Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pogodówką czy sterownikiem pokojowym?


Cloner

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich użytkowników.

Posiadam od niedawna kocioł Viessmann Vitodens 200 ze sterowaniem pogodowym i zewnętrznym czujnikiem temperatury. Steruję on ogrzewaniem podłogowym w całym domu na jednym obiegu. Ustawiłem z instalatorem krzywą grzewczą, kilka razy była modyfikowana i niby wszystko jest ok... ale ustawiając na kotle temperaturę komfortową w pomieszczeniach np. 21 skąd kocioł wie bez czujnika/termostatu pokojowego czy rzeczywiście jest już 21 i ma wyłączyć palnik czy trzeba jeszcze dogrzać bo jest 19? Kocioł zamontowany jest w kotłowni w piwnicy i przecież nie wie nic o temperaturze w pomieszczeniach u góry.

Instalator mówi że tak ma być, a ja myślę zupełnie inaczej. Raz w domu mam 19stopni, raz 22 ( jak jest ciepło na dworze) Czarę goryczy przelał fakt, że dzisiaj mając 19 stopni na dworze kocioł się włączył i grzeje do 23stopni. Jakby był regulator pokojowy z ustawioną temperaturą na 21 stopni, to kocioł nie ma prawa się wtedy włączyć i jest oszczędniejszy. Wcześniej miałem ogrzewanie grzejnikowe z regulatorem pokojowym i właśnie tak było. Mam rację czy nie? Proszę o poradę i ewentualne wytłumaczenie zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "lepszych" systemach umieszcza się czujnik w jednym z pomieszczeń ("pomieszczenie wzorcowe"), którego zadaniem właśnie jest weryfikacja, czy ustawieniona w tym pomieszczeniu temperatura jest realizowana. Różnica w temperaturach (temperatura ustawiona a temperatura zmierzona) jest mnożona przez parametr "wpływ pomieszczenia" i o tyle jest przesuwana krzywa grzewcza.

 

Dzięki temu sytuacje takie jak: silny wiatr oraz mocne słońce mogą mieć aktywny wpływ na dynamiczne przesunięcie krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Cloner napisał:

skąd kocioł wie bez czujnika/termostatu pokojowego czy rzeczywiście jest już 21 i ma wyłączyć palnik czy trzeba jeszcze dogrzać bo jest 19? Kocioł zamontowany jest w kotłowni w piwnicy i przecież nie wie nic o temperaturze w pomieszczeniach u góry.

Jakbyś miał projekt i prawidłowe ustawienie automatyki to kocioł by wiedział kiedy grzać.

Czujnik pokojowy to proteza, nie zapominaj że podłogówka ma dużą bezwładność - opóźnienie reakcji to nawet 3-5h zależnie od grubości wylewki.

U mnie 160m2 podłogówki jest sterowane tyko czujnikiem pogodowym ( zewnętrznym) i mam 21-22 C cały czas, na czasem więcej jak słońce przygrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, gbbsoft napisał:

W "lepszych" systemach umieszcza się czujnik w jednym z pomieszczeń ("pomieszczenie wzorcowe"), którego zadaniem właśnie jest weryfikacja, czy ustawieniona w tym pomieszczeniu temperatura jest realizowana.

Czy mogę dołożyć sam czujnik podłączony do kotła i umieści go np. w salonie?

 

29 minut temu, sambor napisał:

Jakbyś miał projekt i prawidłowe ustawienie automatyki to kocioł by wiedział kiedy grzać.

U mnie 160m2 podłogówki jest sterowane tyko czujnikiem pogodowym ( zewnętrznym) i mam 21-22 C cały czas, na czasem więcej jak słońce przygrzeje.

Instalator który montował mi kotłownie jest doświadczonym pracownikiem Viessmanna i twierdzi że automatyka jest prawidłowo ustawiona. Ja najbardziej chciałbym uniknąć sytuacji takiej jak dzisiaj czyli ustawione w automatyce kotła żądana temperatura 21 stopni, na dworze 19stopni na plusie, a kocioł się załącza i dogrzewa pomieszczenia do 22-23 stopni. Tego chciałbym uniknąć, czyli bezsensownego włączenia się kotła kiedy nie ma takiej potrzeby.

Powtórzę pytanie - czy jakbym miał zainstalowany sterownik pokojowy lub czujnik (jak napisał gbbsoft) z ustawioną temperaturą 21 stopni to czy uniknąłbym bezsensownego włączania się kotła, co za tym idzie bezsensownie straconych pieniędzy na gaz oraz zbyt wysokiej temperatury w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczony pracownik ,ale tylko od kotła, a podłogę czy grzejniki trzeba policzyć i poustawiać,

Ale między nami to on niezbyt doświadczony, jak kocioł grzeje przy +19C na dworze.

U mnie Wolf się włącza jak na dworze jest +6C przez min 3h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.