Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podstawowe informacje sas efekt 17kw


kott

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem od wczoraj posiadaczem kotła efekt sas 17kw. Jestem ciemny w temacie i mam kilka pytań.

1.Co jaki czas czyścic piec (często podają że co tydzień czyli trzeba go wygaszać?).

2.Co będzie jak zbraknie prądu?

3.Czy wsypywać groszek prosto z worka czy wysypać , przejrzeć czy nie ma np.metalu , i przesuszyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie kotła w/g potrzeb, może wyjść 1na 3 dni albo 1 na 7.

Jeśli masz kocioł z układem otawartym to dolewanie wody najbezpieczniej na wygaszonym, zimynym kotle.

Jeśli braknie prądu to żar w palenisku utrzymuje się przez dłuższy czas i jest nadzieja że po włączeniu napięcia nastąpi rozpalenie. Można pomyśleć ( jeśli spodziewasz się kilkugodzinnych przerw ) o UPS  lub agregacie prądotwórczym , na forum są o tym tematy.

Zapamiętaj sobie że MOKRY GROSZEK to ZŁO. Tylko suchy opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg wtyczkę z prądu na godzinę izobacz co się stanie. Do czyszczenia nie trzeba wygaszać kotła.

Wpisz sobie w wyszukiwarkę na tym forum nazwę swojego kotła i będziesz miał lekturę na kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co znaczy skrót PID
Co znaczy skrót PID: P – proporcjonalny (dąży do równoważenia uchybów bieżących)I – całkujący (odpowiada za wcześniejsze uchyby)D – różniczkujący (przewiduje przyszłe uchyby) a po naszemu regulacja mocy kotła zależnie od zapotrzebowania na ciepło ( wujek google się zepsuł)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kott napisał:

tzn że po włączeniu pid kocioł sam się ustawi wg potrzeb?

Tak, powinien sam decydować ile paliwa i jak często dodawać, analogicznie z dmuchawą. Dodatkowo sam ustala co ile czasu i jak długie maja być przedmuchy na podtrzymaniu aby kocioł nie wygasł. Wszystko w celu utrzymania zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak teraz jest ciepło i mam temp zadaną 45st i jak będzie zimno np. -7st i dam 65 st to sobie odpowiednio dobierze ? mam czujnik tem. na zewnątrz ale nie mam w domu ...to nie przeszkadza dla prawidłowego działania PID ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to powinno wyglądać, w PID ogólnie rzecz biorąc ustawiasz temperaturę i ma działać tak, aby ją uzyskać i utrzymać. Może się to wiązać z większym spalaniem, ale coś za coś. Zawsze jest opcja przejścia na sterowanie ręczne, ale do tego trzeba długiej drogi, kombinacji i testów aby dobrać ustawienia dla swojego kotła.

Z czujnikami nie podpowiem bo takowych nie mam więc się nie wypowiadam czy i ewentualnie jak coś zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak teraz jest ciepło i mam temp zadaną 45st i jak będzie zimno np. -7st i dam 65 st to sobie odpowiednio dobierze ? mam czujnik tem. na zewnątrz ale nie mam w domu ...to nie przeszkadza dla prawidłowego działania PID ?
Zadana na kotle 45° jeśli tak to błąd, winno być ok 60° gdy kocioł pracuje w.pidzie to tak moduluje kotłem aby utrzymać temp zadana na kotle. Temp w domu nie sterujesz temp kotła, tylko temp która idzie w obieg np zaworem.mieszającym. mając pogodowke i czujnik wew sterownik wie jaką temp.czynnika podać w obieg. Ważnym jest też aby różnica temp na wyjściu z kotła i temp powrotu była jak najniższa max 5 °

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Zadana na kotle 45° jeśli tak to błąd, winno być ok 60° gdy kocioł pracuje w.pidzie to tak moduluje kotłem aby utrzymać temp zadana na kotle. Temp w domu nie sterujesz temp kotła, tylko temp która idzie w obieg np zaworem.mieszającym. mając pogodowke i czujnik wew sterownik wie jaką temp.czynnika podać w obieg. Ważnym jest też aby różnica temp na wyjściu z kotła i temp powrotu była jak najniższa max 5 °

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

jak dam 60 st to się zagotuję w domu , czyli mam rozumieć że w pidzie tylko wyższa temperarura a jak 45st to ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kott napisał:

jak dam 60 st to się zagotuję w domu , czyli mam rozumieć że w pidzie tylko wyższa temperarura a jak 45st to ręcznie?

no i gdzie sprawdzić temp powrotną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kott napisał:

jak dam 60 st to się zagotuję w domu , czyli mam rozumieć że w pidzie tylko wyższa temperarura a jak 45st to ręcznie?

W instalacji brakuje chyba mieszacza, Na 45° to kociol za piec lat pojdzie na zlom. Przesadzam? … Ok za cztery.  Na kotle ma byc min. 65 -70 stopni. Po dziesieciu latach nie bedzie w nim zadnej ( zero) rdzy. I wlanie po to stosuje sie mieszacze sterowane pogodowo. Im chlodniej na zewnatrz tym wyzsza temp na obieg grzewczy i odwrotnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w Pidzie to tylko 60 a 45 ręcznie? Źle zrozumiałeś. Dlatego 60 bo tak ma być i nie dlatego że ja sobie tak pisze, jeśli masz DTR od kotła sprawdź czy nie piszą jak to ma wyglądać. Chodzi o prawidłową pracę kotła, i jego żywotność. Jeśli na kotle dasz 60° i się ugotujesz w domu to jak sterujesz temp.w domu? Czy masz zawór 4D, czy głowice termostatyczne na grzejnikach? To jakiś absurd, ja mam u siebie ok 60-65 na kotle a grzejniki mają ok 26-27 stopni w domu mam 23.5° i jakoś się nie gotuje

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kott napisał:
no i gdzie sprawdzić temp powrotną

Ja sprawdzam w sterowniku lub w telefonie np tak ( apka na telefon)

image.png

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zbyszko125 napisał:

Jak w Pidzie to tylko 60 a 45 ręcznie? Źle zrozumiałeś. Dlatego 60 bo tak ma być i nie dlatego że ja sobie tak pisze, jeśli masz DTR od kotła sprawdź czy nie piszą jak to ma wyglądać. Chodzi o prawidłową pracę kotła, i jego żywotność. Jeśli na kotle dasz 60° i się ugotujesz w domu to jak sterujesz temp.w domu? Czy masz zawór 4D, czy głowice termostatyczne na grzejnikach? To jakiś absurd, ja mam u siebie ok 60-65 na kotle a grzejniki mają ok 26-27 stopni w domu mam 23.5° i jakoś się nie gotuje

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

mam 30 letnie grzejniki żeliwne ...nie da się wyregulować bo są zapieczone.....z jednym próbowałem i zalałem kuchnię, wszystkie grzeją na maksa i nikt ich nigdy nie ruszał (poprzedni właściciel) tak że strach ruszać....czyli pozostaje wygasić , dogrzewać się elektrycznym a jak przyjdą chłody to włączyć...(nie ma zaworu 4d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz moment, wymieniałeś kocioł i jak się domyślam robił to hydraulik ( sic!) I nie zrobił nic aby była ochrona powrotu? Różnie się to robi, jeśli stara instalacja i nie chcesz lub nie możesz jej przerabiać robi się to za pomocą obiegu CWU, nawet gdy jest stara instalacja taki kocioł na ekogroch musi mieć ochronę powrotu inaczej będzie nim huśtało jak głupim, i brak sterowalności instalacji. Jak pisałem może być na 4D, sprzęgło + 3D Sprzęgło nieźle się sprawdza przy ochronie powrotu, i w zasadzie teraz gdybym robił u siebie dałbym sprzęgło, a tak mam tylko 4D. Kilka tygodni temu robiłem 2 instalacje na sprzęgłach obydwie i działają idealnie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Zaraz moment, wymieniałeś kocioł i jak się domyślam robił to hydraulik ( sic!) I nie zrobił nic aby była ochrona powrotu? Różnie się to robi, jeśli stara instalacja i nie chcesz lub nie możesz jej przerabiać robi się to za pomocą obiegu CWU, nawet gdy jest stara instalacja taki kocioł na ekogroch musi mieć ochronę powrotu inaczej będzie nim huśtało jak głupim, i brak sterowalności instalacji. Jak pisałem może być na 4D, sprzęgło + 3D Sprzęgło nieźle się sprawdza przy ochronie powrotu, i w zasadzie teraz gdybym robił u siebie dałbym sprzęgło, a tak mam tylko 4D. Kilka tygodni temu robiłem 2 instalacje na sprzęgłach obydwie i działają idealnie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

robił to powiedzmy hydraulik  nie z urodzenia ....jest zawór termiczny na powrót,,,dzwoniłem do niego przed chwilą i dopiero teraz mi powiedział że na powrocie musi być 55st , do cwu się nie da bo tylko jest CO a woda z bojlera na gaz...czyli sumując powymieniać regulatory  , palić 60st a ewentualne temp w pokoju regulować na kaloryferze a pid sam ustawi parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja PID w sterowniku jest odpowiedzialna za samo spalanie paliwa, nie jest do regulacji temperatury w domu.Gdy odbiór ciepła z kotła jest na jednakowym poziomie PID tak będzie regulował mocą kotła aby utrzymać zadana temp na kotle ( jaka masz ustawiona np 60st.) I gdy straty ciepła w domu są np na poziomie 2 kw sterownik będzie sterował ( czas podawania, czas przerwy, moc dmuchawy - nie w każdym sterze może być tak samo) mocą kotła aby uzupełniać te straty. Logicznym jest że im mniejsze straty kocioł pracuje na mniejszej mocy=mniej spali opału. Teraz gdy za oknem ok 10 ° są raczej małe starty więc moduluje na mniejszej mocy, gdy będzie za oknem -10 będą większe straty i większą moc kotła= więcej opału. Tak w skrócie to wygląda. Czy między zaworem termostatycznym a kotłem masz pompę kotłowa?.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyna pompa jaką widzę to pompa wody...a jeśli chodzi o pid to jeżeli zmniejsze grzejniki ( chodzi o regulatory)z gorących na ciepłe a zostawię 60st na kotle to będzie mnie spalał?

ten co robił to tłumaczył mi że ten zawór miesza gorącą z chłodną wodą.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No .....miesza gorąca z zasilania i chłodna z.powrotu, ale czym to miesza? siedzisz tam i kręcisz korbą czy jak? Sam ten zawór nie miesza, on tylko reguluje a musi być pompa aby wymuszała przepływ przez ten zawór

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka kotla tj sterownik będzie tak pracował by zniwelować straty ciepla . To logiczne że jak zmniejszysz temperatury w pomieszczeniach to i spalanie spadnie lub utrzyma się w tym samym zakresie jednak przy niższej temperaturze za oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.