Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Stolarni


wilcek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zastanawiam się w jaki sposób ogrzać moją małą stolarnię. Myślę nad nagrzewnicą wodną. Ale od początku...

 

...Budynek który ma być solidnie ogrzany w zimie został wybudowany w 2008 roku. Ściany ocieplone styropianem, sufit ocieplony watą, okna PCV, drzwi ocieplone. Mam 4 pomieszczenie - hala (140m2), lakiernia (40m2), klejenie drewna (50m2) i kotłownia. W lakierni i pomieszczeniu do klejenia planuje dać grzejniki, a na hali nagrzewnice wodne zamontowane na ścianach (hala ma długość 25m).

 

No i mam kilka problemów...

 

1. Jaki piec do tego zastosować (ile kW)? (będę palił tylko drzewem suchym [dąb, buk, jesion itp.])

2. Ile i jakie nagrzewnice zastosować na hali (ile kW)

3. Grzejniki jakie chciałbym dać to - lakiernia 1x600mmx2000mm ; klejenie 2x600mmx2000mm

4. No i największa moja bolączka to, to że chce zalać ogrzewanie glikolem (żeby nie zamarzło gdybym nic nie robił na hali, nie chcę doprowadzać wody właśnie z tego powodu)

5. Czy glikol się sprawdzi? ...Drogie to?

6. Jakie rury zastosować? Miedź?

 

Co do nagrzewnic to poszukałem trochę i znalazłem takie ze specjalnym przeznaczeniem do stolarni - LEO AGRO

 

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

 

Pzd, wilcek :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to lecimy ,nagrzewnicamoze byc leo ale uwazaj zeby wszelkiego rodzaju połaczenia eletkryczne były szczelne zebydnie doszło do zapalenia pyłu ,drzwi do kotłowni jedyne na zewnątrz budynku ,przejscia rur z kotłowni dobrze zabezopieczyc prze przedostaniem sie iskry na hale

co do rur to oczywiscie miedziane pompa grungos UPS25/60 -t

przystosowana do pompowania glikolu ,glikol jaki proponowałbym zastosowac to ergolit 20% ,jest to gotowa mieszanka włac i cieszyc sie ze nie zamarznie ,grzejniki powinny byc ok tylko pytanie jaki kocioł bedziesz miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :huh:

 

1. Pompa taka - Grundfos UPS 25-60?

2. Co do kotła to nie mam pojęcia jaki wybrać... jak pisałem wcześniej będę palił tylko drzewem, nie wiem ile ma mieć kW.

3. A ile nagrzewnic zastosować na hali, i jakiej mocy? Ja myślę żeby dać 2, na końcach hali. Tylko nie wiem ile kW B)

4. Jak się wlewa taki glikol? Trzeba stosować naczynie wyrównawcze?

 

Z góry dzięki za odpowiedź :)

 

Pzd, wilcek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zatosowac jedną nagrzewnice typu volcano o mocy 50kw,przy parametrach 90/70 wiec nie bedziesz musiał tak wysoko isc na kotle zeby uzyskac cieplo na hali ,a kociołek to proponuje buderusa na zagazowywanie drewna o mocy ok 40kw ,co do układu to tak powinien byc otwarty na ziorniku wyrównawczym,a gdzie mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem za 380 :huh:

 

Jaki piec polecacie do 3k? Dodam że będę miał 3 grzejniki 600x2000mm i...

 

... i tu mam problem bo nie wiem jaką nagrzewnicę wziąć. Myślę nad Leo Agro 45kW. Z opisu wynika że powinna starczyć na moją halę, no i jest szczelna, także pył jej nie straszny. Kosztuje 2400... a jak bym miał zamontować 2 to wyszłoby mi 3k.

 

Także proszę o poradę czy ta nagrzewnica może być i jaki piec do tych "podzespołów".

 

Pzd, wilcek B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.