Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże zużycie gazu- uszkodzony czujnik temperatury zasobnika wody użytkowej?


mar80

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam Buderusa GB162 z dwoma obiegami grzewczymi (1- grzejniki sterowane przez temperaturę pomieszczenia RC35, 2- podłogówki z mieszaczem sterowane na podstawie czujnika zewnętrznego) + zasobnik na c.w.u. 160L. Ostatnio zauważyłem dużo wyższe zużycie gazu (przy temperaturze zewnętrznej ok. 0C) i zastanawiam się z czego to wynika.

Załączam zdjęcia z menu diagnostycznego, zauważyłem że temperatura zasobnika jest zawsze 10C. Czy poprawnie interpretuję przedstawione informacje, że: obieg grzewczy 1 ma wystarczającą temperaturę (49/46), obieg grzewczy 2 jest blisko wystarczającej i prawdopodobnie zaraz mieszacz dociągnie do porządanych 34C (32/34), temperatura sprzęgła jest wyżej niż potrzeba (49/46)? Wynikałoby z tego, że obiegi grzewcze nie wymagają tak wysokiej temperatury i zostaje nam tylko c.w.u. Zważywszy, że T zasobn. cały czas jest 10C (a z kranów płynie normalna, ciepła woda) słusznie wnioskuję, że uszkodzony jest czujnik c.w.u.? Jeśli tak, to jaki to rodzaj czujnika? Można go jakoś sprawdzić multimetrem?

 

Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli przekazałem za mało informacji, to dajcie znać koniecznie.

Pozdrawiam.

20190131_073331.jpg

20190131_073232.jpg

20190131_073200.jpg

20190131_073144.jpg

20190131_073129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tam jest NTC10k o odpowiedniej charakterystyce, wyłącz kocioł, wypnij wtyczkę czujnika , wyjmij czujnik z zasobnika i w temp pokojowej powinien mieć ok 10kom  rezystancji.

Jak coś źle to albo serwis albo kupić nowy , ale taki sam jak był i wpiąć zamiast niego.

Jak czujnik OK to sprawdzić styki w podłączeniu czujnika, jak ok to niestety sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki o taką odpowiedź mi chodziło. Zmierzyłem i faktycznie jest tyle ile przewiduje charakterystyka NTC 10- coś ponad 3kΩ, czyli czujnik teoretycznie sprawny. Po odłączeniu, pomiarze i podłączeniu RC35 pokazał właściwą temperaturę c.w.u. co jak sądzę może świadczyć albo o złym połączeniu w okolicach czujnika albo po prostu o tym, że się on psuje. Poczekam na kolejny błędny odczyt i spróbuję poruszać kablami.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jest dobry, problem dużego zużycia leży gdzieś indziej.

Nie byłem pewien czy właściwie interpretuję odczyty ze sterownika, gdyż dawno tego nie robiłem i niestety pomyliłem kolejność- najpierw jest wartość zadana, później rzeczywista- a nie odwrotnie, jak przyjąłem w swojej tezie (widać o co chodzi porównując ze zdjęciami to co napisałem w pierwszym poście). 

Odczytując poprawnie wartości podejrzewam, że problem leży w obiegu grzewczym 1, gdyż jako jedyny nie ma jeszcze osiągniętej wartości zadanej. Obieg grzewczy 1 to grzejniki sterowne temperaturą pomieszczenia z RC35 (ustawioną na 22C). W czasie robienia zdjęć temperatura była na pewno zbliżona do ww. 22C, więc wydaje mi się, że nie było potrzeby aż tak (do 60C przy aktualnych 46C i zadanych 49C) rozgrzewać pieca.

Przełączam aktualnie  sterownie OG1 na temperaturą zewnętrzną z uwzględnieniem wpływu pomieszczenia (0K przegrzewa o jakieś 1,5C, testuję jaki wpływ ustalić jako właściwy).

 

Tematu posta nie zmieniam, gdyż podany model czujnika temperatury i sposób jego sprawdzenia jest właściwy, może się zatem komuś przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.