Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - ilość obwodów, gęstość ułożenia rurek a długość obwodu


Quadratus

Który wariant ogrzewania podłogowego jest lepszy?  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który wariant ogrzewania podłogowego jest lepszy do ogrzania 160m2?

    • wariant#1: 18 obwodów po 85m każdy, rurki co 10cm
    • wariant#2: 12 obwodów po 100m każdy, rurki co 15cm
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,
pomóżcie. Jako totalny amator-hydraulik mam dylemat podczas projektowania ogrzewania podłogowego na powierzchni 160m2 (rurki fi16).

Projekt #1 po rozrysowaniu w programie graficznym daje następujące parametry:

  • rurki ułożone co 10cm
  • długość obwodu: ~85m
  • ilość obwodów: 18

Projekt #2 daje w wyniku:

  • rurki ułożone co 15cm
  • długość obwodu: ~100m
  • ilość obwodów: 12

W projekcie #1 rurek wychodzi 1530mb, w drugim 1200mb. Nigdzie nie znalazłem informacji o maksymalnej liczbie obwodów, jednak zauważyłem, że nie ma rozdzielaczy o takiej liczbie wejść/wyjść. Teoretycznie da się połączyć 2x9 co spełni założenia projektu #1, ale proszę o poradę, czy warto instalować takie szczegółowe ogrzewanie. Różnice kosztów instalacji pomińmy, pytam o zasadność techniczną. Dodam, że źródłem ciepła będzie bufor (póki co 1000L) nagrzewany prądem.

Jeżeli pytanie jest głupie z punktu widzenia inżynierskiego, proszę też o wyrozumiałość ;) Odpowiedź przyda się innym szukającym takiej odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Charon napisał:

Krótsze obwody łatwiej wyregulować. W standardowo ocieplonym budynku rozstaw 15 cm w zupełności wystarczy. Ja trzymam sie obwodów do 80m, rzadko powyżej 90m. Obwody powyżej 100 m przy rurze 16 mm są zbyt długie.

Słyszałem tę tezę jako obowiązującą od wielu fachowców. Problem w tym, że rozkład pomieszczeń nie pozwala na podział 80mb co 15cm. Muszę dawać gęsto co 10cm i krótkie obwody (80m) lub długie obwody (100m) co 15cm. Nie wiem jak z tego wybrnąć. Czy układanie jednej pętli nieproporcjonalnie w 2 pomieszczeniach ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przy rozstawie 12,5 i wyszło mi w strefach po max 80 MB. 10 to trochę dużo. A jakie ma zapotrzebowanie budynek na ciepło? Bo to też ważne.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze przy oknach i ścianach zewnętrznych można a nawet trzeba dać przynajmniej ze 3 rozstawy po 10

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, piotrek300582 napisał:

Spróbuj przy rozstawie 12,5 i wyszło mi w strefach po max 80 MB. 10 to trochę dużo.

12,5cm rozstawu rur też nie pokrywa się z powierzchniami pomieszczeń. Pozostanę chyba przy rozstawie 10cm i będę regulował temperaturą na zaworze 3d. Teoretycznie instalacja o większej pojemności (1530mb*0,113dm³=173dm³) dostarczy więcej energii w danej jednostce czasu niż mniejsza (1200mb*0,113dm³=136dm³) i ilość tej energii będę dawkował na mieszaczu, w rotametrach i na elektrozaworach. Całe centrum dowodzenia postawię na RaspberryPi.

39 minut temu, piotrek300582 napisał:

A jakie ma zapotrzebowanie budynek na ciepło? Bo to też ważne.

Nie robiłem jeszcze OZC, ponieważ budynek ma dosyć nietypową bryłę (duża oszklona weranda, ale narażony częściowo na wiatr północny) a nie do końca wierzę tym wyliczeniom. Natomiast za wiarygodne, o ile są możliwe w biznesowych warunkach, trzeba słono zapłacić. Gdy projektowałem koncepcję budynku oraz podczas budowy unikałem mostków termicznych, na ściany dałem 20cm styropianu, okna 3 szybowe, wentylacja z rekuperacją. Wynik OZC okażę się w portfelu, jako OZP (obliczenie zapotrzebowania pieniędzy ;-). Wiem, że to brzmi jak słowa ignoranta - zdaję sobie sprawę, ale ważny jest dla mnie wynik. W ogrzewaniu elektrycznym nie da się przewymiarować kotła, więc uważam OZC na tym etapie za nieistotne. Czy może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz 15 to masz mniejsza moc jak dasz 10 to masz duża moc. Przy 15 temperatura podlogowki przeważnie jest w granicach 30-34 st a 10 28-32 ale to wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli masz nowy dom to w projekcie przeważnie jest certyfikat energetyczny. Ja taki miałem i wg tego dobieralem podlogowke z lekkim zapasem mocy.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, piotrek300582 napisał:

Przy 15 temperatura podlogowki przeważnie jest w granicach 30-34 st a 10 28-32 [...]
 

Czyli ze względów zdrowotnych korzystniejszy jest rozstaw gęstszy, ponieważ temperatura podłogi jest bardziej zbliżona do temperatury powietrza. To też trzeba wziąć pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.