Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja C.W.U.


doctor82

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro chcesz zaplanować jej włączanie to znaczy ze ma znaczenie dla ciebie wychładzania bojlera przez cyrkulację jak rozumiem. I powiem ci ze moim zdaniem nie ma super systemu który zapewniłby ciepła wode inteligentnie. Najtańszym rozwiązaniem nie inteligentnym jest programator czasowy na pompie cwu. Ale on nie wie ze cie nie ma w domu wiec tu przydałoby się go o tym poinformować żeby nie kręcił pompa wtedy kiedy wyszedłeś.
Tak samo jak jesteś w nie zawsze potrzebujesz cieplej wody na już w kranie. Przydałby się tu system wykrywania twojej obecność w łazience no ale nie zawsze będąc w łazience odkręcisz kran. Czyli sterownik pompy musiałby wiedzieć ze jesteś w domu i wszedłeś do łazienki i jeszcze odkręcisz kran. A to i tak nie zapewni ci wszystkich kombinacji tego co się może wydarzyć. Tak na prawdę to czy korzystać z cyrkulacji zależy od tego jak długo musisz czekać na ciepła wode i jak bardzo co to przeszkadza. Ja świadomie nie mam cyrkulacji. To nie jest problem oczekiwania na wode przez kilkanaście sekund tak jak u mnie.
Moim zdaniem jak już musisz to sterownik czasowy do gniazdka na którym ustawisz prace pompy cwu a w zasadzie godziny kiedy ma nie pracować bo na bank tej cieplej wody pod kranem nie będziesz potrzebował. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasowo (tanio w montazu - kazdy sterownik ma to juz wbudowane) lub z czujnikami tez bedzie dobrze (drozszy montaz i czesci) . Na stale to tylko straty energii a te sa duze.

Warto zainwestowac w baterie termostatyczne i zastanowic sie czy nie bedzie taniej i wygodniej. Placisz za kanalizacje czy szambo czy np. przydomowa oczyszczalnia.

Ps. W okresie pracy kotla mam wlaczona, poza sezonem cyrkulacja jest wylaczona (tzn. ustawiona tylko na raz jakis czas w celu "przeplukania")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompą cyrkulacyjną steruje alarm i czujniki ruchu. Wchodzę do kuchni lub łazienki, łapie mnie czujka ruchu a alarm załącza pompę. To ile czasu będzie działać mogę ustawić. Mogę też ustawić przykładowe scenariusze np załączanie o danej godzinie na określony czas itp. 

Rozwiązań jest mnóstwo wystarczy dobrać coś do własnych potrzeb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja niestety powoduje duże straty. I właśnie dlatego zbiorniki CWU montuje możliwie jak najbliżej punktów czerpalnych. A to już jest kwestia projektu. Oddalanie zasobnika CWU daleko od kranów jest błędem. Jeśli jednak już tak jest trzeba przemyśleć temat co jest tańsze? Zrzucenie litra czy dwóch wody do kanalizacji czy straty na dogrzanie wody która się studzi przez cyrkulację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reeich, 

Ale w ogóle kumasz prawa fizyki? Nie chodzi o termostat akwariumowy. Lepiej pomyśleć przed pisaniem. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo. U mnie bez sterownika i bez pompki cyrkulacyjnej. Mam obieg grawitacyjny: z najdalszego miejsca w pionie  od kranu poprowadziłem rurkę powrotną do bojlera,    Straty ciepła są na pewno, ale chociaż nie mam wydatków za prąd i pompkę. Działa juz 39 lat gratis.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zimna woda sama wraca? Hmm. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dorecho napisał:

U mnie bez sterownika i bez pompki cyrkulacyjnej. Mam obieg grawitacyjny:

to nie obieg gdzie różnica ciśnień   , od razu masz gorącą wodę w kranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Khojdys napisał:

Nie ma

Nie ma gorącej w kranie od razu po odkręceniu kurka -to i nie ma grawitacji tylko cyrkulacją pobierasz wodę ciepłą  (chłodną) w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.