Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł nie trzyma histerezy = kołton + kipi+ sterowniki TECH


martini1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kotłownia = Piec Kołton Bio Pellmax, palnik KIPI, sterownik TECH ST 979 (co, podłoga, bojler) osobno solary połączone z bojlerem
Na piętrze w korytarzu sterownik TECH st - 281c

Od pewnego czasu histereza kotła, to jakaś niewiadoma. Ustawiam przykładowo 62 stopnie na piecu. Zgodnie z instrukcją powinien przejść po osiągnięciu 62 w podtrzymanie, tymczasem on dalej podaje pelet w trybie modulacji 30% jeszcze do 67 lub więcej stopni i dopiero zaczyna wygaszanie. W rezultacie łącznie z bezwładnością z zadanych 62 robi się 75 do 80 stopni (różnie). Zgodnie z instrukcją histereza ustawiona na np. 5 stopni, rozpoczyna dogrzewanie przy temperaturze zadanej 62 minus te 5 stopni. Ale on zaczyna rozpalać nawet kilka stopni poniżej zadanej histerezy,. Zgodnie z instrukcją jak rozpala, to przechodzi do modulacji 100%. On natomiast rozpala, przechodzi do modulacji 30%, która rzadziej podaje pelet i ma słabszy nadmuch (przez to też być może często są problemy z rozpalaniem), dalej przechodzi na 60%, a dopiero później na 100%. Czy tak ma być?

Fachowcy co montowali mówią, że trzeba ustawiać, aż się wyważy. Przychodzą, coś naklikają, a ja zostaję z problemem. Nie kupuję tego. Na początku wszystko chodziło jak w zegarku. Potem jeszcze coś robili i wydaje mi się to teraz rozsrtrojone. Gdzie szukać przyczyny?

Podajnik sprawdzony (usunięte pyły peletowe, co czasem blokowały podawanie), palnik KIPI po przeglądzie (wszystko czyste i sprawne, obraca się), czujnik optyczny raczej czysty (sprawdzali), sam piec jak piec, konstrukcja mechaniczna.

Czy może sterownik 281c jakoś wpływać na zachowanie pieca ze sterownikiem 979? Jest tam co prawda temperatura zadana pokojowa, ale tłumaczyli mi, że on służy tylko do podglądu i zmieniania nastaw na 979 w piecu, żeby nie schodzić do kotłowni.

Przy okazji, 979 i piec ma moduł ethernet, podłączyłem stary router i przez komórkę sprawdzałem opcje, ale nie widzę opcji rozpalania. Fachowcy mi mówią, że jak dokupię jakiś moduł, to się da rozpalić na odległość. Czytam instrukcje i nie wiedzę takiej opcji. Wydaje mi się, że to służy tylko do regulacji nastaw już rozpalonego pieca.

Proszę o porady, co z tą histerezą, czy sterownik do wymiany czy gdzie szukać przyczyny. Co mogę sam sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie mam tego ułomnego sterowania Techa , ale spróbuje porównać to do Pluma , wygląda ze palisz w trybie modulacji FL ,nie wiem jak to wygląda w Techu , ale spróbuj jeśli to możliwe dać zakres modulacji minimalna moc 0% maks zmniejsz np 90 % obecnie masz za mały odbiór ciepła i palnik przebija o te 5st mimo że pracuje z mocą obniżoną do 30 % a nie jest to moc minimalna ,dla tego trybu nie ma podtrzymania (nadzoru) te 5 st o które ci przebija to taki bufor gdzie palnik powinien zejść do mocy minimalnej i temperatura w tym czasie powinna zacząć spadać jeśli ta moc minimalna okaże się za duża (bo nie ma odbioru ciepła bo pomieszczenia dogrzane } to palnik wygasi się ,w trybie tej modulacji palnik korzysta z tych samych mocy co w trybie standard czyli jak masz ustawione moc maks np 20 Kw 100% 10 kw 50% 6 kw 30% to żeby w trybie Fl modulowało ci w tym zakresie od minimalnej 6kw do maks 20 kw musisz ustawić zakres modulacji od 0% do 100% , Jeśli chcesz podczymanie ( nadzór) to zmień tryb pracy na standard w tedy ustawiasz nadzór na 2 , 3 kw i czas tego nadzoru w minutach ,i palnik śmiga do zadanej , w trybie standard masz histerezy h1 i h2 w  zależnosci jak je ustawisz to palnik zwalnia przed zadaną najpierw na moc 50 % póżniej 30 % a jak osiągnie zadaną to wpada w nadzór jak dasz nadzór na 0 minut to wygasi się od razu po osiągnięciu zadanej odpali się po spadku o histerezę kotła tek jest przy sterowaniu pluma u Ciebie powinno być podobnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martini1988 kolega @Kordjano z serca chce Ci pomóc , ale uważam , że się nie uda na odległość. Jest takowa szansa ale tylko w przypadku kontaktu osobistego z kotłem, regulacji ustawień tego nieszczęsnego Techa. Po prostu by było trzeba przenieść zakres modulacji z PLUM na Tech  mniej więcej. 

Ale tak jak mówię to tylko osobiście , albo walka do końca za pomocą forum. itd. ALLLE to długi proces. Kijowe jest to , że w palniku jest inne gniazdo pinowe by podpiąć PLUM. Trzeba by zmienić płytę w palniku wraz z gniazdem, plus sterownik PLUM. Ale to dość znaczny koszt , ale jak bym Ja miał o tym decydować to poszedł bym w zmianę sterowania i kłopot z głowy. Bo sam wymiennik jest klasą samą w sobie.

Jak możesz to daj foto tylko najwyższych lotów, gniazd przyłączą pod palnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam @Kroitzman, że kIPI mu nic nie pomoże bo jest zielone w techu to tylko fizyczny dostawca palnika , a kołton jak i ZĘBIEC TYLKO zaadoptowali ten palnik pod swe sterowanie bo są związani umowami z Techem, taki dil , ale to im wychodzi tylko na złe. Ale nie mnie to oceniać , cierpią zwykli użytkownicy, choć kociołki OKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, mam ten sam piec Biopell max 20kw z plnikiem kipi. Regulator Tech całkiem fajnie się sprawuje nie ma PID ale modulacja pracuje całkiem OK. Uklad w nim jest nastepujacy jezeli masz regulator pokojowy przypisany do pieca po osiagnieciu zadanej temp wylacza piec. Osobno dziala modulacja jezeli przegrzewa ci tak zacznie to prawdopodobnie masz ustawiona za duza moc w tym trybie ustaw sobie 30% na np. 5kW podam ci jaki czas podawania i jak i przerwy jak podasz wydajnosc podajnika. U mnie jest 10kg/h czyli 2s podawania i 16s przerwy. Co do rozpalania to modulacja nie ma tu nic do rzeczy. Paramery rozpalania sa ustawiane w menu serwis. Kod serwisowy dla techa 5162. I znajdz sobie zakladke parametry rozpalania podaj co masz ustawione to podpowiem co przestawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech wysłał na testy swój sterownik jak szukali coś do Vipera. Już dzisiaj wszyscy wiemy że ten sterownik test oblał i siedzi tam SKZP-04. Generalnie Kipim fajnie steruje również Brager. Użytkownicy i instalatorzy sobie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.