PATYK Opublikowano 2 Stycznia 2019 #1 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Witam, potrzebuje zaczerpnąć doświadczenia innych użytkowników w Doborze kotła i innych elementów kotłowni Dom parterowy na wichrowym wzgórzu. Pow 140m2 w całym budynku ogrzewanie tylko podłogowe, rekuperacja bez garażu kotłowni spiżarni i pralni Płyta fundamentowa z 10cm styropianu od dołu po obwodzie metr do środka i metr na zewnątrz Na płycie 20 cm styropian, ściany ytong + 20cm grafit, czapka 45cm welny, okna 3 szyby Cipło wlasciwe pokazuje : Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 22,0°C. 4,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -22°C. 2,1kW – przeciętna moc grzewcza Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,1°C. 32W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle, że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda? 9 278kWh = 33GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie Tyle ciepła potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. To jest wielkość netto – tyle, ile budynek przyjmie. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa. 66kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię w domu będą mieszkały 3 osoby, zamierzam zainstalować głowice na rozdzilaczu w celu zmniejszenia temp. w pralni garażu garderobie i jednej sypialni ( może się uda z rekuperatorem) rury ogrzewania 1000m - 11 petli po okolo 90metrow 1 Jaki kocioł na pellety polecacie do ok 10 tys zależy żeby był samoczyszczący jak najmniejsza obsługa i obsłużył bufor i inne 2 bufor z wężownicami - jaka pojemność sensowna? max zmieszczę 800l. w przyszłość niedalekiej planuję instalację PV więc pewnie grzałka do bufora 3 zasobnik CWU czy przez bufor czy z kotła? W lecie może być grzany prądem albo z kotła w sumie bez różnicy większej 4 sterowanie rozdzielaczem i pokojowe - TECH, SALUS, PURMO, WAVIN ???? 5 co dobrze mieć w instalacji żeby była łatwa i dobrze wszystko płonęło i płynęło ?
g69 Opublikowano 3 Stycznia 2019 #2 Opublikowano 3 Stycznia 2019 6 godzin temu, PATYK napisał: 1 Jaki kocioł na pellety polecacie do ok 10 tys zależy żeby był samoczyszczący jak najmniejsza obsługa i obsłużył bufor i inne W tych kryteriach to bym stawiał na doświadczonych producentów np.włoskie produkcje.Ale niestety trzeba jeszcze sporo dopłacić.
PATYK Opublikowano 3 Stycznia 2019 Autor #3 Opublikowano 3 Stycznia 2019 Sporo tzn? Dlaczego nie rodzime kotły ??
kiminero Opublikowano 3 Stycznia 2019 #4 Opublikowano 3 Stycznia 2019 Dlaczego biomasa? Do tego zapotrzebowania to zwykłymi grzałkami się ogrzejesz (bufor + II taryfa) a koszt inwestycji znikomy. Za te 10 k to w panele zainwestuj. Jak budujesz dom, to po co Ci wyliczenia z tej strony? Nie masz projektu? Za proponowane włoskie zabawki to dwa razy mnożysz budżet na kocioł.
g69 Opublikowano 4 Stycznia 2019 #5 Opublikowano 4 Stycznia 2019 Zrozumiałem,że raczej szukasz kotła dla "leniwych"gdzie Twoja obsługa ogranicza się do wsypania pelletu i co jakiś czas usunięcia popiołu.A nie,że wołasz o pomoc na forum i siedzisz w kotłowni by wyregulować kocioł.Na Twój dom za kocioł z montażem pewnie by wyszło około 15000pln. Do tego trzeba doliczyć kształtki,zawory automatykę,termostat i ochronę komina.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.