Skocz do zawartości

Wampirek

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Wampirek

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Od niedawna mam Cichewicza Futura econo mini 16kW. Miałem problem ze sterownikiem - po jakimś czasie działania znikały z niego literki (sam wyświetlacz pozostawał podświetlony). Przy rozruchu gwarancyjnym został wymieniony na nowy (ponoć dostawca sterownika miał partię wadliwych wyświetlaczy). Przy okazji technik ustawił kocioł i chyba jest dużo lepiej ze spalaniem, niż przy moich ustawieniach. W sumie technik spędził ze mną kilka godzin odpowiadając na 100 pytań ;) Nie wiem, czy tak jest w całej Polsce, bo mają też niezależnych, współpracujących techników, ale ten u mnie był bezpośrednio od producenta. W ciągu 3 miesięcy pracy kotła zawleczkę zerwało tylko 1 raz.
  2. Wczoraj odwiedził mnie technik Cichewicza, na rozruch gwarancyjny. Również zasugerował przełożenie czujki na zasilenie. I nakazał przerobić układ na otwarty, bo zamknięty jest niezgodny z przepisami. Teraz muszę tylko zmusić hydraulika, który robił kotłownię, żeby ją poprawił na swój koszt. Już widzę jego entuzjazm... Chłopaki kończą kłaść gres na podłogach, niedługo przełożę czujkę na zasilenie i sprawdzę, jak będzie z grzaniem. Na pewno opiszę ciąg dalszy, dla potomnych ;)
  3. @tommek Dzięki za wyjaśnienia :) @vernal Taki stan zastałem (nie budowałem domu od podstaw, kupiłem w stanie do wykończenia, instalacje też już były położone i działające jako tako). Na czym mi zależy - grzanie główne realizowane grzejnikami. Podłogówka ma za zadanie tylko utrzymanie lekko ciepłej podłogi: w łazience, wc i garderobie - żeby przyjemnie było stanąć gołą stopą na podłodze; w sieni (wiatrołapie) - żeby szybko schła podłoga zamoczona wodą naniesioną z zewnątrz; w kuchni - dodatkowe ogrzewanie, ale chyba też bardziej jako komfort dla stóp (kuchnia otwarta na salon z dwoma grzejnikami). Jeszcze żeby doprecyzować - sterownik pokojowy jest jeden i wisi w korytarzu/przedpokoju (tuż obok niego jest wyprowadzony kabel na ewentualne sterowanie podłogówką - zupełnie bez sensu). De facto jego zadaniem jest włączanie/wyłączanie pompy co i przełączanie pieca w stan praca/czuwanie. Coraz bardziej skłaniam się do włączenia pompy od podłogówki na stałe i sterowanie temperaturą wody przy pomocy głowicy termostatycznej, ewentualnie okresowe włączanie pompy podłogówki przy pomocy jakiegoś wyłącznika czasowego.
  4. Termometry są nierówno przekręcone, pewnie stąd wrażenie że na dolnym jest niższa temperatura. Na czerwonym zawsze jest wyższa temp. niż na niebieskim - zasilanie do rozdzielacza wchodzi dolną rurą, tą z głowicą termostatyczną. By-pass to ta srebrna rurka miedzy termometrami? Zakręca się go tym zaworem nad niebieskim termometrem? Zawory na belce zasilającej nie są otwarte maksymalnie? Nie ma na nich żadnych głowic, bolce są niczym nie stłumione, jak widać na zdjęciu. Jak je w takim razie odkręcić bardziej? Który to jest zawór odcinający na powrocie? Masz na myśli te 4 zawory na dolnej belce (do których wchodzą od dołu powrotne linie)? Znalazłem taki artykuł Napisano w nim, że kapilara powinna mierzyć temperaturę wody powrotnej - na pewno powinienem przełożyć ją na belkę zasilającą?
  5. Zapomniałem wspomnieć - na zdjęciu rozdzielacza widać 2 kable. Jeden wychodzi ze ściany w łazience, drugi ze ściany w przedpokoju. Były położone z myślą o podłączeniu jakiegoś oddzielnego sterowania do podłogówki. Sambor - czy przy takim podłączeniu nie będzie problemu z przegrzewaniem podłogi? Czy ten zawór termostatyczny z kapilarą da radę załatwić sprawę? Czy z pompą się nic nie stanie, jeśli będzie cały czas pracowała, a zawór całkowicie zamknie przepływ?
  6. Witam Miałem dodany do bookmarków wątek, ale najwyraźniej mi gdzieś uciekł i nie mogę go zlokalizować :( więc postanowiłem założyć nowy. Domek 120m2 + 40m2 garażu. Ściany z gazobetonu 24cm + 20cm styropianu. Dom parterowy. W 3 sypialniach, salonie, łazience, wc, sieni (wiatrołapie) i garażu wiszą grzejniki. Dodatkowo w sieni, kuchni, łazience, wc i garderobie jest podłogówka (w sumie 4 obiegi). Grzanie zapewnia piec Cichewicza CHT Futura Econo Mini 16kW (na ekogroszek). Schemat instalacji grzewczej: Legenda do schematu: zasilenie wychodzi z pieca do góry; powrót do pieca dołem. zr - zawór różnicowy cwu - zasobnik ciepłej wody użytkowej p co - pompa CO p cwu - pompa ciepłej wody użytkowej p p - pompa do podłogówki (szczyt trójkąta na pompie wrysowanej w schemat pokazuje kierunek przepływy pokazany na pompie - tak na wszelki wypadek podaję tę informację) stC - termometry na instalacji podłogówki kolor zielony - podłączenie elektryczne pompy cwu do pieca kolor czerwony - podłączenie elektryczne pompy co i podłogówki do pieca (pompy spięte razem przed piecem) w szarym prostokącie rozdzielacz do podłogówki (widoczny też na zdjęciu poniżej) niebieskie kwadraty na rozdzielaczu podłogówki - zawory termostatyczne (bez głowic termostatycznych) w żaden sposób niestłumione kolor zielono-żółty - zawór termostatyczny z głowicą [kapilara (ta łamana linia) + główka kapilary] zaworów ręcznych nie wrysowywałem, gdyż albowiem windowsowy Paint nie zachęca do twórczości ;) Dodatkowe zdjęcia: rozdzielacz podłogówki: instalacja: To teraz może przejdźmy do problemu :) Piec zlokalizowany jest w kotłowni (nic dziwnego). Na grzejnikach zainstalowane są głowice termostatyczne. Podłogówka sterowana jest... no właśnie. Jedyne sterowanie podłogówki to zawór z głowicą termostatyczną i kapilarą w rozdzielaczu - widoczne na schemacie i zdjęciu rozdzielacza). W warunkach niezbyt niskich temperatur zewnętrznych (powiedzmy że do zeszłego tygodnia) sterownik pokojowy dosyć rzadko włącza piec i pompy, co skutkuje tym, że podłoga (w pomieszczeniach z instalacją podłogówki) jest po prostu zimna. Jak na mój gust instalacja podłogówki jest zupełnie bezużyteczna w takiej konfiguracji. Mogę na sterowniku pieca włączyć działanie pomp (to włączanie pomp niezależnie od wskazań/działania sterownika pokojowego) np. na co 2 minuty (pompy włączają się na 30sek), ale chyba nie o to chodzi. Przy włączaniu pomp co 10 minut podłoga pozostaje zimna. Teraz zadanie dla bardziej doświadczonych użytkowników - co zrobić, żeby podłogówka jednak wywoływała wrażenie ciepłej podłogi - i co równie ważnie, nie przegrzewała pomieszczeń. Panie i panowie - ogromna prośba o pomoc. Ewentualne zmiany w instalacji chciałbym wprowadzić zanim wprowadzimy się do domu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.