Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory termostatyczne + 4D / grzanie budynku


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam instalację grzejnikową z zaworami termostatycznymi (głowice) woda CO realizowana jest przez zawór 4D . Piec 65 st.

Mam 2 pytania :

1. Czy będzie oszczędność jak w pomieszczeniach których nie użytkuję zostawię termostat np. na 1 (12 st.) lub 2 (16 st.) czy lepiej grzać budynek jednakowo i powiedzmy ustawić 3 (20 st.)

Mam duży budynek i praktycznie 1/2 to takie pomieszczenia .

2. Realizację wody CO mam z zaworu 4D jaką temperaturę ustawiać na grzejniki lepiej wysoką np. 50-60 st. żeby zagrzało termostat się zamknie czy 40-45 st. żeby woda była dłużej w obiegu ?

Mówimy czysto o sezonie grzewczym i minusowych temperaturach , chociaż skoro są termostaty to temperatura zewnętrzna nie robi różnicy. Chodzi o efektywność i oszczędność

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dać siłownik na zawór 4D, pogodowke i sterować tym?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka i siłownik na zawór z sterownikiem i problem rozwiązany. Tam gdzie nie potrzebujesz to nie grzej i tyle. Ustaw termostaty na powiedzmy 2 i beda sobie lekko dogrzewać a gdzie potrzebujesz to komfortową temperaturę i pogodówka sama zadba o wszystko po prawidłowym jej ustawieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka nie zaszkodzi. Wprowadzi niewielkie oszczędności a przy kiepskich termostatach ustabilizuje dodatkowo ich prace. Krzywa przy pogodówce + termostaty powinna być ustawiona nieco wyżej niż „wyliczona”. Termostatów się nie pozbywaj. Ustaw tyle aby było komfortowo a gdzie nie użytkujesz skręć na tyle aby wilgotność nie wzrastała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pogodowka jest zalecana do ogrzewania podłogowego niż do grzejników . W przypadku termostatów mam ja aktywować i zostawić nastawy na zaworach czy otworzyć na max skoro temp regulowana będzie ?

Krzywa pogodowki przy -20 ma 60st przy -10 55st itd.  Trochę bez sensu bo 4d praktycznie otworzy się na max i nie zapewni temp . powrotu .  

Jedni piszą ,ze lepiej dać mniejsza zadana w mrozy pompa będzie cały czas tłoczyła grzejniki będą ciepłe na całości niż dać temp z kotła zawór zamknie a grzejnik będzie stygł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokojach których nie chcesz grzać zostawiasz zawory na 1-2 reszte ściągasz i regulujesz pogodówka na zaworze 4d i w tym momencie możesz puszczać niższą temperature na obieg grzejników co jest oszczędniejsze i masz znacznie lepszy komfort cieplny przy tej samej temperaturze w domu jak dobrze dobierzesz pogodówkę a da się to zrobić idealnie tylko wymaga czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chciałbym zostawić głowice na swoi miejscu , a w takim przypadku pogodowka się nie zda ? Czy tak jak wspomniał kolega wyżej wprowadzi oszczędności i usprawni prace głowic ?

W zeszła zimę w mrozy grzejniki były na 4 czyli 22 zadane 45-50 stopni , nawet jakbym głowice otworzył na max czy ściągnął je całkowicie  i z pogodowki jechał to tez krzywa bym musiał w dół skorygować skoro szukam oszczędności , wiadomo ciepło może być ,ale sweter zamiast koszulki w nieocieplonym domu to chyba normalne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.