Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzenie? Proszę o podpowiedź


Kliwer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W mieszkaniu posiadam piec jak na zdjęciach. W tym sezonie instalacja zaczęła sprawiać problem, poprzednie 2 sezony wszystko chodziło bez zarzutu. Mianowicie, na załączonym schemacie grzejniki w 2 pokojach z lewej strony nie nagrzewają się. W jednym z pokoi w najwyższym punkcie znajduje się odpowietrznik automatyczny. W poprzednich sezonach po włączeniu pompy było słychać jak powietrze schodzi tym odpowietrznikiem, w tym sezonie tego nie ma. Odpowietrznik jest sprawny, profilaktycznie wymieniony też na nowy. Zamknięcie bojlera sprawia, że grzejniki od razu robią się gorące (odpowietrznika nadal nie słychać). Ponowne otwarcie bojlera i za kilkanaście minut grzejniki zimne. O co może chodzić? Pompa nie daje rady? 2 lata temu działo się coś podobnego, została wtedy wymieniona pompa oraz odcinek rury gdzie są 2 trójniki i brałem pod uwagę jakieś zabrudzenia na tym odcinku - w załączniku zdjęcie odcinka. Wtedy też został wymieniony zbiornik wyrównawczy (stary wyglądał jak po ostrzale z karabinu maszynowego pod farbą). W zeszłym roku również i bojler. Instalacja ma ogólnie z 15 lat, wykonana w miedzi. Grzejniki panelowe stalowe. 

Legenda schematu:

Kolor jasno niebieski - powrót

Kolor pomarańczowy - zasilanie

Kolor czerwony - grzejniki

Kolor ciemno niebieski - piec

Kolor jasnozielony - bojler

W załączeniu kilka zdjęć instalacji przy piecu.

schemat.png

wymieniony odcinek.jpg

20191114_205746.jpg

20191114_205804.jpg

20191114_211521.jpg

20191114_211450.jpg

20191114_211459.jpg

20191114_211530.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymknij ten zawór do połowy. Na pewno pomoże.

1613574421_zawrcwu.png.21e2323b9ca7a1a34f59ff760bb81d6c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten właśnie zamykam całkiem. Przestawiony do połowy, obserwuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze  na próbę zakręcić grzejnik za "plecami" kotła. A przynajmniej zdławić przepływ na powrocie grzejnika. Czy to grzejnik jak pozostałe panelowy, czy stary żeliwniak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest drabinka. Niestety przykręcenie zaworu lub zakręcenie drabinki nie daje pożądanego rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przydław bardziej ten bojler.  1/4 otwarcia w zupełności wystarczy. Inaczej ktoś będzie musiał tam na miejscu ocenić sytuację.

I puść pompę na chwilę na maksymalny bieg. Musisz poczekać, aż kocioł nagrzeje wodę, bo może powrót z grzejników zalał kocioł, temperatura spadła i pompa się wyłączyła. 

Jeszcze jedno: zawór różnicowy obok pompy sprawny? Bo niemłody już jest. Filtra przed pompą nie ma, więc nie ma co być przytkane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też teraz zostawiłem po nagrzaniu grzejników. Pompa chodzi na 3 biegu. Pompa działa cały czas powyżej 30C, na piecu utrzymuję 60C. Z zaworem różnicowym nie mam pojęcia, spróbuję się jutro przy rozpalaniu wsłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, ostatecznie wymieniłem dopływ ciepłej wody do bojlera na rurkę o mniejszej średnicy. Po wykonaniu tego okazało się też, że odpowietrzniki automatyczne nie zadziałały przy bojlerze oraz drabince - musiałem odpowietrzyć je ręcznie. Na chwilę obecną wszystko grzeje poprawnie. Dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.