Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie wybrać ogrzewanie


Rekomendowane odpowiedzi

Tego to nikt Ci nie powie, jest dużo czynników które mają na spalanie wpływ, ocieplenie, rozmieszczenie rurek w podłodze, kocioł (modulacja), system grzania (podłoga, czy podłoga i grzejniki), wykonana instalacja. Poczytaj tematy w dziale instalacje, tam dowiesz się więcej jak źle/z błędami wykonana instalacja ma wpływ na spalanie / poprawność działania ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kornik208 napisał:

Witam serdecznie będę zaczynał budowę domu 160m2 powierzchni grzewczej bije się z myślami czym ogrzewać dom gaz, ekogroszek, pelet proszę o podpowiedzi na co postawić. 

 

Decydując się na węgiel stajesz się niewolnikiem swojego domu, każdy dłuższy zimowy wyjazd musi być zaplanowany. Czym będziesz grzał wodę latem, też węglem, czy grzałką, solary? Musisz przywieść węgiel, składować, wyrzucać popiół, czyścić kocioł, komin. Nigdy nie wiesz na jaki węgiel trafisz.  Gaz lub pompa ciepła i ewentualnie fotowoltaika na dachu. Myślę, że budując dzisiaj trzeba się nad tym poważnie zastanowić. Koszty ogrzewania można wyliczyć jak masz projekt, ale węgiel w XXI wieku dla nowo budowanego budynku to nieporozumienie. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypilnować docieplenie, dobry gazowy kocioł kondensacyjny, podłogówka i za sezon grzewczy nie zapłacisz więcej niż 3-4 tysiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Po pierwsze nie napisales jaka ma byc instalacja

Niskotemperaturowa - podlogowka
Wysokotemperaturowa - kaloryfery stalowe, aluminiowe, zeliwne

Czy jest dostep do gazu

Czy sa przerwy w dostawie pradu

Czy bedziecie mieszkac wielopokoleniowo

Jedną rzecz na wstepie nalezy podkreslic

Koszty ogrzewania beda rosly, rzadowe projekty nie zrobia sie za darmo, a skoro daja 500 plus to jest kasa na drozszy wegiel, olej opalowy i gaz wiec wymysla jakies dodatkowe oplaty

Gaz - czysto, wadą sa koszty, no i nalezy pomyslec o przewymiarowanych kaloryferach jesli ma byc grzanie nisko temperaturowe albo podlogowe, gdzies nawet czytalem o buforze przy kotle gazowym,

Prad - pompa ciepla z podlogowka, kociol indukcyjny z podlogowka do tego obowiazkowo fotowoltaika

Wegiel - brudu co nie miara, drozsze kotly 5 klasa
Ekogroszek rosnace ceny i to niekiedy kosmicznie
Co 4 dni 1h nie twoja a potem obowiazkowa dezyfekcja pod natryskiem tyle jest pylu, raz na miesiac duze czyszczenie to juz burza pylowa w kotlowni

W domu upaly za to saharyjskie

Mnie osobiscie podoba sie nastepujacy system

1. Instalacja co grawitacyjna
2. Kociol zwykly 5 klasa z buforem

Wada koszt instalacji i co 1-2 dni nalezy ladowac bufor pelna moca, zalety wykorzystanie pelnej mocy zawartej w weglu, praca na duzej mocy, brak oplat za prad

Kociol na zagazowywanie drewna plus bufor
Wada koszt instalacji
Tanie paliwo
Konieczne sezonowanie drewna
Co 1-2 ladowanie bufora



Pellet - kociol plus bufor
Czysto
Drozszy kociol niz przy weglu
Drogie paliwo
Przy buforze mozliwosc wykorzystania pelnej mocy paliwa
Zapalarka

Jesli masz mozliwosc podjedz do znajmoych ktorzy maja ekogroszek - przekonasz sie wowczas czy warto

Wada kazdego rozwiazania gdzie jest wykorzystywany prad to ryzyko jego braku

Jak dom bedzie w duzym miescie to ryzyko jest mniejsze niz jak dom wybudujesz na wsi

Jest jeszcze opcja z kominkiem np. z plaszczem wodnym ale nie chodzi ci raczej o kotlowni w salonie

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz nowy dom to robisz podłogę po całości i gaz, tu się nie ma co zastanawiać. Przy dobrym ociepleniu w sezonie zamieścisz się spokojnie w kwocie do 2500zł.  Robiąc kaloryfery podnosisz automatycznie koszty ogrzewania i blokujesz sobie grzanie no. prądem w przyszłości.

Jeśli kaloryfery to inna opcja ale to musisz się określić.

 

@mkaczkowiększych głupot o tych godzinach spędzonych przy kotle na ekogroszek nie słyszałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego feliks zapraszam na czyszczenie mojego kotla z pionowym wymiennikiem rurowum

Chetnie sie czegos od kolegi naucze

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks,  to po pierwsze. No przykro mi, ale masz wyraźny problem z kotłem skoro co 4 dni musisz spędzić godzinę na czyszczeniu go. Jak dbasz tak masz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dokładne czyszczenie OEPM co 3 tygodnie zajmuje kwadrans.

Ekg Retopal.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks,  to po pierwsze. No przykro mi, ale masz wyraźny problem z kotłem skoro co 4 dni musisz spędzić godzinę na czyszczeniu go. Jak dbasz tak masz. 
Szanuje tylko tych ktorzy na to zasluzyli to po 1



Po 2

Kazdy ma swoj sposob pracy w kotlowni. I to ze mnie zajmune to 1 h raz na 4-7 dni dokladnie to nie jest powod do pisania ze to sa glupoty bo Pan zapomnial ze nalezy
A) przygotowac opal, chyba ze Pan ma zaraz obok piecyka,
1 zbiornik to 7 workow, jak worki albo wegiel sa pomieszczenie dalej konieczne jest tego przeniesienie
B) wsypac te worki, mozna bezp z workow ja laduje do wiaderek dlaczego ano dlatego ze czasem sa w tym preznty ktore blokuja slimak,
C) wyciagniecie popiolu - robiac to szybko bedzie syfu co nie miara, duzo zalezy od wegla jak dobry wegiel malo popiolu itd.
D) ten popiol nalezy po ostygnieciu wyrzycic , samo sie nie wyniesie, zapomnialen Pan ma automat,

Czyszcemie pieca to osobna rzecz 1 w miesiacu musze zrobic duze czyszcenie "wymiennik pionowy rurowy wymaga odpowiedniego podejscia" owszem mozna stosowac odkurzecz aby pozbyc sie osadow z gornej polki ale rurki trzeba wyczyscic szczotka, dolna tylna komora to sama sadza sama sie nie wybierze, odkurzacz za dlugo by tego nie wytrzymal, chyba ze co chwile wymienie filtr,

A jeszcze jedno opal, jak sie kupi mokry w workach nalezy to wysuszczyc, otwarcie workow wysypanie i suszenie chyba ze Pan ma jakis sposob na to (oprocz kupna suchegao)

Wiec prosze Szanownego Pana zeby mi nie pisal ze to glupoty mam z tym stycznosc 15 lat i staram sie to robic dokladnie a nie na odp...



Pozdrawiam



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Od  roku mam nowy podajnikowiec i czyszczenie zajmuje jakieś 5 min , ściągam klapę z góry wyciągam zawirowywacz potem kilka razy tym przyrządem skrobnę wrzucam z powrotem i ot całe czyszczenie a jeszcze z przodu szczotką drucianą okrągłą smyrnę po dwa razy te trzy kanały poziome rurowe i po zabawie , nie więcej jak 5 min , węgiel dużą łopatą ok 60kg raz na tydzień załadować to też jakieś 3 min , nie przerysowujmy tak znowuż w drugą stronę , ma być ciepło i w miarę tanio , węgiel u mnie 760 zł a spalam 2 tony więc luzik , kiedyś będzie PC bo przynajmniej wiem że większej jak 7-9kw mi nie trzeba . ale korzystam z taniochy jak długo się tylko da i oby jak najdłużej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U rodziców zbiornik na 165kg, czyszczenie wymiennika to co zasyp kilka ruchów wajchą plus co 3 tygodnie grubsze ogarnięcie kotła zajmuje max 20 minut i też nie na odpiepsz. Węgiel suchy jak pieprz, bo takim się powinno palić. Napisałeś wyraźnie 1h co 4 dni a to już niepotrzebne demonizowanie kotłów ekogroszkowych. Poza tym ja szacunku od Ciebie nie oczekuje,  ale cytujesz Eliksa a nie Feliksa Panie Kaczko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

 

@mkaczkowiększych głupot o tych godzinach spędzonych przy kotle na ekogroszek nie słyszałem. 

Głupoty, czy ja wiem? U siebie kocioł musze wyczyścić co zasyp, w sezonie to ok. 5 dni. Z czyszczeniem i załadunkiem to na spokojnie ok. godzinki. Kocioł bez pionowych kanałów, poziome łatwe do wyczyszczenia półki. Obowiązkowo ciuchy robocze, maska przeciwpyłowa na twarz. Czytam czasami, że niektorzy kocioł czyszczą w białej koszuli, raz na miesiąc. Wniosek z tego, że się nie znam na paleniu w kotle węglowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moj kociolek


Jak ktos umie go wyczyscic w 5 minut to zapraszam do Bytomia

Chetnie sie tego nauczea05a4ba5f513c2d84e47cc4fca17d9fb.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dlaczego.  Grzanie wody pompą ciepła czy buforem z grzalkami do 30* a do 50* to jednak różnica. Poza tym komfort cieplny jest zupełnie inaczej odczuwalny. A w dyskusje o przewymiarowanych kaloryferach w nowym domu wolał bym przemilczeć. 

@Jasiek11no zgadza się,  od kotła dużo zależy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, eliks napisał:

Wiesz dlaczego.

Jeżeli to do mnie to nie wiem dlaczego.

Jak do ogrzania domu potrzeba 6kW to nie ważne jak je dostarczymy - gdyż 6kW zawsze = 6kW

Twoje założenie opiera się na temp końcowej a nie na temp początkowej grzania - typowy błąd .

Jak grzejesz grzejnikami to musisz mieć grzejniki nie przewymiarowane, gdyż takowych nie ma , tylko dobrane do danej temp zasilania np do 50C i do takie temp grzejesz wodę a  temp początkową też ustalasz nie na 25C tylko na 40C i delta jest 10C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko ma sens jeśli już na etapie projektu uwzgledniasz zasilanie niskotemperaturowe z grzejnikami. To jest promil inwestorów.  Tak samo ile osób robi ozc z projektem podlogowki? A potem jeszcze znaleźć magika który potrafi wg tych wytycznych wszystko zainstaluje. To kolejny promil inwestorów a Ty tu piszesz o doborze grzejników które są dobierane przez majstra na pałę. Rozmawiajmy o realiach a te są takie że większość nowo budujących się inwestorów nadal łudzi się że ich dom spełnia normę WT2021. 

Jeśli grzejniki w domu są dobrane na oko i powiesz mi że COP pompy będzie w tym układzie taki sam jak przy grzaniu podłogą to ja nie będę dyskutowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Jeśli grzejniki w domu są dobrane na oko i powiesz mi że COP pompy będzie w tym układzie taki sam jak przy grzaniu podłogą to ja nie będę dyskutowal

COP pompy (ciepła) nie ma nic wspólnego z doborem grzejników, nie ważne  czy są dobrane na oko czy wg jakiś innych zasad.

Godzinę temu, eliks napisał:

A potem jeszcze znaleźć magika który potrafi wg tych wytycznych wszystko zainstaluje.

I to jest jedyne zdanie z  którym się z tobą zgodzę w tym temacie.

Ja jak robię projekt to zalecam inwestorowi weź jak najmniej kumatego - niech się nie wymądrza , tylko robi wg tego co jest w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, @eliks mam projekt PC na grzejniki. Wykonawca mówi że koszty ogrzewania będą około 4500 za sezon, ty że 2500. Dasz mi gwarancję bo to 50% mniej!

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.