Mirekkss Opublikowano 22 Października 2019 #1 Opublikowano 22 Października 2019 Witam. Mam pytanie odnośnie o rotometry. Czym ustawiać temp na podłogę przepływem czy zaworem 3d?
gmaj22 Opublikowano 22 Października 2019 #2 Opublikowano 22 Października 2019 Zaworem 3D - temperaturę a rotametrami - przepływ.
Mirekkss Opublikowano 22 Października 2019 Autor #3 Opublikowano 22 Października 2019 No tak ale jak ustawie mały przepływ to i tak nie będzie takiej temperatury jak na zaworze 3d.
sambor Opublikowano 22 Października 2019 #4 Opublikowano 22 Października 2019 Oba ustawienia muszą współgrać, tak naprawdę to powinno być policzone , gdyż na "pałę" będziesz się z tym długo bawił. Temp w pomieszczeniu można regulować przepływem np w łazience jest wyższy przepływ co pozwoli na osiągnięcie wyższej temp pomieszczenia przy takiej samej temp wody zasilającej układ, ale różnice są nie duże - 2-3 C to max. Ponadto rotametry nie pozwolą na częste regulacje - po prostu się rozsypią mechanicznie - nimi ustawia się 1x ew niewielkie potrzebne korekty i to wszystko. Zaw 3-D może regulować w sposób płynny cały czas , ale podanie zbyt wysokich temp na podłogę będzie szkodliwe zarówno dla betonu jak i dla zdrowia ludzi w tych pomieszczeniach. Wartości graniczne dla przepływu to minimum 0,7l/min, max około 2l dla PEX16, natomiast max temp wody to 40C i w tych widełkach trzeba się zmieścić.
pastor Opublikowano 22 Października 2019 #5 Opublikowano 22 Października 2019 Ogrzeją jak ktoś ma rtl w łazience i na początku wali wysoka tempWysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ameno25 Opublikowano 27 Października 2019 #6 Opublikowano 27 Października 2019 Temat jest prosty , jeśli podłogówka jest wykonana prawidłowo i zapewnia odpowiednia moc grzewczą dla danego pomieszczenia to : Dobierasz temperaturę za zaworem mieszającym zasilającym podłogówkę tak aby ta temp. dogrzała najchłodniejsze pomieszczenie przy w miarę rozsądnym max. przepływie dla tego pomieszczenia , pozostałe pomieszczenie zmniejszasz przepływy tak aby uzyskać temp. jaką chcesz tam uzyskać . Wszystko jeszcze jest zależne od tego , jak masz ustawione żródło ciepła , Kocioł weglowy , gazowy , pompe ciepla , koioł elktryczny Dla ogrzewania podłogowego najbardziej korzystnie jest grzać ciagle jak najniższa temperatura , powiedzmy że średnie zapotrzebowanie na ciepło w obecnych domach to max 50W/m2 więc temp zasilania podłogówki powinna wahać się od 24*-26* dla 10*temp. zewnętrznej i 32-35 * dla -10* Jest to korzystne ze względu na duża bezwładność cieplną posadzki ,która w tym przypadku jest grzejnikiem .Następnie dla zdrowia człowieka ważne jest aby temp . posadzki nie przekraczała 28* w miejscach gdzie przebywamy większość czasu ( salon , kuchnia ) natomiast dopuszcza sie wyższą temp . w łazienkach do 32 * Jest jeszcze wiele innych czynników od których zależy komfort cieplny przy ogrzewaniu podłogowym , większość z nich jest bardzo logiczna jak np to że OP , oddaje tyle energii do otoczenia na ile pozwala na to fizyka , dla przykładu , jeśli temp naszej podłogi ma 24* ,a temp wewnątrz tego pomieszczenia osiągała 24* lub więcej np w wyniku silnego nasłonecznienia , wtedy nasza podłoga nie oddaje energii
Mirekkss Opublikowano 23 Listopada 2019 Autor #7 Opublikowano 23 Listopada 2019 Nadal nie mogę ustawić tego parametru nie wiem czy ustawić większą temperaturę a mniejszy przepływ czy niższą a większy przepływ jak będzie oszczędniej?? Jak to u was wygląda??
ameno25 Opublikowano 24 Listopada 2019 #8 Opublikowano 24 Listopada 2019 Kolego jeśli Twoja podłogówka nie jest wykonana zgodnie z obliczeniami ( a na 99% nie jest ) , to nie wyregulujesz temperatury samymi przepływami . Ponadto nawet jesli Twoje ogrzewanie byłoby wykonane zgodnie z projektem , który uwzględniałby : Moc grzewcza pętli dla danego pomieszczenia , okładzinę wierzchnią jastrychu , straty cieplne , przeszklenia , itp itd , nikt nie jest w stanie obliczyć czy np w otwartym salonie z kuchnią bedzie pracował piekarnik np 3 godz , telewizor , przyjdzie 10 gosci itp itd , do tego dochodzi , wentylacja czy rekuperacja , nasłonecznienie , wiatr , bo inne są straty cieplne budynku przy 0* i słońcu ,a inne przy 0* i wietrze !!! , a sterownaie pogodowe nie wiem czy na dworze jest słońce czy jest wiatr , widzi tylko 0* Celsjusza. Do tego wszystkiego trzeba dodać wykonanie samego bdynku jak i ogrzewania , policzyć a zrobić według wyliczeń i sztuki budowlanej to 2 rózne sprawy. Także proponuję Ci założyć siłowniki z regulatorem temp w kazdym pomieszczeniu , na zaworze 3d ustawić temp zasilania o parametrze który zapewni dogrzanie kazdego pomieszczenia ,
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.