Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła do domu z ogrzewaniem podłogowym


liquid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zarejestrowałem się na forum aby zaczerpnąć informacji jak prawidłowo powinna być wykonana instalacja w kotłowni nowo budowanego domu. Wstępnie mam wytypowany kocioł Buderus GB-122i o mocy 15KW oraz zasobnik 120L. Kocioł moduluje od 1.9KW do 15KW. Piszę ten post ponieważ mam sprzeczne informacje czy taki kocioł może być podłączony do instalacji z pominięciem mieszacza. Mieszacz kojarzy mi się z instalacją mieszaną gdzie kocioł zasila grzejniki oraz podłogówkę oraz występują różne temperatury zasilania. Czy w moim przypadku będzie również potrzebny? Instalator twierdzi, że bez mieszacza kocioł może przegrzewać dom, a sam mieszacz umożliwi stabilniejszą pracę podłogówki. Jak to według was powinno być zrobione? Wydaje mi się, że ustawienie temperatury np. 30 stopni na kotle powinno być bardziej oszczędne niż grzanie do wyższej temperatury a następnie schładzanie wody mieszaczem. Oczywiście mogę się mylić, więc niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi :) 

Jeżeli bez mieszacza to co jest dodatkowo potrzebne? Czy wymagane jest sprzęgło oraz dodatkowa pompa do CO. 

Dom parterowy 165m2 + garaż 36m2. W całości domu jest położona podłogówka plus 2 grzejniki w łazienkach z tego samego obiegu grzewczego. Garaż jest doklejony do bryły budynku, ale nie planuję go ogrzewać. Nie mam policzonego OZC, ale dom jest raczej dobrze zaizolowany 20 cm grafit ściany i strop, podłoga od gruntu 15 cm.

Z góry dzięki za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, liquid napisał:

W całości domu jest położona podłogówka plus 2 grzejniki w łazienkach z tego samego obiegu grzewczego.

Czy to znaczy, że drabinki łazienkowe zasilane sa z rozdzielaczy podłogówki?

Żeby nie powielać wpisów, poczytaj sobie podobne tematy, a zwłaszcza TEN. Będziesz miał już jako tako orientację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze dopisz, czy są to "gołe" rozdzielacze, czy już z grupami mieszającymi (jakimi)?  Jakie średnice rur z kotłowni do rozdzielaczy - czy oddzielna para do każdego, czy połączone równolegle w jedną parę rur. Może być szkic "blokowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.