Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie piec na pellet do starego domu 450m2 po remoncie - automatyczny?


muv168

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od kilku dni godzinami przeglądam forum i wczytuję się w Wasze porady. To mój pierwszy post, ale z pewnością będzie ich wiele :)
Chcę wymienić moj stary piec kostrzewa fuzzy logic II 50kw na coś nowego.
Szukałem podobnych tematów na forum, ale większość dotyczy nowszych domów i mniejszych piecy. Ja mam 450m2, stary 200 letni dom po generalnym remoncie i dociepleniu oraz agroturystykę w budynku - więc zużycie ciepłej wody jest duże i w różnych godzinach.

 

Dom jest na wsi i nie ma tu gazu ani ogrzewania sieciowego. Pozostaje mi kocioł na paliwa stałe, gaz z własnej butli, pompa powietrzna.
Pompę ciepła powietrzną z instalacją wyceniono na około 55 tys., a roczne zużycie prądu na około 12-14 tys. zł biorąc pod uwagę obecne zużycie ekogroszku (proporcja z cieplowlasciwe.pl). PC opłacalna jedynie przy zastosowaniu fotowoltaiki. Jednak cała instalacja z PC i fotowoltaiką to grubo ponad 120 tys. a tyle nie mogę zainwestować.

A.
Mój obecny serwisant Kostrzewy do pieca na ekogroszek jest bardzo obrotny, dostępny (telefonicznie pomaga jak tylko może i w każdej chwili). Wiem, że jak zdecyduję się na jego ofertę to będę zadowolony. Poleca mi zakup pieca na pellet EEI Pellets 32kw. Niby samoczyszący palnik. Ale popiół, wymiennik itp. nadal muszę czyścić ręcznie.

B.
Wczytując się w forum odnalazłem całkowicie samoczyszczące się piece z kompresją popiołu. Takie rozwiązanie dla mnie to pełen komfort. A wynoszenie pojemnika z popiołem bez jego wybierania, to jeszcze większa czystość. Na czystości mi zależy w szczególności, bo kotłownia jest z wejściem z korytarza, gdzie mamy turystów.


Pomożecie w sugestii może rozwiązań jeszcze bardziej automatycznych? Cenowo też nie chcę przepłacać za grzanie.

1.
Zdjęcia obecnej kotłowni i pieca kostrzewa fuzzy logic II 50kw:
https://www.dropbox.com/sh/drha7usf9zj0vyh/AABUaRsjL3MuGLO_g2MXgm86a?dl=0

moim zdaniem obecny piec jest przewymiarowany. Zazwyczaj pracuje na max 60% mocy i ma trochę spieków i niedopalonego groszku - zwłaszcza jak jest tak wietrzna pogoda (sterownaie pogodowe). Może to kwestia ustawień. Ale kupiłem dom z takim piecem i korzystam dopiero 2 sezon, więc ciągle się uczę...
Piec częściej pracuje by utrzymywać temperaturę kotła (tem. kotła ustawiona pogodowo na 60st, histereza 5st), niż by utrzymać temperaturę CWU i CO.

Przy temperaturach około 0st wystarczy, że do grzejników płynie woda około 36-40 st (zależy czy wietrznie czy nie). Jak jest około 10st to piec w ogóle pogodowo produkuje CO z temperaturą 30-32st. I w domu jest ciepło.

Bufory CWU to 600 l są wystarczające, gdy nawet w 5-6 łazienkach korzysta się z wody. W lecie grzanie wody jest poprzez piec. Około 20-25 osób w domu.

W 2019 roku zużyłem 9,5 tony ekogroszku, co kosztowało około 8,5 tys. zł.


2.
dom jest stary, około 200 letni po generalnym remoncie w latach 2010-2018:
budynek ma około 450 m2 powierzchni ogrzewanej, a użytkowej ogrzewanej około 350 m2.
Przy powierzchni 450 m2 średnia wysokość pomieszczeń jest poniżej 2,5m, raczej średnia ma jakieś 2,2-2,3m.

Wg inwentaryzacji kubatura wynosi około 1400 m3, ale może być zawyżona, bo była robiona przed remontem, a teraz doszły docieplenia, podłogi itp.

wykonałem wyliczenie potrzebnego ciepła:
https://cieplowlasciwie.pl/wynik/77ne
Wg wyliczenia dużo ciepła ucieka na wentylacji - a w tym budynku nie ma wentylacji, oprócz wentylacji w łazienkach... a w łazienkach mamy bardzo gorąco jak się odkręci grzejniki.
Więc tutaj podaje 50% ucieczki, co wydaje się nieprawidłowe..

gdy powiększyłem ocieplenia, tak aby uzyskać zużycie eko groszu na około 9 tys. za rok (tyle wyszło mi rok temu) oraz ustawiłem wentylację na z odzyskiem ciepła, to dom ma takie parametry:
https://cieplowlasciwie.pl/wynik/77rz


Zainteresowałem się piecami: RTB, Blackstar.
Wygląda to super - praca automatyczna, całkowite samoczyszczenie, kompresja popiołu do podajnika. Sterowanie i podgląd na telefonie. Tylko pytanie, czy może są jednak tańsze rozwiązania :)
 

Główne pytanie też, czy przesiadając się z ekogroszku na pellet nie strzelę sobie w kolano - czy przypadkiem nie będę potrzebował 2x więcej pelletu niż ekogroszku. Znajomi zmienili ekogroszek na pellet i jak w 2018 na ekogroszek wydali 12 tys., tak na pellet w 2019 poszło 19 tys..

Czy macie jakieś sugestie, pomysły? Im dłużej myślę o zmianie pieca, tym bardziej nie wiem co robić.
Z góry dziękuję!
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak, jak masz dostęp do pelletu w ludzkiej cenie, to Blackstar z większym zasobnikiem owszem z dobra opcja, ale jak masz kupować drogi pellet to lepiej idź w stronę porządnego ekogroszka typu Skamp z czyszczakami kanałów co by się nie bawić co tydzień w kominiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, muv168 napisał:

Poleca mi zakup pieca na pellet EEI Pellets 32kw

Serwisant moze ok. Gorzej z jakoscia u tego producenta. 

2 godziny temu, muv168 napisał:

Zazwyczaj pracuje na max 60% mocy i ma trochę spieków i niedopalonego groszku - zwłaszcza jak jest tak wietrzna pogoda

Niedopalony groszek to kwestia ustawien np. przerwy podawania. A spieki to kwestia wzrostu mocy kotla przy wiekszym zapotrzebowaniu i jednoczesnie sklonnosci wegla do spiekania. 

Proste wyliczenie mowi, ze jezeli zuzywsales Kolego 9,5Tony wegla to pelletu zuzyjesz jakies 13,5 Tony. 

2 godziny temu, muv168 napisał:

Znajomi zmienili ekogroszek na pellet i jak w 2018 na ekogroszek wydali 12 tys., tak na pellet w 2019 poszło 19 tys..

Tu pytanie jaki kociol. Jezeli jakis naszej produkcji to wcale sie nie dziwie. Jezeli chcesz ogrzewac pelletem bierz kociol z najwyzszej polki. I zadnego producenta krajowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robert1991 napisał:

W linku z ciepłowłaściwe masz - Powierzchnia ogrzewana    1215m2 (parter, 1. piętro, poddasze)
 

nie mam możliwości - powierzchnię wpisuję prawidłową w pierwszym etapie, ale podaję 3 kondygnacje. Też mnie to dziwiło, ale nijak nie mogę zmienić :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/77ne

Poprawiłem CI

Jeśli będziesz kupował pellet po podobnej cenie do ekogroszku to koszt ogrzewania pelletem zapewne będzie 25-30 procent wyższy - jest to cena za wygodę i bezobsługowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszej uwadze poprawiłem wyniki na cieplowlasciwe.pl - zmniejszylem powierzchnie:

wykonałem wyliczenie potrzebnego ciepła:
https://cieplowlasciwie.pl/wynik/77ne
to wyliczenie takie prawdopodobnie jak jest, ale pokazuje dużo za małe zużycie ekogroszku w stosunku do tego ile poszło rok temu (poszło 9 ton, a tu pokazuje 6,7tony

gdy zmniejszyłem ocieplenia, tak aby uzyskać zużycie eko groszu na około 9 ton za rok (tyle wyszło mi rok temu) oraz ustawiłem to dom ma takie parametry:
https://cieplowlasciwie.pl/wynik/77rz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłby Ci to Blackstar 25KW. Powyżej masz filmik z bliźniaczym kotłem.  Zwracam uwagę że cieplowłasciwe podaje Ci wynik samego ogrzewania a tobie dużo idzie na CWU którego nie uwzględniasz. Ile latem zużywasz ekogroszku na CWU pomnóż przez 12 i odejmij od tego 9,5tony. Myślę że przy spalaniu 10 ton pelletu rocznie mógłbyś kupować TIRa raz na dwa lata nawet z innego miejsca Polski po dobrej cenie (pod warunkiem że masz miejsce na składowanie i zapas gotówki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, robert1991 napisał:

Ile latem zużywasz ekogroszku na CWU?

latem jeszcze nie planowałem wymiany, więc aż tak nie notowałem, ale jak sięgam pamięcią jak często czyściłem i wybierałem popiół, to latem (lipiec-sierpień) przy pełnym obłożeniu domu (około 25-28 osób) szło 13-15 kg ekogroszu dziennie na grzanie wody i podtrzymanie pieca. Poza szczytem sezonu tj. maj, czerwiec, wrzesień mniej - wychodzi po jakieś 10 kg (analizuję faktury zakupu).

Średnio mogę założyć że na grzanie wody poza sezonem grzewczym poszło około 1,8 tony ekogroszku na CWU - kupuję najlepszy jaki jest w okolicy około 26mJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładająć 12kg dziennie na samo CWU idzie Ci 4tony ekogroszku (bo w sezonie grzewczym spalanie również masz większe przez zużycie CWU), więc na samo ogrzewanie jakieś 5,5tony (taką wartość powinieneś porównywać ze wskazaniami ciepławłasciwego), powinienieś pomyśleć również nad solarami albo wspomaganie ogrzewania CWU) jakimś zestawem fotowoltaicznym. 

Czyli ten wynik jest miarodajny jeśli chodzi o ogrzewanie -  https://cieplowlasciwie.pl/wynik/77ne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, muv168 napisał:

Główne pytanie też, czy przesiadając się z ekogroszku na pellet nie strzelę sobie w kolano - czy przypadkiem nie będę potrzebował 2x więcej pelletu niż ekogroszku. Znajomi zmienili ekogroszek na pellet i jak w 2018 na ekogroszek wydali 12 tys., tak na pellet w 2019 poszło 19 tys..

 

Czy macie jakieś sugestie, pomysły? Im dłużej myślę o zmianie pieca, tym bardziej nie wiem co robić.
Z góry dziękuję!
Paweł

Objętościowo pelletów będzie potrzeba 2 razy tyle co ekogroszku bo jest lżejszy i ma niższą kaloryczność.

Jeśli masz gdzie go przechowywać [to ważne bo pod wiatą na dworze napuchnie od wilgoci] to możesz kupić za mniej niż wydałeś na ekogroszek - w mojej okolicy obecnie pellety w Bigbagach są po 590 zł / tonę wersja 6mm i ok. 530 / T wersja 8 mm

Co do kotła na pellet to przy takim zużyciu ekogroszku moc 32 kW tu lepiej mieć, no chyba, że w ogóle pójdziesz w rozwiązanie jak na filmie tyle, że większej mocy :

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.