Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie ogrzewania podłogowego oraz zasobnika wody


mst

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

Jestem na etapie wyboru opcji zasilania dla ogrzewania podłogowego oraz zasobnika wody. Oparte to będzie na kotle gazowym kondensacyjnym 1-funkcyjnym wolf CGB-2-14. Zasobnik na 200 litrów do tego ogrzewanie dwóch pięter (powierzchnia ogrzewania po około 75 mkw każda). W sumie dwa rozdzielacze i w sumie 14 pętli wg projektu, ale może być ich nawet około 16. Po kokoło 50 do 70 m każda.

Boję się, że pompa wbudowana w wolfie, nie obsłuży bez automatyki takiej ilości pętli + zasobnika, dlatego zastanawiam się nad jakimś wsparciem. Znalazłem schemat obrazujący moją sytuację (w załączeniu).

Załóżmy, że z kotła wyjdzie na zasilaniu 60 st c, to pójdzie trójnikiem na zasobnik oraz na sprzęgło. Pytanie, czy po sprzęgle powinien znaleźć się jeszcze jakiś dodatkowy mieszacz, który obniżyłby temp z 60 st C, które otrzyma sprzęgło z pieca do 30 st C, które chciałbym uzyskać w podłogówce (30 podałem jako przykład, może być więcej lub mniej). A więc kwestia sterowania tą temperaturą która będzie zasilała ogrzewanie podłogowe (z termostatu). W jaki sposób można uzyskać efekt o którym pisze? Czy sprzęgło samo będzie w stanie wyregulować temperaturę (z wykorzystaniem pompy do ogrzewania podłogowego)?

schemat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później jeszcze poszukam.

 

A tym czasem chciałbym zapytać, czy z Pana doświadczenia, w takim układzie potrzebne będzie sprzęgło? Czy wystarczy grupa pompowa z mieszaczem (podłączona bezpośrednio do zasilania z kotła), na której zadana zostanie np temperatura na podłogówkę załóżmy 30 st. C, a wszystko to co ponad, wróci do kotła gazowego. Grupa pompowa do obsługi dwóch rozdzielaczy i w sumie 16 obwodów. Nie potrzebuję obsługi dwóch stref, mógłbym to potraktować jako jedną strefę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz projekt ogrzewania to można zobaczyć z niego czy jest potrzebna dodatkowa pompa i inne drobiazgi.

Wg mnie to sam kocioł powinien to pociągnąć bez innych dodatków.

Czyli warto to tak zrobić aby nie było ich potrzeba - odpowiedni projekt OP + reszta instalacji musi być zaprojektowana pod ten kocioł.

Jak masz taki projekt to sprawdź w nim potrzebne ciśnienie dyspozycyjne  i porównaj wydatkiem pompy w kotle przy tym ciśnieniu.

Jak nie masz to trzeba go wykonać , gdyby było potrzeba pomocy to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.