Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja PV na mikroinwerterach


Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja na mikro inwerterach to przyszłość? Ceny maleją a zalety są kuszące.

Instalacja na mikro inwerterach to:

- maksymalizacja wydajności paneli, wiadomo nie ma dwóch identycznych paneli, każdy ma swoją tolerancję mocy a dwa lub 3 panele pod jednym falownikiem będzie miało potencjalnie lepszy uzysk niż 14 paneli pod jednym falownikiem i średnia z tego

- możliwość dowolnej rozbudowy instalacji w dowolnym czasie

- brak problemu z zacienieniem

- brak problemu przy dachach 3 połaciowych i o skomplikowanym kształcie

- bardziej dokładny monitoring i diagnostyka instalacji

- potencjalnie większa żywotność, jedna firma chwali się, że jej inwertery wytrzymają 119 lat

- koszt zbliżony do klasycznych falowników przy porównywalnej wielkości instalacji.

Może ktoś ma już taką instalację i potwierdzi zalety/wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na portalu PVmonitor na obecną chwilę wśród 2574 zarejestrowanych użytkowników systemów fotowoltaicznych, użytkowników systemu Solar Edge jest tylko 96, jest to niecałe 4% ogółu.
źródło:
https://pvmonitor.pl/#uzytkownicy


Dołącze jeszcze link do artykułu zamieszczonego na stronach producenta falowników Fronius "Optymalizacja - Fakty i Mity".
źródło:
https://www.forum-fronius.pl/optymalizacja-fakty-i-mity/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie piszemy o mikro inwerterach a nie o optymalizatorach czy Solar Edge.

Rożnica jest taka:

Inwerter centralny vs mikro inwertery

spacer.png

spacer.png

 

Dla przykładu  Mikroinwerter EVT560 z Envertech z dwoma niezależnymi wejściami MPPT o mocy 560W, możliwość pracy w układzie 3 faz, możliwość podpięcia 2 paneli czyli przy cenie około 850 złotych za sztukę otrzymujemy cenę końcową podobną do Froniusa z centralnym falownikiem ale z lepszą o kilkanaście procent wydajnością i pewnie sporo lepszą niż Solar Edge w tych samych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

Na portalu PVmonitor na obecną chwilę wśród 2574 zarejestrowanych użytkowników systemów fotowoltaicznych, użytkowników systemu Solar Edge jest tylko 96, jest to niecałe 4% ogółu.
 

Dopiero od niedawna PVmonitor obsługuje użytkowników Solar Edge wiec to żadne odniesienie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szanowny kolega propagujący mikroinwertery przeliczy nam jaka jest różnica w pieniądzach za taką instalację. Oczywiście każdy inwerter z papierami który może być LEGALNIE podpięty do polskich sieci energetycznych?

Bo jak na moje 2 x panel powiedzmy 300W to 1000 PLN + ten inwerter który prezentujesz 850 PLN + mocowanie dachowe powiedzmy 250 PLN w sumie mamy 2100 PLN   2100 / 0,6kWp = 3500 PLN PLN/kWp (bez robocizny!!!) i teraz przeliczmy to dla instalacji 5kW.

5kW / 0,6 potrzebujemy 8 takich zestawów

8 * 3500 = 28000 PLN (bez robocizny) czy to aby cena porporównywalna do Fronka? Chyba komuś się coś pokręciło.

Przepraszam w przeliczeniach nie wziąłem pod uwagę zabezpieczeń AC/DC dla każdego mikroinwertera lub dla każdej z faz czyli 3 razy około 1000 PLN za zabezpieczenia AC/DC już 31000 PLN bez robocizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Agni napisał:

Dla przykładu  Mikroinwerter EVT560 z Envertech z dwoma niezależnymi wejściami MPPT o mocy 560W, możliwość pracy w układzie 3 faz, możliwość podpięcia 2 paneli czyli przy cenie około 850 złotych za sztukę otrzymujemy cenę końcową podobną do Froniusa z centralnym falownikiem ale z lepszą o kilkanaście procent wydajnością i pewnie sporo lepszą niż Solar Edge w tych samych warunkach.

Niby dlaczego lepsza wydajność niż solar edge ? W tych mikro są kondensatory które nie znoszą wysokiej temp. W se kondensatory są w falowniku centralnym nie w opty. 
Brak zabezpieczeń przeciwprzepieciowych w takim układzie, dodatkowo napięcie 400V zmienne na dachu. Brak możliwości wymiany zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Do komunikacji trzeba dokupić dodatkowy moduł za około 800 netto , bez tego nie ma podglądu wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maniek76 napisał:

Niby dlaczego lepsza wydajność niż solar edge ? W tych mikro są kondensatory które nie znoszą wysokiej temp. W se kondensatory są w falowniku centralnym nie w opty. 

Ale co znowu boli? Każdy panel ma swój własny falownik zamiast optymalizatora jak w SE. Logiczne, że będzie wydajniejszy. Mikro inwertery mają 25 lat gwarancji czytałem nawet o 119 latach a ile ma Solar edge 10 lat może 12? Więc o czym tutaj piszesz? Myślisz, że SE nie ma kondensatorów?

9 minut temu, maniek76 napisał:

Brak zabezpieczeń przeciwprzepieciowych w takim układzie, dodatkowo napięcie 400V zmienne na dachu. Brak możliwości wymiany zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Do komunikacji trzeba dokupić dodatkowy moduł za około 800 netto , bez tego nie ma podglądu wcale.

Ja wiem, że masz wszystko najlepsze cieszy mnie to żeby to jeszcze było dobrze zamontowane :)

 

16 minut temu, szari napisał:

A szanowny kolega propagujący mikroinwertery przeliczy nam jaka jest różnica w pieniądzach za taką instalację. Oczywiście każdy inwerter z papierami który może być LEGALNIE podpięty do polskich sieci energetycznych?

Bo jak na moje 2 x panel powiedzmy 300W to 1000 PLN + ten inwerter który prezentujesz 850 PLN + mocowanie dachowe powiedzmy 250 PLN w sumie mamy 2100 PLN   2100 / 0,6kWp = 3500 PLN PLN/kWp (bez robocizny!!!) i teraz przeliczmy to dla instalacji 5kW.

5kW / 0,6 potrzebujemy 8 takich zestawów

8 * 3500 = 28000 PLN (bez robocizny) czy to aby cena porporównywalna do Fronka? Chyba komuś się coś pokręciło.

Przepraszam w przeliczeniach nie wziąłem pod uwagę zabezpieczeń AC/DC dla każdego mikroinwertera lub dla każdej z faz czyli 3 razy około 1000 PLN za zabezpieczenia AC/DC już 31000 PLN bez robocizny.

A jakieś ceny, linki na czym opierasz taka wycenę bo ja też mogę tak policzyć tylko z o połowę niższymi cenami. Rozumiem, że ty propagujesz tylko SE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieram się o cenę podaną przez ciebie twojego mikroinwertera a ceny paneli pokazywałem już wcześniej nówiki sztuki po 500 PLN, mocowanie każdy wie ile kosztuje prawda. Więc dlaczego piszesz że cena jest porównywalna do fronka bo jakoś oferta 31000 PLN za 5kW z montażem to 6200 PLN/kWp jakiś kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że manipulujesz.

Instalacja 14 paneli po dwa panele na inwerter czyli mamy 7*850 (cena detaliczna)  daje 5950 czyli cena mniej więcej zwykłego falownika, reszta ta sama.

Teraz policz sobie w cenach hurtowych i skalkuluj zalety. Masz jeszcze jakieś genialne obliczenia do mataczenia?

Wiesz kto liczy na kilowaty? Handlarze albo dzbany. Panie ile za kilowat nooo solar edż i eldżiki po ile z montażem? Wypadało by odpowiedzieć tyle co kilo kiełbasy po pińcet :) Idź i se kup na targu :) Będziesz zadowolony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Agni napisał:

- potencjalnie większa żywotność, jedna firma chwali się, że jej inwertery wytrzymają 119 lat

Odzywka reklamowa pod publiczkę... 119 lat wynosi teoretyczna obliczeniowa trwałość elementów półprzewodnikowych.

A realnie? Nikt nie sprawdził ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agni napisał:

Instalacja 14 paneli po dwa panele na inwerter czyli mamy 7*850 (cena detaliczna)  daje 5950 czyli cena mniej więcej zwykłego falownika, reszta ta sama.

A to instalacja składa się z samych falowników bo 5950 PLN czy do tej ceny należy doliczyć jeszcze 14 * 500 PLN i dodatkowy montaż "kupy" dodatkowych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk na pewno weźmie 7 razy więcej od inwertera niż za 1 inwerter. Weź agni ochłoń pogrążasz się tylko. No bo przecież każdy jest elektrykiem do czasu składania papierów w Energa gdzie wymóg konieczny to podłączenie i papier od elektryka SEP D+E+ OZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Agni napisał:

Ja wiem, że masz wszystko najlepsze cieszy mnie to żeby to jeszcze było dobrze zamontowane :)

Skoro już wiesz że mam wszystko najlepsze to w takim razie zapraszam - sprawdzisz czy dobrze zamontowane.

aaaa przepraszam , już to wiesz przecież więc odwołuje zaproszenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szari napisał:

Elektryk na pewno weźmie 7 razy więcej od inwertera niż za 1 inwerter. Weź agni ochłoń pogrążasz się tylko. No bo przecież każdy jest elektrykiem do czasu składania papierów w Energa gdzie wymóg konieczny to podłączenie i papier od elektryka SEP D+E+ OZE

Weźmie więcej za mniej roboty? Po tym widać, że nie masz najmniejszego pojęcia o czym piszesz. To typowy trolling.

OK to nie ma sensu przyjmuje do wiadomości, że macie wszystko najlepciejsze :)) A czas posiadania instalacji jest wprost proporcjonalny do posiadanej wiedzy :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agni napisał:

Weźmie więcej za mniej roboty? Po tym widać, że nie masz najmniejszego pojęcia o czym piszesz. To typowy trolling.

Agni Elektryk musi ma mikroinwerterach podłączyć ile inwerterów? Podpowiem więcej niż 1... i więcej niż 5... TAK aż 7 inwerterów musi podłączyć ale przecież to jak piszesz to "MNIEJ ROBOTY" Coś z liczeniem też kulejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Agni napisał:

Ja wiem, że masz wszystko najlepsze cieszy mnie to żeby to jeszcze było dobrze zamontowane :)

Rozumiem że chodzi o montaż modułów na płaskim dachu , pod nieoptymalnym kątem. 
Jako instalator powinieneś wiedzieć że jest coś takiego jak symulacja uzysku. U mnie wyszło tak że wystarczylo dołożyć 2 moduły które mnie wyniosły 3 x taniej niż konstrukcja na trapezach , na której miałbym porównywalny uzysk. 
Jak widzisz trafiłem na kumatego instalatora który nie naciągał mnie na koszty niepotrzebne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maniek76 napisał:

Rozumiem że chodzi o montaż modułów na płaskim dachu , pod nieoptymalnym kątem. 
Jako instalator powinieneś wiedzieć że jest coś takiego jak symulacja uzysku. U mnie wyszło tak że wystarczylo dołożyć 2 moduły które mnie wyniosły 3 x taniej niż konstrukcja na trapezach , na której miałbym porównywalny uzysk. 

No i zaczynasz normalnie pisać, czyli to o czym pisałem - optymalizacja instalacji. SE używa się tam gdzie jest skomplikowana sytuacja a inne rozwiązania są albo droższe albo mniej wydajne. Typowym rozwiązaniem jest dach 3 połaciowy o różnym stopniu zacienienia, kątach itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agni napisał:

No i zaczynasz normalnie pisać, czyli to o czym pisałem - optymalizacja instalacji. SE używa się tam gdzie jest skomplikowana sytuacja a inne rozwiązania są albo droższe albo mniej wydajne. Typowym rozwiązaniem jest dach 3 połaciowy o różnym stopniu zacienienia, kątach itd.

W innym wątku podałem ci wyniki testu a moduły były na jednej połaci dachu, bez zacienienia. Podałem też tam że solar edge wcale nie wychodzi dużo drożej od np froniusa w ogólnym rozrachunku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.