Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt duże spalanie - prośba o pomoc !!!


aterix

Rekomendowane odpowiedzi

@aterix a może byś po prostu znalazła kogoś kumatego z forum ze Śląska? Ktoś na pewno Ci tu kogoś normalnego poleci. Tak będzie najprościej, bo jeśli czytam co serwis u Ciebie nawyprawiał, to boję się o resztę. A tak to nie gniewaj się, ale nasze gadki tutaj to trochę jak by ślepy kulawego prowadził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł 24kw, palnik 20kw, ustawiony kocioł na 18kw, dom 187m2 użytkowych, w całości podpiwniczony. Kiedyś był to stary dom parterowy, ocieplenie cegła pustka cegła, i tak póki co zostało, góra dobudowana nie ocieplona, i w zimę pali mi ok 40-45kg na dobę, w domu temp minimum 24 stopnie i faktycznie jak kupuje ze znajomym większą ilość pelletu płacę max 600zl , ale teraz walcze z cofaniem się dymu, będę montowal na kominie nasady kominowej może to pomoże. Myślałem że u mnie dużo pali ale widzę że nie jest źle. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aterix, mam sterownik estymy, co prawda do kotła kostrzewy i tylko z czujnikiem temperatury pokojowej. Co moge doradzić po 5 lata grzania i początkowych udrękach z kotłem, to w menu serwisowym zmień:

Palnik -moc min(FL2) na 30%,

Kocioł - tryb pracy na auto (nie wiem dlaczego serwis ustawił na tryb ciągły jak jest sterowanie pogodowe)

kocioł - histereza zwiększ do 10%

CO1 - temp. maks na 80 stopni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie pisałem o podawaniu ani powietrzu (to wydaje mi się za duże). Te dane, które podałem były źle ustawione i producent kotła nie ma tu nic do rzeczy, bo dlaczego piec jest ustawiony na tryb ciągłej pracy jak są zainstalowane 2 czujniki? To przecież mija się z celem ich montażu. Kocioł oszczędza gdy nie pracuje a nie cały czas grzeje komin. FL2 min też ma za dużą wartość. Histereza kotła jest tylko na 5 stopni czyli włączał się po spadku o taką wartość. Ja mam ustawione na 13, ale userka niech zacznie od 10 stopni. Może jakiś user wypwie sie odnośnie powietrza i podawania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam co prawda wersje 12kw, ale na początek spróbuj zmniejszyć nadmuch a później podawanie. Warto też zamontować zwykły termometr (wędzarniczy)  w czopuchu i obserwować temp spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dokładnie taki sam kocioł... zdecydowanie za duży....

powietrze 50-85 regulator ciągu na 10Pa (w Compact 12KW jest inny palnik i nie ma co słuchać rad o zmniejszeniu nadmuchu, no chyba, że komin mocno wysysa).

moc 50-100

temp kotła 70 tryb pracy ciągły, histereza 15

czas podawania 2,2 przy wydajności podajnika 21,5kg/h. Przy 100% mocy wyświetla 10,3 KW

tryb pracy CO pogodowy, stała pompa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2019 o 17:34, Visitor1230 napisał:

 

Osobiscie tez spale pelletu wiecej niz zakladalem. Z pelletem jest tak, ze jest drogi. Ale dwie tony pelletu odpowiada pi razy drzwi czterem metrom przestrzennym drewna. A to juz niezbyt duzo. W zamierzchlych czasach gdy mialem jeszcze dolniaka i nieocieplony dom spalalem 8 do 10 metrow przestrzennych drewna i tone do 1,5 wegla. Wystarczy sobie policzyc ile to byloby pelletu

No policzyłem i jakbyś mi wyjaśnił jeszcze co to zmieniło? Bo z tego co piszesz, to jakby miała być duża różnica a tu wychodzi taka 4 tony pelletu=8 m drewna(8m drewna tyle spalałeś w zamierzchłych czasach gdy dom nie był ocieplony) i co z tego wynika bo kompletnie nie rozumiem? Może ja to źle pojmuje co piszesz, jak tak to zwracam honor:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Moze nieprecyzyjnie sie wyrazilem. Chodzi o to, ze zuzycie pelletu kazdy dusi. Spali 3 tony a mialo 2. Spali 5 ton a mialo tylo 3. Itd. Ale to nadal nie jest duzo. Choc pellet wiadomo jest drogi. Dawniej mielismy malo sprawne kotly. Gdzie palilismy czesto drewnem. I gdy poszlo 10 metrow przestrzennych drewna bukowego bylo w mniemaniu palacza OK . A to odpowiada mniej wiecej 6,5 tonom pelletu. Pomijajac juz to ze drewno bukowe daje wiecej energii niz sosnowe. Z czego powinien byc robiony pellet. 

Konkluzja taka, ze spalamy tego pelletu wcale nie za duzo. A to ile za to placimy to juz inna bajka. 

Edytowane przez Visitor1230
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zrozumiałem:), a widzisz mówiłem, że może źle pojmuje to co napisałeś:), a tak się spytam kolego skoro palisz pelletem, czy też palisz podobnie jak koledzy z innego wątku, tzn. jak zobaczyłem ich wykresy pracy kotła to aż się przeraziłem temp. skacze tam ze 30 stopni a koledzy sami sobie piszą że tak to się pali na pellet ale mi się nie  wydaje, że to dobrze. Czy ty też wygaszasz swój piec a później on napie.nicza by nagnać temperaturę? Pytam mimo, że ja mam na ekogroszek ale oni chyba potrzebują jakieś rady doświadczonego gościa od pelletu. Reasumując jak widzę po tych ich wykresach pracy kotła to daje 6 lat góra żywotności. Przecież tam piec dostaje co jakiś czas masę zimnej wody jak widzę po wykresie i napierdziela a już nie wspomnę o powrocie pewnie też kiepski. Może im coś doradzisz, a może tak ma być, ja ogólnie jakbym widział takie wykresy pracy kotła bym się przeraził. Ich temat to

Defro Smart Ekopell 5 16Kw - Nowość Jak Ustawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U mnie instalacja pracuje z buforem. A to calkiem inna bajka. Inaczej prowadzi sie kociol. A generalnie to moj pierwszy zezon palenia pelletem. I tez sie ucze. Ale do ekogrochu nie wracam za zadne skarby :P. Zajrze tam do nich co wypisuja.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2019 o 12:42, Visitor1230 napisał:

Pomijajac juz to ze drewno bukowe daje wiecej energii niz sosnowe

 

Ale tylko jeśli bierzesz pod uwagę drewno i ilość energii z mp. Biorąc pod uwagę wagę, to sosna jest bardziej kaloryczna.

Fajna strona z porównaniem kaloryczności :

http://www.drewno-kluczynski.pl/index.php?site=1

A pellet kupuje się na wagę. Więc iglasty będzie bardziej kaloryczny niż liściasty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
56 minut temu, colover napisał:

 

Ale tylko jeśli bierzesz pod uwagę drewno i ilość energii z mp. Biorąc pod uwagę wagę, to sosna jest bardziej kaloryczna.

Fajna strona z porównaniem kaloryczności :

http://www.drewno-kluczynski.pl/index.php?site=1

A pellet kupuje się na wagę. Więc iglasty będzie bardziej kaloryczny niż liściasty.

 

To takie petrzenie co mi bardziej pasuje. Mp buka da wiecej energi niz mp sosny. I tu sie nic nie zmienia. Waga nie ma tu zbytnio zastosowania. Tona gazu ziemnego zajmuje przestrzen 1400 m³. Tak rozumujac mozna dojsc do wniosku, ze im lzejsze paliwo tym bardziej kaloryczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przerwa techniczna była. Zmniejszyłam ilość podawanego paliwa (bo niedopalony pellet w popiele był), zmniejszyłam ilość powietrza jak sugerowano powyżej i poszło mi 55 kg na dobę - czyli jeszcze więcej niż było. Najprościej byłoby, gdyby ktoś mi polecił jakiegoś instalatora ze Śląska lub jakieś forum gdzie takiego znajdę, który przyjdzie zerknie na instalację i zacznie kombinować. Co do samego domu - część domu to garaż. Nie ma ogrzewania, z ogrzewanymi pomieszczeniami łączy go jedna ściana i sufit, drzwi nieszczelne a pomimo to utrzymuje się tam przy ostrych mrozach plus 9 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

A ja myślałem, że mój kocioł za dużo pali (Laguna P2 18 kW produkcji włoskiej, sam się reguluje - nie mam dostępu do parametrów typu "siła nadmuchu, podawanie, przerwa itp.).

Budynek 1996 rok, ocieplony (10 cm styropian), poddasze nieogrzewane - ocieplenie celuloza; parter - 90 m2 ogrzewane, zamieszkane; piętro 90 m2 - ogrzewane, zamieszkane. 

W mróz - 10 stopni spalanie ok 32 kg/doba, przy 0 - 4 stopie - spalanie 25 kg/doba.

Pellet sosnowy nie certyfikowny - 750 PLN/tona (deklaracje producenta co do ilości popiołu wyssane z palca - rzeczywista ilość = deklarowana x 2).

W domuj ciepło - kocioł "daję radę" bez problemu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w dziale Opał temat o ilości spalanego pelletu i ekogroszku w naszych kotłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.