Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers ZWB 28-3C - samodzielne czyszczenie wymiennika płytkowego


Saszka1964

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Mam problem z powolnym i niepełnym nagrzewaniem wody użytkowej w piecu Junkers ZWB 28-3c.

Przyczyną jest zakamieniony płytkowy wymiennik c.w.u.

Chciałbym się nauczyć jak go wymontowywać i instalować w piecu we własnym zakresie. Także dlatego, że mam problem z dostępnością serwisanta.

Przy okazji szukałem sporo w internecie i niestety nie znalazłem zbyt wielu informacji jak to zrobić a myślę, że taka instrukcja przydałaby się wielu osobom.

Chciałbym się poradzić czy niżej opisana procedura jest poprawna:

1. Wyłączyć napięcie zasilania

2. Zamknąć zawór dopływ wody zimnej [48],

3. Odkręcić najbliższy kran wody ciepłej i odczekać aż wszystko zleci,

4. Zamknąć zawór wypływ wody ciepłej [50],

5. Zakręcić zasilanie instalacji grzewczej [16]

6. Podpiąć rurkę i spuścić wodę z zaworu spustowego [46]

7. Wymontować wymiennik płytkowy c.w.u. po czyszczeniu zamontować na nowo.

8. Zostawić otwarty zawór spustowy [46] i otworzyć zasilanie instalacji grzewczej [16] aż woda popłynie przez zawór spustowy [46] wówczas go zamknąć.

9. Dopompować wodę do układu zaworkiem uzupełniania wody [15] do ciśnienia 1,5 bara. 

10. Zostawić otwarty zaworek odpowietrznika automatycznego [40]

11. Odkręcić dopływ wody zimnej [48] oraz odpływ wody ciepłej [50]

12. Włączyć napięcie zasilania.

13. Po całej akcji odpowietrzyć w miarę potrzeby kaloryfery.

 

Proszę o informację czy ta kolejność jest poprawna czy może o czymś zapomniałem.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Załączam pdf z rysunkiem technicznym ZWB 28-3c.

 

Pozdrawiam,

Piotr

 

 

 

 

ZWB28-3c_budowa.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim odetnij zaworem na rurze gaz do kotła!, kocioł odłącz od sieci elektrycznej - wtyczka lub bezpiecznik.

Reszta może być jak piszesz, ale samemu wyczyścić taki wymiennik nie jest łatwo.

Są firmy, które za parę zł to robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor,

Dziękuję Ci za odpowiedź i poradę!

Faktycznie zapomniałem w instrukcji o najważniejszym czyli zamknięciu zaworu z gazem - safety first! :-)

Wiem, że są takie firmy i normalnie pewnie bym z nich skorzystał ale widzę, że te czyszczenie będę musiał powtarzać raz do roku.

Ostatnio właśnie z rok temu był serwisant i przeczyścił wymiennik - szybkość grzania bardzo się poprawiła, temp max dużo wyższa. Teraz po roku, zaczyna się zachowywać podobnie jak przed czyszczeniem, muszę długo spuszczać zanim zacznie lecieć ciepła (nie gorąca).

Dlatego właśnie chciałbym nauczyć się ogarniać ten temat sam. Bo też wysyłanie/oddawanie wymiennika na kilka dni nie jest rozwiązaniem.

Do czyszczenia planuję użyć myjkę ultradźwiękową i kąpiel z octu, jeśli będzie nieskuteczna to spróbuję z jakimiś środkami do odkamieniania dzbanków typu kamix itp.

Planuję potrzymać w tej gorącej kąpieli wymiennik przez całą noc. Zakładam, że do rana powinien być już dość dobrze oczyszczony.

Jeśli masz jakieś sugestie jakim środkiem optymalnie byłoby przeczyścić wymiennik to też chętnie się dowiem.

 

Pozdrawiam,

Piotr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Chciałem się podzielić wynikami mojego czyszczenia wymienniki płytkowego. Cała akcja udała się bardzo dobrze. Do czyszczenia wykorzystałem myjkę ultradźwiękową i ocet - ok 3h pracy, temp 60stC.

Wymiennik zostawił sporo syfu. Po zamontowaniu piec grzeje wodę tak jak trzeba.

Samo wyjęcie wymiennika jest bardzo prostą sprawą. Można skrócić moją powyższą instrukcję do następujących kroków:

1. Wyłączyć napięcie zasilania i zamknąć dopływ gazu

2. Zamknąć dopływ wody zimnej i spuścić wodę najbliższym kranem

3. Spuścić wodę zaworem spustowym 46 z kaloryferów.

4. Wykręcić, umyć, zainstalować wymiennik płytkowy ( nie odkręcać wody przy wyjętym wymienniku)

5. Dopuścić wodę do układu zaworkiem 15. Odpowietrzyć kaloryfery i utrzymywać 1,5bar.

6. Otworzyć zawór wody zimnej, włączyć napięcie, odkręcić gaz i cieszyć się przez kilka miesięcy gorącą wodą :-)

 

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,

Piotr

 

 

 

 

20191018_210524_resized.jpg

20191018_211746_resized.jpg

20191018_211753_resized.jpg

20191018_211957_resized_1.jpg

20191018_212039_resized_1.jpg

20191018_212524_resized_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.