Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa instalacji, proszę o ocenę


Lucjan92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Działam w domku 70m², przygotowałem sobie 3 obwody podłogowe i 3 grzejniki. Zaprojektowałem wstępny schemat podłączenia 

IMG_20190918_124931.thumb.jpg.98119d5c9b172747400d1dc63c4f7837.jpg

Obieg otwarty

Bufor zasilany z pieca poprzez czujnik temperatury i prosty sterownik. Połączenie z zaworem kierunkowym na wyjściu z pieca by ciepło się nie "cofało" oraz  ręcznie ustawiony zawór trójdrożny w celu ochrony powrotu przed niska temperaturą.

Podlogówka zasilana zaworem termostatycznym, z własną pompką rozchodzi się na 3 obwody przez gotowy rozdzielacz z przepływomierzami w celu optymalnej regulacji.

Teraz kwestia grzejnikow i CWU której nie jestem pewien ale widzę to tak:

Na zasileniu pompka, za nią trójnik na CWU i grzejniki. Grzejniki spięte w gotowy rozdzielacz a przed nim zawór kulowy by w lato nie grzać. Grzejniki będą posiadać termostaty. CWU też chętnie bym grzał poprzez termostat lub coś podobnego, by niepotrzebnie ciepła  nie zużywać, brakzcze pomysłu jaki, chętnie się dowiem :-)

Jeszcze chodził mi po głowie pomysł by spiąć CWU z grzejnikami poczwórnym gotowym rozdzielaczem, lecz pierwsza wersja łatwiejsza do sterowania mi się wydaje

Nie wymyśliłem jeszcze jak sterować pompkami odbiorników ciepła z bufora.

Jakby ktoś doradził sprzęt który na lato przestawię by włączał 1 pompkę do czasu aż CWU się nagrzeje i by robił to automatycznie przy okazji nie wyciągając z portfela za dużo pieniędzy na zakup, byłbym niezmiernie szczęśliwy

Chętnie przeczytam wasze opinie na temat mojego  projektu oraz rady forumowiczów, jakie macie rozwiązania i czy się sprawdzają. No i by w racjonalnych pieniążkach się zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka spięcie CWU i grzejników razem pod jedną pompę? Niekoniecznie będzie dobrze. I poza reszta "zabawek" sita przed pompami itd

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu piec zasypowy i znowu będzie wkurzało, że zanim bufor zastartuje to zimno w domu.

Zastosuj podłączenie gdzie tego problemu nie ma (schemat uproszczony):

2005243030_SCHEMATBUFOR.jpg.290b1d46cdca881615a6c593e15dafeb.jpg

Zasada działania: Rozgrzewamy kocioł - nie dzieje sie nic aż zawór ochrony powrotu zezwoli na wyjście ciepła z krótkiego obiegu. Jak ruszy to ciepło leci OD RAZU! na zawory mieszające, które biorą ile potrzeba a nadmiar pompa z powrotu z krótkiego obiegu pcha do bufora. Stopniowo zawory będą się przymykać i coraz więcej ciepła będzie trafiać do bufora. Jak piec się wygasi to zamyka się obieg z lewej strony a zawory zasysają ciepłą wodę z bufora. Jak nie masz mieszaczy to ładujesz pompy bezpośrednio.

CWU możesz rozdzielić, żeby grzał się bezpośrednio z kotła i bufora - zaworami będziesz przełączać jak chcesz. Pompka zwykła do CWU bo będzie pracować krótko, skokowo. Możesz też dać w krótki obieg i dławić - będzie pracować razem z kotłem.

Do sterowania użyj byle jakich termostatów, sterowników temp. z wyjściem na 230V z all... na pompę i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zadowalająca idea :-D

Schemat prosty i przejrzysty. Już mi się podoba. Teraz małe pytania co do wykonania

1. Gdzie czujniki temperatury zapodać by było git? Proszę o orientacyjne zaznaczenie na rysunku.

2. W takim przypadku mogę podłączyć bufor tylko 1 parą rur

3. A i co do grzania CWU, załóżmy teoretycznie że chcę wodę podgrzewać na 50° i po osiągnięciu tej temperatury wyłączyć pompkę. Kupuję sterownik tani na CWU. Jak zamontować czujkę? W środek jakimś przyłączem czy na rurce? Może potrzeba wymienić bojler? Mam płaszczowy z opcją cyrkulacji. Może zamiast zaślepki cyrkulacji wkręcić gniazdo na czujkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę odświeżyć temat. Znalazłem odpowiedzi na pytania 2 i 3.

Ale dalej proszę o podpowiedź gdzie zamontować czujniki temperatury wody zasilającej (miałyby włączać pompki jak woda jest wystarczająco ciepła)? Chcę by widziały że pojawiła się ciepła woda zaraz po rozpaleniu jak i również wiedziały że w buforze jeszcze jest zapas ciepła

Na logikę chcę je dać ok 20cm od bufora na rurze z ciepłą wodą, ale chcę się upewnić czy to dobre miejsce.

Myśl jest taka że jak jest ciepła woda w instalacji sterownik nr 1 włączy mi CWU aż temperatura w bojlerze osiągnie zamierzoną wartość. 

Sterownik nr 2 jak wyczuje ciepłą wodę włączy obieg grzejnikowy i podłogowy. Obieg grzejnikowy posiada pompę z funkcją auto adapt więc obroty zależne będą od ilości uchylonych termostatów na grzejnikach.

Obieg podłogowy będzie dodatkowo wpięty w regulator pokojowy. Jak temperatura w salonie osiągnie zamierzoną wartość to pompą podłogi zrobi stop.

PS. Po raz pierwszy montuję bufor, jestem pionierem tej technologii w mojej okolicy i chcę by było to wykonane dobrze i działało bez zastrzeżeń. Mam już gromadę kibicujących mej inwestycji osób które palą "śmieciuchami" i jak mi się powiedzie to są zdecydowane założyć bufor i u siebie. Tak więc zależy mi na tym by obyło się bez problemów, a moja dobra opinia o buforze ciepła ich zacheci, no i wtedy poprawi się trochę powietrze w mojej okolicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.