Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie CWU


pawel45

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam taki oto układ CO (schemat poniżej), instalacja jest stara zbudowana na grubych, stalowych rurach. Problem polega na sterowaniu ogrzewaniem CWU. Sterownik umożliwia grzanie w trybie priorytetu dla CWU lub bez niego gdzie grzeje jednocześnie CWU i CO.  Ponieważ w domu jest dość spore zapotrzebowanie na ciepłą wodę grzejemy ją do 60 stopni i tutaj pojawia się pewien problem. Kocioła zazwyczaj jest rozpalany po południu (od rana nie ma nikogo w domu) i w sezonie zimowym priorytet dla CWU jest wyłączony. Chcąc jednak nagrzać wodę do 60 stopni sterownik podnosi temperaturę kotła do ok 70 stopni przez co w domu jest za gorąco i zużywam więcej opału. Nie chcemy ustawiać priorytetu dla CWU gdyż wówczas najpierw grzana jest woda przez co w domu jest zimno dopóki woda w bojlerze nie osiągnie zadanej temperatury.

Moje pytanie to czy są jakieś sterowniki, albo inne sposoby, które umożliwiają inny sposób sterowanie ogrzewaniem CWU i CO? Chodziłoby mi o to, żeby grzać jednocześnie CWU i CO, ale żeby na grzejniki szła niższa temperatura (np. 50 stopni) podczas  gdy na kotle jest te 70 potrzebne do ogrzania bojlera z wodą. Założyłem na grzejnikach zawory termostatyczne, ale się nie sprawdzają, bo do 3 nie grzeją wcale, a powyżej grzeją tak jakby ich nie było wcale. Próbowałem przestawić zawór 4D na inną pozycję, ale na niewiele się to zdaje.

 

Kocioł to Metal-Fach SE MAX II 13kW, sterownik EKOSter 400.

 

1138512769_Beztytuu.thumb.jpg.ad27588d05ca5e952d53d6b3ce57e501.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny Ci siłownik zaworu mieszającego i sterownik do niego. Na nim wysterujesz stałą niższą temperaturę na grzejniki. 

Sprawdź np. tu: https://sterownikitech.pl/sterownik-zaworu-mieszajacego-i-1,id605.html

Według mnie jeśli termostaty u Ciebie się nie sprawdzają, to warto zainwestować w sterownik z pogodówką.

Być może masz źle dobrane głowice termostatyczne do zaworów? Ciężko uwierzyć, że wszystkie mają problem z utrzymaniem stałej temp pomieszczenia. Mam nadzieję, że nie oczekujesz od głowicy termostatycznej, by utrzymywała stałą temp grzejnika, bo nie na tym to polega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2020 o 14:19, kiminero napisał:

Być może masz źle dobrane głowice termostatyczne do zaworów? Ciężko uwierzyć, że wszystkie mają problem z utrzymaniem stałej temp pomieszczenia. Mam nadzieję, że nie oczekujesz od głowicy termostatycznej, by utrzymywała stałą temp grzejnika, bo nie na tym to polega.

Stosowałem różne głowice termostatyczne. Problem polega na tym, że muszą być otwarte prawie na max bo inaczej w ogóle grzejnik nie grzeje. Hydraulik twierdzi, że to kwestia zbyt małego ciśnienia w instalacji.

Dzięki za informację o siłownikach, rozejrzę się w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty grzejnikowe mają nastawe. Ściągasz głowice i ustawiasz. Są opisy necie - równoważenie hydrauliczne. To dławi przepływy, choć pewno są na nastawie wstępnej. To powinno pomóc choć to dość dziwne.

Jaka pompa? Pewno 25-60 bo hydraulicy też myślą że te 60 to 6m wysokości a nie ciśnienia słupa wody.

 

Temperaturę na 4d albo musisz ustawiać ręcznie albo kupić sterownik z siłownikiem który sam załatwi sprawę.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.