Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć moc kotła dla małej wspólnoty?


borkow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stoję przed decyzją jaki system c.o. i c.w.u. wybrać do małej wspólnoty. Dom ok. 350m2 pow. użytkowej, rok budowy 1946, dach spadzisty nie izolowany, ocieplenie styropian 12cm, podpiwniczony, 7 mieszkań, 15 osób, Gdynia. Przychylamy się do małej kotłowni z kotłem kondensacyjnym i chcę złożyć wniosek do gazowni o warunki. I tu mam pytanie. Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc? Ile KW będzie nam potrzebne. Jeden spec mówi, że 32 inny, że 40, jeszcze inny spec twierdzi, że mam wystąpić o 75 a nawet o 90KW. Jak to obliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona CW nic nie da, tu trzeba uwzględnić zapotrzebowanie na CW i różne wymagania cieplne.

Warto zrobić jakieś obliczenia, ale nie na cw.pl, tylko na czymś poważniejszym.

Najlepiej byłoby zlecić projekt, który i tak pewnie będzie potrzebny do takiej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt oczywiście będzie, ale jak już wybierzemy system. Do wyboru systemu grzewczego trzeba wiedzieć jakie będą kosztu montażu i eksploatacji systemu a tu potrzebuje moc. 

Wg ciepłowlasciwe.pl potrzebuję ok 40KW a wg jednego z potencjalnych montażystów aż 75KW i bądź tu mądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zaczynacie nie od tej strony co trzeba.

Wpierw trzeba znać zapotrzebowanie na cele grzewcze i podgrzanie wody użytkowej. Potrzebny audyt energetyczny.

Wiedząc ile kW potrzebujecie możecie rozglądać się za sprzętem i wykonawcą, który wykona instalacje zgodnie także z projektem a nie na pałę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego nosa to 60-70kW na pewno się przyda, ponadto kotły gazowe mają zaletę że mogą pracować w tzw kaskadzie - czyli 2 lub 3 mniejsze załączające się wg potrzeb,

Najpierw trzeba jak kolega podał w poprzednim poście audyt, połączony z inwentaryzacją i ew projektem .

Wpuszczenie wprost wykonawcy na żywca to samobójstwo dla niego i dla was.

Moc kotła to najmniej potrzebny parametr, tu będzie potrzeba dużo więcej przeróbek np zmiana grzejników na większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, borkow napisał:

No właśnie pytam o sposób ustalenia zapotrzebowania na moc, żeby zacząć rozglądać się za odpowiednim systemem.

Moc i system to najmniej istotna sprawa, zacznij się rozglądać za kimś kto ci to wszystko przygotuje na papierze.

W danym przedziale mocy kotły o podobnych mocach podobnie kosztują, ważne aby wiedzieć czy taki kocioł będzie współpracował z waszą instalacją i co ew trzeba zmienić.

Może się okazać że sama wymiana kotła, bez zmiany pozostałej części instalacji podniesie koszty grzania nawet o 50% w stosunku do obecnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja c.o. jeszcze nie istnieje, no chyba, że mówimy o gazowej - ta tak, resztę trzeba położyć od zera. Instalację wodno-kanalizacyjną też przy okazji wymieniamy, więc chyba nie stanowi to przeszkody dla wyboru systemu. Tak jak pisałem, wstępnie przychylamy się do kotła kondensacyjnego i dla tego rozwiązania jesteśmy po słowie z projektantem, ale on prosi w pierwszej kolejności o warunki od kominiarza i od gazowni. Kominiarza mamy a w gazowni pytają o zapotrzebowanie na moc. I tu wracam do sedna wątku. Jak go obliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze takie czynniki, jak przyzwyczajenia użytkowników, ich tryb życia a nawet wiek. Także to, czy  na przykład niektóre mieszkania nie są przez dłuższy czas niezamieszkane, czyli nieogrzewane (albo ustawiona temperatura antyzamrożeniowa).

Tego nie policzy żaden program. Stąd kocioł z "zapasem" ok. 60 kW podany przez @sambor jest jak najbardziej realny. Modulować będzie (lub kaskada) od kilkunastu kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jak nie ma instalacji to ja bym zrobił taką aby każde mieszkanie miało swój licznik ciepła. Nie będzie dochodziło do nieporozumień, że ja oszczędzam a sąsiad ma okna otwarte i płacimy tyle samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak podam 75 KW dla warunków to rozumiem, że powinno wystarczyć?

To jeszcze dopytam o rodzaj urządzenia w formularzu wniosku o warunki. Jest tam kocioł gazowy jednofunkcyjny i kocioł gazowy dwufunkcyjny (c.o./c.w.). Jaki mam zaznaczyć dla kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.