Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol Na Holzgas


piotrek0701

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł zgazowujący drewno (poluparnie nazywany holzgas) należy zabezpieczycz przed korozja niskotemperaturową.

Jest to szczególnie ważne gdyż w górnej komorze -zgazowującej wystepuje agresywne środowisko. Minimalna temperatura powrotu to 65st C.

Minimalne zabezpieczenie to zawór 4D.

Najlepiej jednak zastosować kocioł + zbiornik akumulacji ciepła(bufor) ,50l na 1kW mocy kotła + termoregulator np. Laddomat 21.

W przypadku zainstalowania kotła ze zbiornikiem aku i laddomatem producenci dają 3lata gwarancji. Normalnie 2lata.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o odpowiedzi ludzi ktorzy maja instalacje z kotlem na holzgas , szukam informacji o tych kotlach i instalacjach moze jakies fotki . dziekuje i pozdrawiam

 

witam, również zastanawiam się nad piecem zgazowującym drewno, mma dylemat nad wyborem pomiędzy piecem czeskim Atmos i polskim Sigma. szukałem różnych forów na ten temat, ale brak jednoznacznych opinii, jedni bardzo zachwalaja, inni stukają się w czoło, ale nic z tego nie wynika.

moi znajomi mają piec Atmosa i bardzo sobie go chwalą, mówią że nie mają problemów z obsługą i koszt ogrzewania jest powalający, ich piec 18 kW spala w ciągu roku 15 mp drewna, nie mają bufora.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo podłączony zbiornik aku. odbiera nadmiar ciepła z kotła i powoli się ładuje.

Gdy instalacja zostanie nagrzana do zadanej temp. kocioł ładuje tylko bufor.

Laddomat ma za zadanie ochronić kocioł przed powrotem zimnej wody , dla kotłów na zgazowanie wkładaka termostatyczna do laddoamatu powinna mieć tepm. otwarcia nie mniej niż 72st C.

Często bufor posiada zbiornik na cwu i wtedy zasilanie instalacji prowadzimy przez zbiornik aku.

Powrót z instalacji trafia bezpośrednio do laddomatu , dodajemy tylko przed laddomatem trónik i wprowadzamy wodę do bufora.

Na załączonym schemacie jesli będzie zbiornik na cwu ja zmieniłbym górne zasilanie bufora nie przez trójnik na przelot, jeśli zbiornika cwu nie ma zostawiamy tak jak jest.

post-3429-1234860318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam!

A ja mam pytanie dotyczące schematu, mianowicie w nim widzę laddomat+zbiornik+wymiennik płytowy - w związku z tym nasuwa mi się - czy wystarczy tylko laddomat czy na obiegu do wymiennika płytowego nie potrzeba więcej pomp które "przepchają" wodę przez wymiennik płytowy,bo widziałem już różne schematy - tylko z laddomatem i inne z dodatkową pompą "na wymienniku płytowym" po stronie laddomatu.

Mam obawę dotyczącą krążenia wody przez wymiennik płytowy cz laddomat da radę z tym.

Pozdrawiam

Tomasz Maćkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używam laddomatu i aby zabezpieczyć kocioł montuje thermomix(element regulaci temperatury wody powrotnej),a dokładnie tłumacząc jest tozawór klapowy przeciw zwrotny.Działa na zasadzie termostatu Otwiera się gdy woda grzewcza osiągnie 60st.C.działa bezprądowo.pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam Vigasa 25 od 2001 r i niestety muszę go teraz wymienić na nowy piec bo cieknie (ale to wina złego zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia),ale moje doświadczenia mogą się komuś przydać 1- zabezpieczenia -węzownica schładzająca,laddomat lub zawor 4D aby wyrownać temperaturę w kotle,oraz zbiornik akumulujący ciepło.

Ale najważniejsze to naprawdę suche drewno,nie jakieś podsuszone.Lepsze byle jakie ale max suche. Ja dokładałem ubijane w worczkach foliowych (od zakupow) suche trociny z fabryki mebli (wilg.5%) i obkładałem drewnem,ktore też starałem się maks wysuszyć. Oczywiście drewno im bardziej kaloryczne tym lepsze,ale jak wilgotne pow 20% to gorsze niż sucha sosna lub olcha - zawalony smołą komin i piec na amen. Jak nie wiesz jak wygląda i ile waży suche drewno to kup wilgotnościomierz,a wydatek zaraz się zwroci.Wszelkie opowieści typu że" jak drzewo wilgotne to dłużej się pali"-bez sensu.Gdy nie masz możliwości suszenia wielosezonowego- lub zakupu suchego drzewa daj sobie spokoj.

Gdy drzewo suche-ogień wali jak z rakiety,jeden załadunek na 12 h ale temperaturę trzeba faktycznie ustawić na wysokim poziomie np 75-80 stC,aby powot był min.65 st.i nie zbierała się smoła.Drzewo trzeba rąbać na ćwiartki aby mogło dobrze doschnąć w środku i popękać.Komin musi być drożny i nie przytkany-częsta kontrola,bo inaczej ciąg jest przyduszony i nawet przy suchej masie będzie smolił.No i wreszcie przy całorocznym paleniu trzeba mieć min 40mp suchego drzewa albo suchych brykietow lub mniej drzewa + przyczepę,dwie trocin (suchych).W wypadku zasmolenia pieca można wrzucić obierki ziemniaczane przy temp 80 st. I to by było na tyle.Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.