Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy mam odpowiedni komin do kotła kondensacyjnego?


mkolarz100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam pytanie odnośnie systemu kominowego do kotła kondensacyjnego.

 

Kupiłem budynek w stanie deweloperskim (z drugiej ręki) i niestety nie byłem w stanie ustalić jakiego producenta mam system kominowy.

Ale jest to komin ceramiczny z komorą do zasysania powietrza z zewnątrz. Wygląda mnie więcej tak:Komin-systemu-Brata-Turbo.jpg.a74c9a178fdef46fc48612a8e5a598dc.jpg

Instalator, który ma montować mi kocioł kondensacyjny (Vaillant VC 246/5-3 (H-PL) Pro) stwierdził że należy do tego komina zamontować wkład z metalu kwasoodpornego...

Czy jest to konieczne przy tego typu systemie kominowym?

Z tego co wyczytałem to tego typu komin jest odpowiedni dla kotła kondensacyjnego. Proszę o poradę. Męczy mnie ten temat.

Ewentualnie co możecie powiedzieć jeśli chodzi o sam dobór kotła?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest komin do kotłów z otwarta komora spalania. Kupujesz taki zestaw https://grzanieplus.pl/ricom-zestaw-do-szachtu-60-100-do-przewodu-dn-80-do-kotlow-kondensacyjnych-z-pp-vaillant-saunier-duval-junkers-termet-beretta-immergas.html   lub 80/125 w zaleznosci od kotła i srednicy aktualnego komina i di tego rurę PPr i komin kosztuje cie 600 zł. Rozumiem ze to domek jednorodzinny ? Dobor kotla zalezy od zapotrzebowania cieplnego budynku i cwu oraz rodzaju instalacji ( grzejnikowa, podłogowa, mieszana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że instalator ma rację i jest to uzasadnione.

To już nie chodzi o koszta, dodatkowy 1000zł przy zakupie kompletnej instalacji to jak kropla w morzu...

A czy lepiej jest zastosować wkład kominowy z blachy nierdzewnej czy tworzywa sztucznego?   

Będę montował taki zestaw:

https://grzanieplus.pl/vaillant-vc-246-5-3-h-pl-ecotec-pro-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny-10021978.html

Jest to budynek w zabudowie szeregowej. Pow. 165m z czego 110m ma być ogrzewane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wypowie się ktoś na temat doboru kotła?

 

Jeśli chodzi o warunki techniczne to ogrzewanie będzie mieszane. Łazienki z podłogówką, reszta grzejniki. Powierzchnia 110m2. Według moich wyliczeń zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie na poziomie 8kW (kalkulator internetowy).

Jeśli chodzi o CWU to jest jedna łazienka z prysznicem i wanną. Oraz dwie toalety z umywalkami.

 

Myślałem również nad piecem saunier duval isotwin z wbudowanym zasobnikiem 42L. ale cena nie jest zbyt zachęcająca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem od instalatora to mniejszy kocioł np. 18kw sprawdzi się do ogrzewania co. Ale nie wyrobi z cwu dlatego doradzil mi 24kw. A jeśli chodzi o moc minimalna to nie znalazłem takiego który by miał 24kw i min moc od 3kw...

 

A o co chodzi z dwoma obiegami grzewczym co? 

Mam już zrobione sterowanie ogrzewaniem podłogowym. 2 czujniki temp. I regulator który zamyka obieg na rozdzielacz. Czy to nie wystarczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabudowa szeregowa ale rozumiem ze kazdy ma osobny filar kominowy (chce wykluczyc system Las). Wedug mnie nie ma sensu iść w nierdzewkę, daj PPr. Co do kotła to jesśli masz te łazienki zrobione na rtl to kup Termet Gold 25 kW 1f i do tego bojler. Podlogowke z tego co piszesz masz na tej samej belce rozdzielacza co grzejniki tylko masz siłowniki założone i one zamykają pętle dla danej łazienki ? Jesli chcesz cos lepszego to daj Junkers Cerapur Smart 14-5c. Caly czas mam na mysli kotły 1funkcyjne i zasobnik bo przy prysznicu, wannie i zlewie tylko taki sobie poradzi. Jesli sie uprzesz na 2f to min 25 kW. Termet Gold Plus przy mocy max 25kW schodzi do 3 kW. Daj najlepiej zdjęcie belki rozdzielacza gdzie jest podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretną odpowiedź.

Tak każdy ma osobny filar. Mam jeszcze kominek ale jest podłączony do innego filaru (po drugiej stronie budynku).

Nie słyszałem wcześniej o zaworach rtl. Muszę się doedukować w tym temacie. Łazienki są aktualnie w trakcie remontu więc jest opcja przerobienia.

Tak mam dwie belki rozdzielacza, parter i piętro, poprostu jedno odejście (na każdym piętrze) to podłogówka. Tak to już kupiłem i nie chce się pachać w koszta związane z wymianą rozdzielaczy. Pompa w piecu będzie musiała pociągnąć całą instalację. 

Sterowanie podłogówki to ma być zawór elektryczny który będzie zamykał obieg.

Przesyłam zdjęcie rozdzielacza oraz wejścia do szachtu kominowego

Zaraz poczytam o zaworach i obu piecach. Dzięki za porady

IMG_20190520_152056.jpg

IMG_20190306_122826.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zrobione podłogówki na rtl-ach ( to ta biała głowica na dolnej belce). Nie ma sensu w łazienkach robić sterowania z siłownikiem, to nie są strefy stałego pobytu to raz, dwa tam temp. projektowa to 24 stopnie wątpię aby to przegrzać, trzy to zbyt duża bezwładność podłogi dla takiego sterowania, cztery jeśli masz w łazienkach tzw. drabinki to już  nie ma sensu taki sposób sterowania. Ja tu widzę Termeta Golda 1f sterowanego pogodowo plus bojler . Jeśli punkty poboru masz blisko kotła to możesz założyć kocioł 2f Termet Gold 25 kW. A ile osób w domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, ja myślałem że jest to zwykły zawór (jak przy grzejnikach). 

Jak chodzi o sterowanie to jednak wolę zostać przy siłownikach (zajmuję się zawodowo elektroniką, chcę zbudować "inteligentny dom"). 

Również dobrze by było gdyby kocioł miał możliwość zdalnego załączania wyłączania oraz regulacji mocy palnika w zakresie 0-10V, wtedy sam bym sobie sterował mocą kotła. Ale to już inny temat, który jestem w stanie sam ogarnąć.

Również myślałem o kotle 2f ale odległość od punktu poboru (łazienka) to piwnica - 1 piętro. Myślę że zbyt wiele. 

Rozglądnę się w takim razie za termetem, faktycznie ma spory zakres modulacji palnika.

 

W domu obecnie będę mieszkał razem z żoną, ale na przestrzeni najbliższych lat prawdopodobnie rodzina się powiększy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze odnowić temat.

Udało mi się ustalić jaki dokładnie mam system kominowy. Jest to Leier Turbo.

Według producenta ten system nadaje się do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych i zasilania w świeże powietrze.

Mam również zrobioną instalację odprowadzenia wody/kondensatu w dolnej częsci komina.

Więc czy jest konieczność montowania dodatkowej rury spalinowej? I jeśli tak to dlaczego?

3450_turbo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz pojedynczą rurę - tą na spaliny a ceramicznym leci powietrze do kotła , lub można zrobić samą czerpnię powietrza przez ścianę - wtedy ceramicznym lecą spaliny a dodatkową rurą powietrze do palenia .

W wersji drugiej potrzeba stałego odbioru skroplin z komina ceramicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest zbudowany ten system kominowy. Rurą ceramiczną odprowadzane są spaliny a między rurą ceramiczną a pustakiem jest przestrzeń którą zaciągane jest świeże powietrze do spalania.

Dlatego moje pytanie, po co wkładać dodatkowo kolejną rurę? Wtedy będę miał 3 takie przestrzenie - 1 wkład -2 rura ceramiczna -3 doprowadzenie powietrza między rurą ceramiczną a pustakiem.

 

Był u mnie jeden montażysta pieców dedietrich i właśnie on coś wspominał o tym wkładzie, ale że nie bardzo wiedziałem o co chodzi to sobie darowałem. Dzisiaj gdy już wiem że montaż tego wkładu wiąże się z rozkuciem części komina, to zaczynam się zastanawiać czy to napewno dobra droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc, po zapoznaniu się z opinią producenta kotłów Termet jak i producenta systemów kominowych Leier.

Odpowiedź jest tylko jedna. System kominowy Leier Turbo nie tylko się nadaje do pracy z kotłami ale został w tym celu ZAPROJEKTOWANY!

Dlatego zwracam się do wszystkich, którzy mają podobne dylematy do mojego. Nie dajcie sobie wmówić dziwnych teorii typu za duża/ za mała średnica otworu kominowego, niszczenie komina na skutek kondensatu czy Bóg wie czego jeszcze.

Te kominy są stworzone do pracy z kotłami turbo, kondensacyjnymi z zamkniętą jak i otwartą komorą. Jest to informacja prosto od producenta systemu kominowego.

Nie niszczcie 

 

Tutaj jest odpowiedź z termetu:

"Dzień dobry

Ze względu na to, że kocioł jest certyfikowany w systemie C63, może współpracować z dowolnym systemem powietrzno-spalinowym, ale z własnym certyfikatem !. A więc jeśli system kominowy który Pan posiada jest dopuszczony formalnie do współpracy z kotłem kondensacyjnym, to może on być zastosowany do kotła Gold. Takie systemy, a więc powietrze zaciągane z przestrzeni między rurą spalinową a pustakiem funkcjonują w wielu rozwiązaniach poprawnie, a wiec u Pana również powinno tak być, ale niech się na ten temat wypowie instalator, który będzie montował kocioł, bo zdarzają się bardzo często błędy montażowe takich kominów i np. brakuje powietrza, ze względu na zbyt małą przestrzeń wokół rury spalinowej."

 

Niestety jeśli chodzi o firmę Leier to rozmowa była telefoniczna. 

Pani bardzo delikatnie dała mi do zrozumienia że jeśli instalator proponuje założenie wkładu do takiego komina to albo nie ma pojęcia o swojej pracy albo chce poprostu więcej zarobić.

 

Pozdrawiam wszystkich, temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.