ustawiony zarówno na zaworze jak i imbusem na zaworze tuż przed grzejnikiem - nie znam się na tyle że nie wiem jak to się tam profesjonalnie nazywa.

 

Na razie robię tak że w czasie gdy rodzina się kąpie (dzieci koło 19, my koło 22) To po prostu na CAR mam ustawione że od 18:30 do 22 temperatura ma być 25 stopni. Ponieważ, tak jak już mówiłem, na każdym grzejniku są zawory poustawiane na stałe. To dół i inne pomieszczenia się nie przegrzewają a łazienki dogrzewają się do temperatury ustawionej na termostacie (4).

 

Czy da się to jakoś bardziej zoptymalizować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś nie ograniczać przepływu przez ten grzejnik (głowica na max i ewentualnie zmniejszyć kryzowanie) oraz zwiększyć przepływ przez pętlę podłogówki, może wtedy łazienka zdąży się nagrzać w czasie pracy dołu. 

Jeżeli już próbowałeś takiego zabiegu, albo nie pomoże to, to znaczy że grzejnik jest za mały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzejniku 1,8m dł zasilanym rurą PEX16, to ciężko potrzebny ustawić przepływ - trzeba poskręcać przepływy w innych grzejnikach i podkręcić pompę w kotle.

Jak jest podłogówka to w pętli od łazienki też trzeba zwiększyć przepływ.

Ale przydałby się schemat instalacji, gdyż naraz dowiadujemy się o podłogówce i możliwe że w całym domu nie ma grzejników , tylko podłogówka,

a grzejnik w łazience jest zasilany temp z podłogówki co naprawdę nic nie daje.

Schemat i więcej inf o instalacji, inaczej to "pieprzenie o Chopinie" wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Przy grzejniku 1,8m dł zasilanym rurą PEX16, to ciężko potrzebny ustawić przepływ - trzeba poskręcać przepływy w innych grzejnikach i podkręcić pompę w kotle.

Jak jest podłogówka to w pętli od łazienki też trzeba zwiększyć przepływ.

Ale przydałby się schemat instalacji, gdyż naraz dowiadujemy się o podłogówce i możliwe że w całym domu nie ma grzejników , tylko podłogówka,

a grzejnik w łazience jest zasilany temp z podłogówki co naprawdę nic nie daje.

Schemat i więcej inf o instalacji, inaczej to "pieprzenie o Chopinie" wychodzi.

8 godzin temu, sambor napisał:

 

Niestety schematu nie ma, podłogówka jest tylko tam gdzie kafelki tj. Korytarz, łazienka kuchnia. Podłogówka jest w pętli z kaloryferami w tych pomieszczeniach. (albo odwrotnie) Tj. Jak zakręcę grzejnik w danym pomieszczeniu to podłogówka też gaśnie w tym pomieszczeniu. Ogólnie podejrzewam że grzejnik w łazience na samej górze jest ostatni dlatego też się tak dzieje że to pomieszczenie jest niedogrzane. 

Jest to dom z rynku wtórnego i właścicielka nie miala pewnych dokumentów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

To trzeba przykręcić przepływy tam gdzie nie potrzeba a max dać na tą łazienkę gdzie brak.

Grzejnik łazienkowy jest płytowy czy typowy do łazienki?

Typowa drabinka.

 

w pozostałych:

Zgadzam się problem jest w tym że na tych ze skalą od 1 do 6/7 to czarne nie bardzo chce się ruszyć. A nie mam pojęcia czy to może trzeba jakoś wyciągnąć do siebie czy coś... nie chce tego badziewia ułamać.

A do tych od spodu grzejnika jak przykręcę, to zaczyna z nich cieknąć....

 

Jak wyregulować te zawory z czarnym dziadostwem żeby tego nie ułamać?

IMG_20200405_163752.jpg

IMG_20200405_163642.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie cytuj poprzednich postów!

Po drugie drabinka ma raptem 1/3 mocy tej która jest w katalogu- tu nic nie zrobisz - trzeba zwiększyć przepływ przez tą konkretną podłogówkę.

Na fot zaworu masz otoczkę mosiężną i czarny plastik - na tym plastiku są cyfry - wyższa cyfra - wyższy przepływ.

Na mosiężnej otoczce masz kreskę i na tej tresce nastawiasz dane cyfry kręcąc czarną częścią zaworu.

Na dodatek w łazience albo zdejmij głowicę albo odkręć ją na max 

Dolnych zaworów nie ruszaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.