piobart Opublikowano 29 Stycznia 2019 #1 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Kocioł elektryczny jest zamontowany wspólnie z piecem kozą z płaszczem wodnym w układzie otwartym. Problem mam z zapowietrzaniem się kotła elektrycznego, a najbardziej z dziwnym zachowaniem naczynia wyrównawczego zamkniętego, które jest wbudowane w kocioł. Sprawa wygląda tak, że najpierw zbiornik w kotle napełnia się wodą, ale po paru minutach działania grzania kotła i włączonej pompie słychać jakby woda wpadała do pustego zbiornika (dźwięk nalewanej wody z węża do metalowego wiadra... ). Zastanawiam się, czy problemem nie jest podłączenie kotła, od rury stalowej 1" jest trójnik na 3/4 cala, później redukcja na PEX16 i do pieca gdzie wejście ma 3/4 cala. Przepływ wody na piecu na najniższym biegu pompy to 6 l/min więc według instrukcji pieca ok bo minimalna to 5 l/m. Oprócz tego mały problem mam z zapowietrzaniem samego układu, podczas palenia w piecu kozie z płaszczem po nagrzaniu wody do jakiś 50*C w pompie pojawia się powietrze, jakby małe bąbelki powietrza wpadały w pompę Nieszczelności nie zauważyłem nigdzie. Może tylko wilgotno jest przy odpowietrzniku automatycznym w grzejniku w kuchni, który jest najbardziej oddalony od piecy. Mieszkanie w kamienicy, 55m2. Do rozdzielacza rury stalowe ocynkowane 1", od rozdzielacza PEX 16mm. Co tu się może dziać? Tak zwani fachowcy już mnie doprowadzają do szału. Pozdrawiam Piotr
szakallo Opublikowano 29 Stycznia 2019 #2 Opublikowano 29 Stycznia 2019 A słuchać na kotle po włączeniu że powstają jakieś pęcherze pary? Może pompa za wolno tłoczy i po prostu woda się zagotowuje na grzałce, jaką temperaturę ma woda na wyjściu z Kospela?
piobart Opublikowano 29 Stycznia 2019 Autor #3 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Generalnie efekt powstaje nawet bez grzania, na samej pompie i zimnej wodzie tj. ok 20*C. Efekt jest niezależny od grzałek i nawet jak zaczyna się to jakby napełnianie to powietrze dostaje się do pompy, która jest przed grzałkami.
piobart Opublikowano 29 Stycznia 2019 Autor #4 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Ten dźwięk napełniania wiadra słychać na tyle kotła elektrycznego gdzie jest ten czerwony zbiornik czyli naczynie wzbiorcze.
sambor Opublikowano 29 Stycznia 2019 #5 Opublikowano 29 Stycznia 2019 4 godziny temu, piobart napisał: Zastanawiam się, czy problemem nie jest podłączenie kotła, od rury stalowej 1" jest trójnik na 3/4 cala, później redukcja na PEX16 i do pieca gdzie wejście ma 3/4 cala. Przepływ wody na piecu na najniższym biegu pompy to 6 l/min więc według instrukcji pieca ok bo minimalna to 5 l/m. Rurą PEX16 max przeniesiesz ok 3,5l/min a ty przesyłasz ok 6l/min w ten sposób tworzysz organki wodne Dodatkowo pompa w kotle pracuje na granicy kawitacji Wywal te PEX-y16 i daj min PEX20 lub inne większe rury np Cu18.
piobart Opublikowano 30 Stycznia 2019 Autor #6 Opublikowano 30 Stycznia 2019 tak też myślałem, ale wg jednego mądrego hydraulika po co dawać grubsze rury skoro rurki w piecu są takie cienkie... xD jak to się mówi, będzie Pan zadowolony ;) Poprawię sobie sam ;)))
piobart Opublikowano 30 Stycznia 2019 Autor #7 Opublikowano 30 Stycznia 2019 a tak na marginesie bo zastanawia mnie jedna sprawa, w układzie na ciepłej wodzie jest jedna pompa od kozy a druga chwilę dalej od pieca elekrycznego, czy jeśli obie będą działały nie będą sobie przeszkadzać?? Było by to np w sytuacji gdzie działa piec w ciągu dnia ale nie wypalił się do 22 (czyli od godziny tańszej taryfy elektrycznej). Wtedy sterownik pompy od kozy nie wyłączy jeszcze pompy bo temperatura przy piecu będzie wysoka. Krótko mówiąc czy pompy nie będą się dławić na wzajem? Głowna rura ma 1' do rozdzielacza a przed rodzielaczem jest trójnik 1" z odejściem 3/4" na piec elektryczny.
sambor Opublikowano 30 Stycznia 2019 #8 Opublikowano 30 Stycznia 2019 To zależy od schematu instalacji
piobart Opublikowano 30 Stycznia 2019 Autor #9 Opublikowano 30 Stycznia 2019 Schemat na szybko ;) - już poprawiłem podejście do pieca na PEX20, teraz jest tak samo tylko PEX16, ale dzisiaj to poprawię.
sambor Opublikowano 30 Stycznia 2019 #10 Opublikowano 30 Stycznia 2019 Tam nie widzę zaworów zwrotnych sprężynowych np na obu powrotach do kotła i kozy lub na obu zasilaniach . Te zawory będą zabezpieczać nie pracujący kocioł przed wpływaniem do niego gorącej wody z drugiego kotła.
piobart Opublikowano 30 Stycznia 2019 Autor #11 Opublikowano 30 Stycznia 2019 czyli i na wodzie od kotła i od pieca elektrycznego te zawory? Od elektrycznego to spoko, ale czy od kotła kozy będzie to bezpieczne? Na rurze zasilającej piec kozę przed pompą jest zbiornik wyrównawczy otwarty, niezbyt mogę to odciąć chyba? Do elektrycznego dodać takie nie ma problemu, ale do kotła to już będzie to wiązało by się to z rozkręcaniem instalacji. zastanawia mnie też czy jak dam na elektrycznym zawór na zasilaniu to czy woda powrotna "zasysana" przez pompę od pieca kozy nie będzie powodować zasysania wody z kotła elektrycznego? Czy tam nie będzie się tworzyć podciśnienie? Nie wiem czy nie było by lepiej dać dwa zawory, na powrocie i zasilaniu pieca elektrycznego.
piobart Opublikowano 2 Lutego 2019 Autor #12 Opublikowano 2 Lutego 2019 zainstalowałem zawór zwrotny za ciepłej wodzie pieca elektrycznego, fakt już przez ten piec woda nie krąży gdy jest wyłączony, do pieca kozy widzę że też muszę taki dołożyć zawór, niestety wiąże się to ze zlewaniem wody i rozkręcaniem instalacji. Nie podoba mi się fakt używania dwóch pieców równocześnie, w tym momencie niestety pompy się wzajemnie przyduszają.... Czy macie jakiś pomysł na to? Zaczynam się zastanawiać np nad wymiennikiem ciepła i odłączeniem pieca elektrycznego od instalacji otwartej i dołączenie go przez wymiennik jako układ zamknięty. Jakiej mocy powinien być ten wymiennik? Piec ma max moc 4kw, zwykle odpalałem go na 2 do 2,6kw.
sambor Opublikowano 2 Lutego 2019 #13 Opublikowano 2 Lutego 2019 8 minut temu, piobart napisał: Nie podoba mi się fakt używania dwóch pieców równocześnie, w tym momencie niestety pompy się wzajemnie przyduszają.... Jakim cudem mogą się przyduszać? masz oba obiegi wpięte równolegle do odbiorów, tam wąskim gardłem mogą być za małe przekroje rur. Tam nie wymiennika potrzeba tylko regulacji hydraulicznej i koncepcji kiedy która pompa ma pracować.
piobart Opublikowano 2 Lutego 2019 Autor #14 Opublikowano 2 Lutego 2019 Na schemacie masz zaznaczone rury jakie są. Fakt jest taki, że podłączone są narazie tylko 3 obwody na rozdzielaczu, będzie jeszcze jeden z dwoma grzejnikami (przedpokój i łazienka drabinka mała). Chyba właśnie dlatego jak dwie pompy pchają wodę do 3x PEX 16 nie dają rady z przesyłem. Ogólnie też zastanawiam się nad dodaniem do rozdzielacza zamiast korka dodatkowego obwodu na 3/4 cala i podłączyć zbiornik akumulacyjny np z boilera bez wężownicy żeby gromadzić ciepłą wodę. W tej chwili widzę, że póki się pali lub chodzi piec elektryczny to jest ciepło, po wygaśnięciu wszystko zimne. Może było by to jakieś wyjście na ograniczenie działania pieca elektrycznego do działania tylko w tańszej taryfie? Wiem, że trochę kombinuje, ale nie chciałbym płacić ogromnych pieniędzy za ogrzanie 55m2 w kamienicy.
sambor Opublikowano 2 Lutego 2019 #15 Opublikowano 2 Lutego 2019 Aby magazynowanie en cieplnej miało sens należałoby zamiast tego kotła elektrycznego wstawić bufor ok 600-700l i grzałką grzać go na taniej taryfie do 70C lub więcej. u ciebie największą wadą jest słaba izolacja budynku taka moc co ty grzejesz te 55m2, to u mnie idzie na prawie 300m2
sambor Opublikowano 4 Lutego 2019 #17 Opublikowano 4 Lutego 2019 5 minut temu, berthold61 napisał: Zerknij na to , Nie warto, oba rysunki są z błędami
Gość berthold61 Opublikowano 4 Lutego 2019 #18 Opublikowano 4 Lutego 2019 To fajne gogusie , sprzedają piece i bublowate schematy do nich , już widzę jakość tych ich piecy .
piobart Opublikowano 4 Lutego 2019 Autor #19 Opublikowano 4 Lutego 2019 Piece jak na swoją cenę nie są złe. Zwykle jest tak, że hydraulik sam wie jak ma być. Niestety wielu jest specjalistów i każdy ma swoje zdanie. Każdy ma swój schemat a w praktyce czasami wychodzą cuda :) Później właściciel domu czy mieszkania zostaje z problemem i zwykle przeróbki są mocno kosztowne i czasochłonne. Szkoda że nie ma jakiegoś zbioru schematów z opisem zastosowania. Takie tutoriale typu mały hydraulik:)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.