Klecki Opublikowano 4 Października 2019 #1 Opublikowano 4 Października 2019 Od 6 miesięcy borym się z problem spadającego ciśnienia w instalacji co. Instalacja to kocioł gazowy dwufunkcyjna Immergas, sprzęgło, obieg ogrzewania podłogowego, obieg grzejnikowy, naczynie przeponowe reflex oraz bojler Instalacja działa w tej konfiguracji 6 miesięcy. Przez okres wakacyjny ogrzewanie nie było uruchamianie, był względny spokój z ciśnieniem, tzn tez spadało ale w sposób znacznie mniejszy niz teraz. Cisnienie w naczyniu przeponowym ustawiono na 1.2 bar, naczynie sprawdzano z 10 razy( odłączone) i cały czas trzyma ciśnienie wstępne, jest on Ok na 100%. W instalacji mam utrzymywać ciśnienie 1,5 bara. Od momentu włączenia obiegów grzewczych Tj spało ono z 1,5 bara do Ok 1,3 bara. Gdy instalacja była wyłączona tez spadało ale wolniej powiedzmy o 0,05 bara na 2 tygodnie. Wodę dolewalem tak żeby było 1,5 bara Zrobiono próbę cisnieniowa dla każdego obiegu grzewczego i kotła- wynik pozytywny, nie stwierdzono ubytku ciśnienia. Serwisant kotlow zrobił przegląd sprawdził wymiennik ciepła bardzo dokładnie pomimo tego ze kocioł ma 6 msc bo mówiłem jaka jest sytuacja- brak dziury Wczoraj był pan z kamera termowizyjna- siedział z 8h, cała instalacja sprawdzona dokładnie nie stwierdził nigdzie nieszczelności na instalacji. Odpowietrznik automatyczny jest na kotle, na belce rozdzielaczy, na zasilaniu ale są one zakręcone oraz na wszystkich 7 grzejnikach, na zasilaniu, 6 jest zakręcone, jeden zostawiony otwarty. Jedyna reguła jest taka ze ciśnienie spada tylko w momencie uruchomienia kotła. Innych reguł nie ma, czasami przez 4-5 dni utrzymuje się na stałym poziomie biorac pod uwagę ta sama temp zładu, te same warunki by na 6 dzień spaść. Zauważyłem ze ciśnienie spada o 0,05 bara gdy załączają się pompy obiegów grzewczych, w momencie gdy się wyłączają wraca do wejściowego stanu. Z ciekawości wziąłem dwa manometry do kół i zmierzyłem ciśnienie na wentylu od naczynia przeponowego przy naczyniu aktywnym tj wpiętym w instalacje- pokazują one ciśnienie 1,6 bara czyli o 0,3 bara więcej niz manometr na instalacji i kotle. Wszyscy instalatorzy co znają temat rozkładają ręce i zwalają na odpowietrzanie instalacji. Co o tym myślicie ?
sambor Opublikowano 4 Października 2019 #2 Opublikowano 4 Października 2019 35 minut temu, Klecki napisał: Zauważyłem ze ciśnienie spada o 0,05 bara gdy załączają się pompy obiegów grzewczych, w momencie gdy się wyłączają wraca do wejściowego stanu. To prawidłowe i normalne zachowanie.
Klecki Opublikowano 4 Października 2019 Autor #3 Opublikowano 4 Października 2019 To jeden punkt mamy odhaczony Co z spadkami ciśnienia ? Instalacja odpowietrza się ? Jest wyciek? Jeśli tak gdzie go szukać ? Cała instalacja była sprawdzona pod tym katem technologia która na razie człowiek dysponuje. Coś z naczyniem przeponowym- ale do przecież trzyma ono zadane ciśnienie? Co robić ? Wydaje mi się ze częstotliwość spadków ciśnienia delikatnie maleje/zmalała
sambor Opublikowano 4 Października 2019 #4 Opublikowano 4 Października 2019 Jak maleje to układ był zapowietrzony - poczekaj jeszcze trochę.
Klecki Opublikowano 4 Października 2019 Autor #5 Opublikowano 4 Października 2019 Krzywe grzewcze na obu obiegach są ta ustawione dość oszczędnie tzn ciężko mi będzie zagotować wodę w obiegu do tych 70-80 stopni żeby zład odgazowac termiczne tzn do tej pory mi się to nie udało max temp zładu u mnie to było 40 stopni także chwile to może potrwać
gmaj22 Opublikowano 4 Października 2019 #6 Opublikowano 4 Października 2019 Zawór bezpieczeństwa sprawdzony?
Klecki Opublikowano 4 Października 2019 Autor #7 Opublikowano 4 Października 2019 Tak, sprawdzony, jest sprawny
Klecki Opublikowano 25 Października 2019 Autor #8 Opublikowano 25 Października 2019 Wezwałem serwisanta kotłów gazowych, po raz trzeci. Automatyczny odpowietrznik w kotle miał białe ślady po wodzie. Serwisant zakręcił ten grzybek na odpowietrzniku i od paru dni ciśnienie nawet nie drgnie. Czy ten Odpowietrznik w kotle może być zakręcony?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.