Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotometry przepływ a temperatura


Mirekkss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie o rotometry. Czym ustawiać temp na podłogę przepływem czy zaworem 3d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworem 3D - temperaturę a rotametrami - przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak ustawie mały przepływ to i tak nie będzie takiej temperatury jak na zaworze 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba ustawienia muszą współgrać, tak naprawdę to powinno być policzone , gdyż na "pałę" będziesz się z tym długo bawił.

Temp w pomieszczeniu można regulować przepływem np w łazience jest wyższy przepływ co pozwoli na osiągnięcie wyższej temp pomieszczenia przy takiej samej temp wody zasilającej układ, ale różnice są nie duże - 2-3 C to max.

Ponadto rotametry nie pozwolą na częste regulacje - po prostu się rozsypią mechanicznie - nimi ustawia się 1x ew niewielkie potrzebne korekty i to wszystko.

Zaw 3-D może regulować w sposób płynny cały czas , ale podanie zbyt wysokich temp na podłogę będzie szkodliwe zarówno dla betonu jak i dla zdrowia ludzi w tych pomieszczeniach.

Wartości graniczne dla przepływu to minimum 0,7l/min, max około 2l dla PEX16, natomiast max temp wody to 40C i w tych widełkach trzeba się zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest  prosty , jeśli podłogówka jest wykonana prawidłowo i zapewnia odpowiednia moc grzewczą dla danego pomieszczenia to :

Dobierasz temperaturę za zaworem  mieszającym zasilającym podłogówkę tak aby  ta temp. dogrzała najchłodniejsze pomieszczenie  przy w miarę rozsądnym max. przepływie  dla tego pomieszczenia , pozostałe  pomieszczenie zmniejszasz przepływy tak aby uzyskać temp.  jaką chcesz tam uzyskać .

Wszystko jeszcze jest zależne od tego , jak masz ustawione żródło ciepła , Kocioł weglowy , gazowy , pompe ciepla , koioł elktryczny

Dla ogrzewania podłogowego najbardziej korzystnie jest grzać ciagle jak najniższa temperatura  , powiedzmy że średnie zapotrzebowanie na ciepło  w obecnych domach to max 50W/m2 więc temp zasilania podłogówki powinna wahać się  od 24*-26* dla 10*temp. zewnętrznej i 32-35 * dla -10* 

Jest to korzystne ze względu na duża bezwładność cieplną posadzki ,która w tym przypadku jest grzejnikiem .Następnie dla zdrowia człowieka  ważne jest aby temp . posadzki nie przekraczała 28* w miejscach gdzie przebywamy  większość czasu ( salon , kuchnia ) natomiast dopuszcza sie wyższą temp . w łazienkach do 32 * 

Jest jeszcze  wiele innych czynników od których zależy komfort cieplny przy ogrzewaniu podłogowym , większość z nich jest bardzo logiczna jak np to że OP , oddaje tyle energii do otoczenia na ile pozwala na to fizyka , dla przykładu , jeśli   temp naszej podłogi ma 24* ,a  temp wewnątrz tego pomieszczenia  osiągała  24* lub więcej np w wyniku silnego nasłonecznienia , wtedy nasza podłoga nie oddaje energii 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nadal nie mogę ustawić tego parametru nie wiem czy ustawić większą temperaturę a mniejszy przepływ czy niższą a większy przepływ  jak będzie oszczędniej?? Jak to u was wygląda??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego  jeśli Twoja podłogówka nie jest wykonana zgodnie z obliczeniami  ( a na 99% nie jest ) , to nie wyregulujesz temperatury  samymi przepływami .

Ponadto  nawet jesli Twoje ogrzewanie  byłoby wykonane zgodnie z projektem , który uwzględniałby  :

Moc grzewcza pętli dla danego pomieszczenia , okładzinę wierzchnią jastrychu , straty cieplne , przeszklenia , itp itd , nikt nie  jest w stanie obliczyć czy np w otwartym salonie z kuchnią bedzie pracował piekarnik  np 3 godz , telewizor , przyjdzie 10 gosci itp itd , do tego dochodzi , wentylacja  czy rekuperacja , nasłonecznienie , wiatr , bo inne są straty cieplne budynku przy 0* i słońcu ,a  inne przy 0* i wietrze !!! , a sterownaie pogodowe nie wiem czy na dworze jest słońce czy jest wiatr , widzi tylko 0* Celsjusza. Do tego wszystkiego trzeba dodać wykonanie samego bdynku jak i ogrzewania , policzyć a zrobić według wyliczeń i sztuki budowlanej to 2 rózne sprawy. 

Także proponuję  Ci  założyć siłowniki z regulatorem temp w kazdym pomieszczeniu , na zaworze 3d ustawić temp zasilania o parametrze który zapewni dogrzanie kazdego pomieszczenia , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.