Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiary minimalne do instalacji kotła pelletowego 15kw


ARCZI84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy na tym forum i chciałem się dowiedzieć w nurtującym temacie.

Sytuacja wygląda tak, że stoję przed zmontowaniem instalacji c.o i c.w.u w domku letniskowym który przystosowuję do przebywania w nim całym rokiem. Miejsce gdzie chcę zamontować kocioł na pellet znajduje się w piwnicy o wymiarach 4,30m x 1,60m wysokość piwnicy ok 2,20m, więc jest dosyć wąsko. Dodatkowo do piwnicy znajdują się drzwi które zabierają miejsce. Dla wyobrażenia wstawiłem rysunek z wymiarami. 

I teraz mam pytanie czy mogę zamontować kocioł bliżej którejś ze ścian tak żeby się jakoś ten kocioł zmieścił???

Producenci podają różne wymiary minimalne instalacyjne takie odsunięcie od ścian budynku, a co jeżeli kocioł by się zamontowało bliżej ściany zostawiając miejsce do obsługi z przodu i tyłu?

Proszę o odpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam

kotłownia PNG.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2020 o 17:53, shogunzlasa napisał:

Zależy jaki kocioł. 
Gdzie masz wyczystkę od komina? Jaki komin? Wkład, cegła? Na jakiej wysokości wejście do komina?

Witam

Kotla jeszcze nie kupilem poniewaz dopiero jestem przed budowa calej instalacji i ze wszystkimi problemami borykam sie sam. 

Mysle o jakims kotle pelletowym typu Kostrzewa EEI 15kw lub Ferroli ze zbiornikiem pelletu u gory. 

W piwnicy w zaznaczonym miejscu na wysokosci 180cm znajduje sie przejscie przez sciane do komina systemowego na zewnatrz budynku. Ponizej na wysokosci ok 30cm od podlogi znajduje sie wyczystka z drzwiczkami. 

Czy musze zachowac odleglosci minimalne od scian zeby uzyskac gwarancje producenta czy to nie bedzie stwarzalo problemu? 

IMG_20200323_081126.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten domek letniskowy to ma 140-200mkw że 15kW?

Kotły ze zbiornikiem na górze muszą mieć miejsce na otwarcie klapy i wsypanie pelletu. 

Druga sprawa najczęściej jest w nich nisko wyjście spalin do tyłu.

Lepiej chyba coś z koszem z boku, dla mniejszych mocy zgraloby by się nawet do tych drzwi gabarytowo jak komin na zewnątrz jest i trzeba się przez ścianę przekuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotly na pellet maja modulacje od 5kw. Cenna uwaga kolegi Pieklorz ze 15kw to moze byc za dużo. Dodam tylko ze wysokosc piwnicy to u mnie 2,20m wiec taki kociol z klapka u gory powinien spokojnie sie otwierac. Kociol z zasobnikiem na pellet z boku wydaje mi sie ze bedzie za duży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę takie błędne myślenie bo kocioł kompaktowy z zasobnikiem wcale nie musi być dużo wyższy niż ten w kotle w zasobnikiem bocznym. Mój kocioł kompaktowy ma zasobnik niższy od tego Technixa dwupaliwowego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.