pawlop Opublikowano 9 Lutego 2019 #1 Opublikowano 9 Lutego 2019 Chciałbym się dopytać znawców tematu kotłów, czy przy starej instalacji CO z grubymi rurami i żeberkami żeliwnymi jest niezbędna bardzo mała moc minimalna czy też niekoniecznie. Obecne zapotrzebowanie według Ciepłowłaściwe jest na poziomie około 15KW. Po wymianie kotła na kondensacyjny planuję docieplić piwnicę i poddasze i w zależności od grubości i ceny docieplenia zapotrzebowanie będzie na poziomie 11-12KW. Czy przy takim zapotrzebowaniu i takiej instalacji muszę myśleć o kotle z bardzo małą mocą minimalną czy niekoniecznie.
Ksieciunio Opublikowano 9 Lutego 2019 #2 Opublikowano 9 Lutego 2019 Jak masz same grzejniki w instalacji warto pomyśleć nad Termetem Gold. Dobra mocna pompa, i niska moc. Taki 20kw ma od 2.8 do 19kw. W okresach przejsciowych warto miec niska moc minimalna by kocioł pracowa możliwie jak najdłużej bez wylaczania z najniższą temp.wody wyjsciowej.
0degree Opublikowano 10 Lutego 2019 #3 Opublikowano 10 Lutego 2019 19 godzin temu, pawlop napisał: Chciałbym się dopytać znawców tematu kotłów, czy przy starej instalacji CO z grubymi rurami i żeberkami żeliwnymi jest niezbędna bardzo mała moc minimalna czy też niekoniecznie. Obecne zapotrzebowanie według Ciepłowłaściwe jest na poziomie około 15KW. Po wymianie kotła na kondensacyjny planuję docieplić piwnicę i poddasze i w zależności od grubości i ceny docieplenia zapotrzebowanie będzie na poziomie 11-12KW. Czy przy takim zapotrzebowaniu i takiej instalacji muszę myśleć o kotle z bardzo małą mocą minimalną czy niekoniecznie. Nie musisz w tym przypadku patrzeć na niską moc, za dużo wody w układzie aby była jakaś znaczna różnica w zużyciu gazu.
pawlop Opublikowano 10 Lutego 2019 Autor #4 Opublikowano 10 Lutego 2019 No właśnie już dwie różne opinie. Ja zdaję sobie sprawę że najlepiej jak kocioł ma modulację od niskich wartości np. 3KW w przypadku Termeta ale akurat mam mieszane uczucia do ich serwisantów, bo już na trzech się zawiodłem rozmawiając na temat montażu kotła więc nie będzie to mój pierwszy wybór. Moje pytanie ma na celu ustalenie czy do takiej instalacji (biorąc oczywiście późniejsze zmniejszenie zapotrzebowania budynku) niezbędna będzie moc na poziomie np. Termeta czy wystarczy np. Valliant 206/5-5 czyli bodajże 4KW czy w zupełności może być kocioł z mocą np. jak ACV trochę ponad 5KW.
KubaSko Opublikowano 10 Lutego 2019 #5 Opublikowano 10 Lutego 2019 Po to wymyslili niskie modulacje palnika zeby kociol pracowal ekonomiczniej. Jak dom bedzie potrzebowal 2kW w okresach przejsciowych to tyle potrzebuje kociol zeby zszedl. Ilosc wody wplywa na bezwladnosc ukladu, moze bedzie rzadziej taktowal bo zlad wody duzy i bedzie ja wolniej przegrzewal ale w koncu palnik wylaczy.Bedzie dluzej stał zanim się ponownie włączy ale i tak bedzie taktowal powodujac straty postojowe. Mowimy o sterowaniu pogodowym, bo pokojowe przy duzym zladzie wody zawyza zużycie i jest niekomfortowe.
0degree Opublikowano 10 Lutego 2019 #6 Opublikowano 10 Lutego 2019 No będzie różnica, u pawlop jaka jest instalacja chyba czytałeś, wody będzie tam z 200-250 litrów. Jakoś nie postawił bym jej w jednym szeregu z instalacją miedzianą z grzejnikami konwektora o pojemności ok 30 litrów, tzn o temperatury powrotu tych instalacji mi głównie chodzi.
KubaSko Opublikowano 10 Lutego 2019 #7 Opublikowano 10 Lutego 2019 Temperatura powrotu bedzie zalezna od predkosci przeplywu czynnika grzewczego i tu obroty pompy i elektronika w kotle gazowym tego pilnuja. Na rowni te instalacje nie beda ze wzgledu na czas reakcji zmiany temperatury czynnika grzewczego do zmiany mocy palnika.
0degree Opublikowano 10 Lutego 2019 #8 Opublikowano 10 Lutego 2019 Dolna niska moc jest ważna, owszem, ale nie w każdej instalacji. Za chwilę będzie tu na forum panować teza, że kondensat z mocą dolną powyżej 5kW jest gorszy od atmosferyka.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.