Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pieca na holzgas z buforem


Utrzymanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym wymienic kopciucha na piec zgazowujacy drewno firmy Atmos 25kw. Do tego instalacje w kotlowni pociagnac na nowo.Ze wzgledu na to ze piec znajduje sie w piwnicy pod parterem to bedzie ciezko logistycznie wymiana ale do zrobienia. Gorzej z buforem ktory bede musial na miejscu pospawac z blachy (grubosc 3) bedzie mial on ksztalt graniastoslupa o podstawie 90*90 i wysokosci 170cm co da jakies niecalem 1400litrow. od wewnatrz i zewnatrz bedzie kratownica wzmacniajaca, Do pieca daja ladomat, wiec piec z buforem nie bede mial problemu by podlaczyc. Schody zaczynaja sie dalej. Myslalem nad tym by zasilania i powroty parteru i piętra polaczyc osobno do bufora wykorzystujac go jako sprzeglo hydrauliczne i montaz dwoch osobnych grup pompowych. W tym przypadku pietro mialoby zbiornik wyrownawczy a dol naczynie przeponowe. Bojler mam na oku poziomy zywicowany 200 litrow z wezownica solarna (kolejny etap) i podlaczylbym go grawitacyjnie wyzej od zasilania z bufora. Czy taki uklad ma sens? Zapraszam do dyskusji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze bufor 1400l do kotła HG 25kW to mało

Po drugie kocioł i bufor muszą pracować w 1 układzie ochrony przed wzrostem ciśnienia - nie można wprost łączyć układu przelewowego z układem ciśnieniowym - tj naczyniem przeponowym.

Naczynie przelewowe lub ciśnieniowe podłączasz wprost do kotła a nie gdzieś w instalację, one chronią kocioł !

Grzanie bufora powinno być na osobnej pompie - wtedy lepiej wykorzystasz ciepło z bufora do ogrzania bojlera.

Są podobne tematy na forum - poszukaj ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzanie bufora bedzie na osobnej pompie jest nia ten ladomat. taka pompa + zawor 3d+ sterownik w jednym. w przypadku piecow hg jest przelicznik 55l na kazde kw pieca wiec jest na styk. wyzszy nie moge zrobic bo mam sufit a jak zwieksze podstawe to bedzie warstwa zbyt szeroka sie robic.

W tej chwili mam tak spieprzona instalacje. ze z pieca idzie zasilanie w pionie az na parter pod sufit tam jest czwornik gdzie grawitacyjnie dwa wyjscia w poziomie grzeja dol a czwarte wyjscie szlo do zbiornika wyrownawczego, ale jak zrobilismy pietro to miedzy ten czwornik a zbiornik wyrownawczy dalismy rozdzielacz i w pexie puscilismy instalacje grzewcza na poddasze.Zbiornik podnieslismy na nowy strych. powroty juz sa osobno. i teraz jakos to dziala ale mozna sie domyslec ze tu stalowe rury 6/4 a tu pex w jednym ukladzie to kaszana. teraz chce zaslepic ten czwornik od gory odcinajac parter od zbiornika wyrownawczego i osobno podlaczyc do bufora a z rozdzielacza puscic osobne zasilanie z osobna pompka z osobnym wejsciem z bufora. Przy kotle tez dam naczynie przeponowe. Ale nie wiem czy na parter tez nie bedzie potrzebne jak tam sie stworzy uklad zamkniety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, mi chodziło o pompę do grzania bojlera a nie bufora.

Natomiast do zbiornika wyrównawczego musi iść z kotła osobna rura min 1", a sam zbiornik wyrównawczy musi mieć pojemność czynną = min 4% zładu wodnego całej instalacji

Jak chcesz rozdzielić układ parteru od reszty to potrzebujesz wymiennik,co komplikuje instalację

Najlepiej zrób rys tego co masz i jak chcesz przerabiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompke moge dac to wtedy nawet lepszy bedzie postawic pionowy przy buforze na dwie wezownice (kiedys solar). Gorzej z zbiornikiem.  wyrownawczym. jest to wszystko zabudowane w miejscu gdzie sa te rozdzielacze. z bieda do tego czwornika sie dostane. Jest jakas inna mozliwosc? Ojciec zapewnial mnie ze wie co robi i teraz mam. A rzaden fachowiec nie chce sie w to bawic. Narazie 3 odmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał bufor i kocioł dopuszczone do pracy w układzie zamkniętym to możesz, ale sam zbiornik przeponowy będzie ogromny!

U mnie dla zładu 1300l mam naczynie przeponowe 240l ! i ZB 2,5 bar, a twoim przypadku będzie potrzeba dużo większe naczynie przeponowe i układ wcale nie będzie bezpieczny! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem jak mus to mus. uda mi sie odkrecic zbiornik i zaslepic rure zasilajaca puszcze z samej gory na sam dol nowa rure laczaca piec bezposrednio z zbiornikiem. z bufora pojda trzy obiegi kazdy z pompka dla bojlera dla parteru i dla pietra. te obiegi sa zamkniete ale nadmiar pojdzie bezposrednio z kotla do zbiornika i przy grzejniku mi nie pieprznie. Czy jest cos jeszcze co zle planuje?

Ps. zaslepic mam na mysli dac odpowietrznik w tym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób rys i daj go na forum, wtedy będzie widać co trzeba zmienić i coś doradzić.

Tak jak piszesz powinno być OK, tylko ten rys jest przydatny aby wychwycić ew błęy .

Jak podłączysz kocioł wprost z naczyniem to instalacja będzie bezpieczna i nic się w niej nie stanie.

Woda się rozszerza podczas ogrzewania w kotle i jej nadmiar od razu wychodzi do naczynia na strychu- dlatego ważne jest aby naczynie było podłączone wprost pod źródło ciepła - czyli kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdarzylem dzisiaj zrobic rysunku. zrobie jutro na spokojnie jak wolne jest. W kominie mam jeden kanal nieczynny i moge w nim puscic rure. pytanie czy musi to byc sztywny material jak stal i miedz czy moze byc cos gietkiego jak te karbowane nierdzewki. bo tam bede musial sie przepchac troche a i tak bede puszczac pod solar dwie katbowane 3/4 lub 1/2 cala w otulinie to zaraz bym taka calowa pociagnal . tylko nie wiem jaka jest wytrzymalosc tskiego przewodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do naczynia może być nierdzewka karbowana, tylko ona mocno zdrenuje ci kieszeń, ponadto trzeba będzie tą rurę zabezpieczyć przed zamarznięciem..

Jeden z kolegów na tym forum wkładał w taki kanał krótkie odcinki Cu28 - po ok 1m i lutował w kanale, ale to też trzeba umieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedz moze tak samo zamarznac po za tym tez tania nie jest plus robota z laczeniem mif i kolanek co tez darmowe nie sa. Mozna dolozyc te pare zloty i w jednym kawalku w otulinie polaczyc naczynie z piecem. Tym bardziej ze wykorzystujac ten nieczynny kanal musze troche po skosie to puscic. Piec z buforem laczylbym w miedzi, Piec z naczyniem nierdzewka karbowana ale najwiekszy rozmiar to jest dn 20 czyli 20 przekroj wewnetezny, 25 zewnętrzny. Troche mala ale w piecu jest wezownica schladzajaca a naczynie jest calkiem spore okolo 70l to zle nie bedzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Utrzymanie napisał:

to zle nie bedzie. 

Ale będzie niezgodnie z przepisami

Gdyż do naczynia musi iść rura o średnicy wewnętrznej 25mm a nie 20!

Naczynie przelewowe 70l może być za małe.

Ale kolega wie że źle nie będzie, więc życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok juz znalazlem jest taka rura dn 25 zewnatrz 32 wewnatrz 25 mm. cenowo jest praktycznie to samo co miedz okolo 30 zl za mb. Zbiornik musiałbym zmierzyc dokladnie i obliczyc pojemnosc ale jest spora samorobka. zastanawiam sie czy nie warto kupic praske do srubonkow i cala instalacje nie zrobic w nierdzewce. Czy nadaje sie ten material czy ma jakies wady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Wracam do tematu po wakacjach. Część zamierzonych prac mam juz za Soba i prosze o kolejne porady.

Szybkie stresczenie mojego ogrzewania co bylo a co ma byc.

Kolejnosc starego ogrzewania wygladala tak. Kopciuch - bojler 100l - parter ogrzewanie z grubymi 2 calowymi rurami tak jak kiedys robiono z grawitacyjnym obiegiem - pietro w pexie i zbiornik wyrownawczy.

Kolejnosc nowej instalacji. Kociol zgazowujacy Orlan Super 18 kw- zbiornik wyrownawczy- bufor 1200l samorobka- 3 osobne obiegi  parter, pietro i bojler 300l na 3 zrodla zasilania.

Na chwile obecna podłączyłem bojler i kolektory tez dzialaja. Jak jest pogoda to nagrzeja bojler na conajmniej 70 stopni. Rozdzieliem parter z pietrem i puscilem nowe zasilanie pietra do piwnicy a w miejscu laczenia dalem odpowietrznik automatyczny. Rozdzielilem tez pietro z zbiornikiem wyrownawczym i puscilem nowe przylacze na zbiornik do piwnicy nierdzewka karbowana dn 32. W miejscu dawnego laczenia rowniez wstawilem odpowietrznik automatyczny. Bufor mam pospawany sprawdzony kilkukrotnie powietrzem do 1,5 bara i uszczelniony. Piec jest zamowiony i mam tez fachowca co podlaczy wszystko do bufora. Chce on uzyc na pietro i parter termostaty bezprzewodowe tybox 137. Co myslice o takim rozwiazaniu? Jak na sterownik to cena do przezycia. 

Kolejnym klopotem jest polaczenie bufora z bojlerem. chciałbym aby w zime bufor oddawal cieplo do bojlera a w lato, by bojler grzal sie do okolo 60 stopni a nadwyzka do bufora by on tez grzal piec bo niby jak jest cieply to lepiej. Jak to zrobic ? Zanim zapytam fachowca jak chce to zrobic wole podyskutować, bym wiedział czy zrobi to dobrze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hydraulicznie sprawne w 100% Jedynie co nie wyszlo to ciag kominowy mam za slaby i mam problem z paleniem. Kopciuch palil bezproblemowo. Piec zgazowujacy jednak nie pali tak jak powinien bo zaraz kopci jak mu zwiekszam doplyw powietrza. Mimo wszystko jestem zadowolony. Czekam do wiosny i poprawie ten blad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.