Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu - Gaz I Węgiel


Kocurzasty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

Poczytałem trochę, ale i tak nie jestem w stanie sam zweryfikować instalacji, którą wykonali mi instalatorzy. Bardzo bym prosił o weryfikację załączonego schematu instalacji CO i CWU grzanej z kotła gazowego i węglowego. Zakładamy, że:

1. Kocioł węglowy SAS UWT 2.0 grzeje CO i CWU z opcjami: Priorytet CWU, Lato, Równolegle, Tylko CO.

2. Kocioł gazowy kondensacyjny Ariston Genus 24FF System grzeje CWU i CO. (zdaję sobie sprawę, że nie jednocześnie).

3. Układy mają sobie nie przeszkadzać, a w razie załączenia obydwóch kotłów pomagać.

4. Wymiennik CWU ma nie być wychładzany.

5. Jeśli wygaśnie w kotle węglowym i spadnie temeratura, to ma się załączyć kocioł gazowy.

 

W obecnej chwili sprawdziłem tylko kocioł węglowy, bo nie mam jeszcze gazu i zauważyłem że przy grzaniu tylko CWU pompa od CWU również przepycha na CO.

Bardzo proszę Szanownych Forumowiczów o wskazówki co należałoby zmienić (może jeszcze gdześ zawór zwrotny?), aby wszystko działało zgodnie z założeniami. Oczywiście zależy mi, aby poprawka była jak najmniejszym kosztem, ponieważ wypłukałem się już z praktycznie całej kasy. Aha nie rysowałem doprowadzenia ani odprowadzenia zimnej/ceipłej wody użytkowej jak i dopełniania układu oraz cyrkulacji. Zaznaczę, że wymiennik płytowy mnie mocno zaskoczył tym, że jest w stanie przekazywać tyle energii (różnica temperatur na obydwu okładach wacha się w granicach 5oC. Bardzo proszę o pilną reakcję, ponieważ jeszcze mają przyjechać instalatorzy i poprawiać, a ja nie chciałbym żeby zabardzo rozgrzebali to co już zrobili :-)

 

Pozdrawiam

Artrur

post-2-1243976620_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co rzuca się w oczy, to brak, za wymiennikiem układu z zaworem trójdrożnym do regulacji temperatury na grzejniki z kotła na paliwo stałe. Zastosowanie zaworu zwrotnego pomiędzy kotłem a wymiennikiem nie ma żadnego uzasadnienia, ale i nie przeszkadza. Zawór trójdrożny przy kotle gazowym służy do ustawienia priorytetu c.w.u. lub równoległego zasilania co ; c.w.u. Tak na szybko poza tym powinno być o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki guitar,

Czy miałbyś ewentualnie chwilę na dorysowanie tego zaworu. Chodzi mi o to w którym miejscu miałby być podłączony i czy po tej operacji ustąpiłoby grzanie CO, gdy pracuje tylko pompa CWU?

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.

 

Pierwsze co rzuca się w oczy, to brak, za wymiennikiem układu z zaworem trójdrożnym do regulacji temperatury na grzejniki z kotła na paliwo stałe. Zastosowanie zaworu zwrotnego pomiędzy kotłem a wymiennikiem nie ma żadnego uzasadnienia, ale i nie przeszkadza. Zawór trójdrożny przy kotle gazowym służy do ustawienia priorytetu c.w.u. lub równoległego zasilania co ; c.w.u. Tak na szybko poza tym powinno być o.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu wymiennik ... no ale to ze grzeje CO przy podgrzewaniu cwu to logiczne przy twoim układzie bo nie zostały odseparowane i jak jedna pompa pcha wode przez wymniennik to drugi obieg tez bedzie miał krazenie bo predkosc wody na wymienniku jest tak duza ze opory zaworów zwrotnych nie stanowią zadnego oporu dla łynącej wody jesli chcesz miec z tym spokój to pompy nalezy zamontowac za wymniennikiem i za pompą zawór zwrotny i wtedy bedzie poprawnie a tu masz przykład skrzyzowania bezkolizyjnego wystaeczy ze bedzie jakis strumien wody i pozostałe strumienie same zaczna krązyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze automatykowi jak i quitar'owi za zaangażowanie w mój problem. Jeśli chodzi o to skrzyżowanie bezkolizyjne, to próbowałem zamykać zawór przed pompą CO i dalej było to samo więc może to nie to. Jeśli chodzi o schematy od kolegi guitar, to nie bardzo mogę się połapać co jest co (w sumie jestem laikiem z wiedzą zaciągniętą z forum). Narysowłem też dwa układy po swojemu z prośbą o Waszą weryfikację. Ewentulanie może dorysujcie jeśli możecie bezpośrednio na moim rysunku

czego brakuje, bądź co jest źle. Dokładnie takie same warianty jak kolega guitar.

post-8131-1244025572_thumb.jpg

post-8131-1244025613_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-4692-1244027296_thumb.jpgpost-4692-1244027306_thumb.jpg

Na żółto zaznaczone fragmenty instalacji których brak na Twoich schematach. Jest to układ podmieszania na zaworze trójdrożnym aby można było pracować na kotle z wyższą temperaturą dla ciepłej wody i minimalnej temperatury kotła, oraz niższą temperaturą na grzejniki. Porównam też Twoje schematy z moimi.Zrobiłem nowe schematy gdyż na oryginałach brak miejsca na wrysowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki guitar,

Mam jeszcze parę pytań:

1. Jaką rolę pełni tu zawór trójdrożny? Czy można ewentualnie się bez niego obejść?

2. Jakiego typu jest (np. czy sterowany elektrycznie)? Jeśli tak to skąd wziąć sygnał do sterowania?

3. No i główne pytanie: czy biorąc pod uwagę schematy poprawione przez Ciebie spełnione zostaną wszystkie założenia, które opisałem na początku tego tematu.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki guitar,

Mam jeszcze parę pytań:

1. Jaką rolę pełni tu zawór trójdrożny? Czy można ewentualnie się bez niego obejść?

2. Jakiego typu jest (np. czy sterowany elektrycznie)? Jeśli tak to skąd wziąć sygnał do sterowania?

3. No i główne pytanie: czy biorąc pod uwagę schematy poprawione przez Ciebie spełnione zostaną wszystkie założenia, które opisałem na początku tego tematu.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Artur

 

ad. 1. Na temat roli zaworu napisałem wczoraj. Obyć się można ale wtedy temperatura na grzejnik jest taka sama jak wychodząca z kotła. kocioł powinien pracować na parametrach powyżej punktu rosy , tj. 55 -65 st. c min. w zależności od obciążenia, temp. powrotu itp. Na ogrzanie mieszkania w niektórych okresach potrzebna jest temp. niższa np. 40st.C. Zawór trójdrożny nam to umożliwia , a ostatecznym stabilizatorem temperatury w pomieszczeniu są zawory termostatyczne, w przypadku ich braku cały ciężar spada właśnie na zawór trójdrożny.

ad. 2. Sterowanie może odbywać się ręcznie lub poprzez siłownik sterowany regulatorem temperatury zależnym od:

a) temperatury zasilania na grzejniki (utrzymuje zadaną temperaturę)

:huh: j.w. plus krzywa grzewcza od pogodówki,

c) a+b+temperatura pomieszczenia (z regulatora pokojowego).

Musi być to sterownik do zaworów regulacyjnych.

ad. 3. Zasada działania powinnabyc taka (ustawienia sterowników kotłów) aby w momencie utrzymywania temperatury na kotle na paliwo stałe, kocioł gazowy był wyłączony. Może to byc realizowane przez czujnik temperatury kotła gazowego, poprzez ustawienie niższej temperatury jego włączenia (duży spadek temperatury , sugerujący niewystarczającą moc lub wygaśnięcie w kotle węglowym), opcja najczęściej wykorzystywana. Może być też sygnał ze sterownika kotła węglowego do sterownika koła gazowego o wygaśnieciu, Wymaga to odpowiedniego sygnału, np. logicznego zera lub jedynki, żadziej stosowany. Układ nie wymaga otwierania żadnych zaworów odcinajacych gdyż realizowane jest to przez zawory zwrotne blokujące wsteczne przepływy.

Układ będzie spełniał wysunięte w 1 poście wymagania.

Myślę,że pokrótce wyjaśniłem wszystkie wątpliwości. Gdyby jednak zrodziły się jeszcze jakieś pytania, udzielę wyjaśnień w miarę posiadanej wiedzy a, i inni forumowicze nie odmówią zapewne pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI za pomoc i wyjaśnienia. Instalatorzy mięli być we wtorek, a dziś mamy piątek i jeszcze ich nie ma. Szczerze powiedziawszy nie wiem czy zgodzą się na dokładanie zaworu w ramach poprawiania instalacji. Z drugiej strony nie wiem czy pakować się w dodatkowe koszty. Podłogówki nie mam, termostaty są na grzejnikach, sterownik na kotle wąglowym SAS UWT jest dosyć precyzyjny (ST32 ZPID) może to bedzie w miarę chodziło i bez tego trójdrożnego :-) Jesli nie zakładałbym tego zaworu, to czy poprawiane przeze mnie schematy na wzór Twoich są OK? Jeśli nie to czy byłbyś w stanie nanieść poprawki ewentualnie bez zaworu trójdrożnego? Trochę się już załamałem tą instalacją. Wywala się kupę kasy a później i tak nie wszystko chodzi tak jak powinno :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Panowie komplikujecie sobie życie.Przecież jak pisałem na forum, najlepszym sposobem jest zamontować bufor z zasobnikiem wbudowanym w tenże bufor.Koszt jaki trzeba ponieść jest taki sam kupuiąć wymiennik płytowy plus zasobnik c.w.u.Instalacja jest mniej skomplikowna,a i bezpieczna.Jeżeli ktoś niechce bufora z zasobnikiem,można zastosować bufor z wumiennikiem na c.w.u.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.