Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szamot w wymienniku ciepła


przemekwa

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Dom mam ogrzewany przez węzeł ciepłą, tz gorąca woda z sieci jest wtłaczana do wymiennika i schłodzona wraca do sieci. Płacę za ilość GJ, czyli różnice temperatury na wejściu i wyjściu wody . Wpadł mi do głowy pomysł i tu moje pytanie, czy miało by sens obłożenie wymiennika ( bądź części rur) szamotem? Wymiennik to stara konstrukcja rurowa nie znam jego mocy. Chodzi mi o to czy szamot może skumulować w sobie jakaś cześć ciepła i potem dogrzać wodę, lub zmniejszyć różnice. 

pozdrawiam

Przemek W. 

Opublikowano

Mnie się wydaje, że szamot bardziej jest materiałem izolacyjnym, ognioodpornym niż przewidzianym do kumulacji ciepła, nie słyszałem o takich jego właściwościach...ale może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą...

Opublikowano

Szamot jak najbardziej jest materiałem kumulacji ciepła. Np stosowano go do montażu piecy kaflowych stosowany także w grzejnik ach elektrycznych kumulacji a teraz stosowany jest często w piecach pelletowych i w wkładach kominkowych z certyfikatem Ekoprojekt. Stosuje się je jako kumulacji ciepła i izolacja ze względu na odpornosc wysokich temperatur.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Panowie....zasada zachowania energii się kłania. Jeśli jej część "zmagazynujemy" w szamocie, to odpowiednio mniej jej pójdzie na grzejniki. Tu jedynie odciągamy w czasie jej oddawanie do instalacji.

Opublikowano

Ta akumulacja jest też do pewnego poziomu, ponadto szamot w wymienniku oddaje cieło w dwie strony do gazów wychładzających kocioił i do wody w kotle.

Gdzie odda więcej?

Opublikowano

Co innego szamot w komorze spalania, gdzie lepiej jest utrzymać temp. strugi niż gwałtownie ją wychłodzić kierując na zimne ściany kotła.

Opublikowano
49 minut temu, sambor napisał:

Ta akumulacja jest też do pewnego poziomu, ponadto szamot w wymienniku oddaje cieło w dwie strony do gazów wychładzających kocioił i do wody w kotle.

Gdzie odda więcej?

Jeśli to było pytanie do mnie, to tam gdzie różnica temperatur lub/i prędkość przepływu gazu/wody będą wieksze :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.