Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustabilizowanie wykresu w Defro Eko Lux 20Kw + k1pv4


cezary1020

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Darekgra napisał:

 

4. jak są poustawiane temperatury i sposób pracy pomp

przy tak niepełnych danych PID niema prawa działać

 

 

Tak jak pisałem. Tryb pracy pomp :pompy równoległe, a niżej nastawy temperatur. 

IMG_20191113_160421.jpg

IMG_20191113_160434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejdź w menu ustawienia tam wybierz regulator pokojowy>tryby>sterowanie pompą wyłącz, a sterowanie kotłem zrób obniżenie np na 3 stopnie

w menu ustawienia>ustawienia zaworów>zawór wbudowany>regulator pokojowy>sterowanie bez pokojówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Darekgra napisał:

wejdź w menu ustawienia tam wybierz regulator pokojowy>tryby>sterowanie pompą wyłącz, a sterowanie kotłem zrób obniżenie np na 3 stopnie

 

Czy sterowanie kotłem ustawić również na włączone, czy zostawić na wyłączone? Do tej pory było na wyłączone. Natomiast sterowanie pompą CO było ustawione na włączone. W ustawieniach zaworu sterowanie bez pokojówki było już wyłączone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj kocioł na włączone a obniżenie daj 3 stopnie, lecz tu musisz doświadczalnie skorelować to z ręczmy ustawieniem zaworu 4D aby po dogrzaniu temperatura dalej nie rosła i również zbyt szybko nie spadała.

Zawór w w menu ustawienia>ustawienia zaworów>zawór wbudowany ustaw na wyłącz

Polecam dokupić siłownik 4D nie jest to aż tak duży koszt, resztę czujników powinieneś mieć wraz z kotłem no chyba że instalator Cię z nich okradł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa niech chodzi cały czas, w ten sposób unikniesz zalewania kotła wychłodzona woda z instalacji.

Zawór 4D ustaw otwarty mniej więcej na 20-25 procent przy obecnych temperaturach około 12 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupię ten siłownik 4d, to wszystko wróci do normy? Będę mógł ustawiać temperaturę w mieszkaniu na tym regulatorze pokojowym, który posiadam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz też możesz ustawić, ten regulator jest dwustanowy to znaczy że po osiągnięciu zadanej temperatury daje "sygnał" do sterownika kotła aby "coś" włączyć, wyłączyć lub zmienić wcześniej zaprogramowana nastawę.

W obecnej sytuacji Twoja pokojówka sprawdzi się najlepiej jako obniżenie temperatury zadanej kotła aby po osiągnięciu odpowiedniej temperatury dalej nienagrzewać pomieszczeń.

Po zakupie siłownika pompę najlepiej będzie nadal pozostawić włączana lecz uzyskasz dzięki siłowników durzo większą precyzję w sterowaniu temperatura czynnika krążącego w instalacji co powinno się przełożyć na lepszą pracy kotła i większy komfort jego użytkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do tej pory działało wszystko idealnie. Na sterowniku pokojowym ustawiłem temperaturę inną na noc i inną na dzień. Pompa załączała się tylko wtedy, gdy spadała temperatura w mieszkaniu i wyłączała zaraz po nagrzaniu mieszkania. Nie wyobrażam sobie, aby pompa miała chodzić cały czas. Jedynym problemem jest temperatura na piecu, która skacze pomiędzy 40, a 70 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezary1020 napisał:

Nie wyobrażam sobie, aby pompa miała chodzić cały cza

W takim razie będziesz musiał przyzwyczaić się do takiego wykresu.

 

Pisałeś że  prosta na samym CWU i to normalne mała ilość wody w obiegu, natomiast przy CO zalewasz kocioł zimną wodą więc cudów się nie spodziewaj, przy takim użytkowaniu i bez 4D z ochroną powrotu niema mowy aby wykres był płaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnym ręcznym ustawianiu 4D obniżenie temperatury na kotle spowoduje obniżenie temperatury za mieszaczem i to właśnie chodzi. Trzeba tak dobrać ustawienie 4D oraz obniżenie temp. kotła, żeby temperatura w domu zbyt szybko nie spadała a pompa CO oczywiście chodziła non-stop.

@cezary1020 sprawdziłeś to, o co wczoraj pytałem? Czy rura "zza ściany" P1 jest powrotem obiegu zasilanego rurą Z1 ? Od tego zależy, czy instalacja będzie dobrze działać. Zapewniam, że ekonomiczniej dla Ciebie i dla tej pompy będzie jej praca ciągła. Masz głowice termostatyczne na grzejnikach?

z1z2.png.2efc6b9289694c7bc8c67cba530663e5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,ale nie jestem w stanie  w tej chwili określić jak przebiega układ zasilania i powrotu.Nie mogę w tej chwili złapać instalatora ,który wymieniał piec.Ale taka instalacja  w domu jest od 30 lat ,z tym ,że wcześniej był piec na wszystko :). Niestety brak również głowic termostatycznych na grzejnikach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duża moc a zbyt mały ciągły odbiór ciepła.

Ponadto zawór 4D masz "odkręcony" przynajmniej na zdjęciu na połowę zakresu więc bardzo szybko dogrzewasz pomieszczenia tym samym bardzo szybko schładzasz kocioł, więc sterownik odczytuje jako duże zapotrzebowanie na moc cieplna co skutkuje rozpędzeniem go do maksymalnej wydajności a w tym momencie pokojowka wyłącza pompę bo jest już ciepło i tym samym piec wychodzi poza zadaną i w nadzór, pompa nie pracuje czynnik w kaloryferach stygnie więc pokojówka włącza pompę która to.... i tu zacznij czytać od początku tego posta.

 

Teraz chyba może już wiesz skąd ta huśtawka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszałem zawór 4d do etapu, gdy grzejniki były ledwie cieplutkie, do tego stopnia, że nie mogłem dogrzać mieszkania do zadanej temperatury, ale wykres nadal szalał. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo za dużo otwarty i za mało to tak samo błąd... Trzeba znaleźć złoty środek.

Spróbuj z otwarciem gdzieś w okolicach 20-25 %.

A tą pompę CO włączyłeś już na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Udało mi się w miarę ustabilizować wykres na sterowniku.Wyłączyłem halotron nadmuchu.Zmieniłem w menu ustawień temperaturę załączenia pompy Co na wyższą , oraz włączyłem cykl załączania pompy CO. Węgiel dość ładnie się wypala.Temperatura na wykresie skakała wcześniej pomiędzy 40,a 80 stopni przy ustawionej zadanej temperaturze 55stopni.Teraz waha się pomiędzy 48,a 64 .Tylko temperatura spalin wynosi około 70stopni,a chyba powinna być wyższa,gdyż piec bardzo się zanieczyszcza sadzą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wersję oprogramowania masz na sterowniku?

Hallotron bardzo dobrze działa więc nie wiem po co go wyłączyłeś, problemy bywały ale na wersji 3.5.2 na wcześniejszych jest ok.

Jaką masz moc kotła ustawioną.

Ja obecnie jadę na 55% a przy wyższych mocach faktycznie miał tendencję do dużych wahnięć ze względu na mały odbiór ciepła. Jak CWU nie odbiera ciepła to wahnięcia mam od 66 do 69 stopni przy zadanej 68.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj najnowszą oficjalną aktualizacje do 3.4.0 i zjedź z mocą kotła do np 50-60% przy obecnych temperaturach powinno wystarczyć na początek do testowania ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie niema, linki do pliku są na forum lub u kolegi w opisie filmu wraz z instrukcją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie mocy kotła... U mnie kociołek zaczął dużo bardziej płynnie modulować tzn obniżenie mocy obcina górne zakresy pracy podawania paliwa i powietrza tym samym kociołek przy małym odbiorze ciepła przestał wchodzić w nadzór.

Co do temperatury spalin zerknij do DTR kotła, o ile dobrze pamiętam to max temperatura przy mocy nominalnej wg producenta to 92 stopnie. Więc jak chcesz więcej to powyjmój zawirowywacze z wymiennika, wtedy więcej opału puścisz w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.